Jump to content

Μακρόστενο Ενυδρείο,κύβος Ή Τριγωνικό;


doperman

Recommended Posts

Ποιό θεωρείται καλύτερο ενυδρείο μιάς και θα κολήσω ένα στα 250λίτρα σε συσχετισμό με το κολύμπι των ψαριών,σε κυκλοφορία πιο εύκολο σε φωτισμό και γενικά άλλα πράγματο που βλέπει ο καθένας;post-39804-0-09504900-1338753947_thumb.jpgpost-39804-0-87406800-1338753966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για θαλασσινο,μακροφαρδυ...θα ελεγα......

Link to comment
Share on other sites

πιό γενικά klaz

Link to comment
Share on other sites

κανονικο ενυδρειο,ουτε τριγωνα κλπ.....οσο μπορεις να εχεις μηκος αλλα το σημαντικοτερο ειναι το πλατος.ακομη και αν εχεις θεμα χωρου ενας κυβος πχ 60χ60χ60η 50 θα ηταν πολυ ομορφος.γενικα στο μηκος παιζουμε συμφωνα με τα φωτιστικα τα οποια υπαρχουν σε μηκη 60,120,και 150 εκ.

Link to comment
Share on other sites

σωστη η σκεψη με το φώς!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις οτι πολλοι που δεν το εχουν σκεφτει αυτο,την εχουν πατησει αγρια..?και ειναι καπως χαζο να εχεις φτιαξει ενυδρειο που θα ειναι σκοτεινο στις ακρες η το φωτιστικο θα περισσευει....

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ναι πως έχω δεί και έχεις δίκιο,απλά έχω κατα νού τα τάγκ για περισσότερο χώρο για κολύμπι και για περισσότερη κατασκευή βράχου,πιό πολλα σχέδια υφάλου π.χ. για αυτό και το ερώτημα!

Link to comment
Share on other sites

δωσε πλατος.εαν σε παιρνει ενα κλασσικο ενυδρειο υφαλου που φτιαχνουν ολο και περισσοτερο ειναι το 120χ60χ60.ιδανικο για καλο στησιμο βραχου,ικανοποιητικο μηκος χωρις πολλες υπερβολες σε λιτρα.μαζι με ενα σαμπ 100-120 λιτρα θα ειναι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

με παίρνει μέχρι 1 μέτρο,σκεφτόμουν 1,00x50x50με έναο απλωμένο κεντρικό ύφαλο με 36x3w leds (18white,14blue,2red,2violet) με 80cm heatsink,και sump 60x40x40 με 2 led spot 3x2w 6500k για το διαμέρισμα με τις άλγες και 25cm χώρο για τις δοσομετρικές!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα, αφου δεν σε παιρνουν αλλοι 20 στο μηκος....

Link to comment
Share on other sites

ένα απο τα κορυφαια,αφιερωμενο klazpost-39804-0-10231900-1338757949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσει το σχέδιο...η καλή οργάνωση απο την αρχή είναι η μισή επιτυχία.Καλή αρχή και απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα alex,την γνωμη σου θελω,καθε γνωμη και μια βοηθεια ειναι!

Link to comment
Share on other sites

θενς για την αφιερωση....οντως εξαιρετικο στησιμο στο βραχο.καλη επιτυχια και στο δικο σου φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

και επίσης να ανφέρω το φωτιστικό θα ναι by nickostrex,ειδα το καινουργιο του 600άρι και το φώς του όλα τα λεφτά(υπάρχουν)!

Link to comment
Share on other sites

post-39804-0-74991600-1338981917_thumb.jpg

αυτο θα το φτιαξω μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...