Jump to content

Πρόβλημα: Πρασινίζει Το Τζάμι


ael1989

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πριν περίπου ένα μήνα έκανα αλλαγή στις λάμπες... Αυτό το αναφέρω γιατί πιθανόν να σχετίζεται με το πρόβλημα...

Στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου εμφανίστηκε μια πράσινη σκληρή ουσία που δεν φεύγει με το μαλακό μέρος στο σφουγγάρι αλλά με το σκληρό του... Είναι σαν μικρές μικρές κουκκίδες που μεγαλώνουν πάνω στο τζάμι! Τι είναι; Άλγη; Αν ναι τι να κάνω; Αν όχι τι είναι και πως το αποφεύγω; :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια?αλγη πρεπει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τυχερὲ τὴν πουλᾶς;;; ἄλγη εἶναι. Νὰ πᾶς σὲ μία τράπεζα νὰ ἐκδόσεις μία πιστωτικὴ κάρτα. Πήγαινε χρέωσε τὴν ὅσο τὸ δυνατὸ πιὸ σύντομα καὶ μετὰ μὲ τὴ βοήθεια τῆς κάρτας ἄρχισε νὰ ξύνεις τζάμια...

Μὴ χρησιμοποιεῖς τὸ ἄγριο μέρος τοῦ σφουγγαριοῦ γιατί μετὰ δὲ θὰ μπορεῖς νὰ πουλήσεις τὸ ἐνυδρεῖο σου καὶ θὰ παρακαλᾶς νὰ στὸ ἀγοράσει κάποιος καὶ ἐμεῖς θὰ σὲ κοροιδεύουμε...

Γρατζουνιάρη...

χαχαχα! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μὴ χρησιμοποιεῖς τὸ ἄγριο μέρος τοῦ σφουγγαριοῦ γιατί μετὰ δὲ θὰ μπορεῖς νὰ πουλήσεις τὸ ἐνυδρεῖο σου καὶ θὰ παρακαλᾶς νὰ στὸ ἀγοράσει κάποιος καὶ ἐμεῖς θὰ σὲ κοροιδεύουμε...

Γρατζουνιάρη...

σωστος!

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι αλγη χρειαζεσε το λεγομενο μαγνητακι που καθαριζει τα τζαμια του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά μαγνητακια δεν κάνουν τπτ. Μόνο αυτα με ξυράφι αλλα είναι λίγο ακριβά. Κανε αυτο που είπε ο φίλος με την κάρτα η με τηλεκαρτα σίγουρη εγγύηση!!

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά μαγνητακια δεν κάνουν τπτ.

κανουν αλλα πρεπει να κατσεις ωρα για να δεις αποτελεσματα!

η καρτα ειναι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο που θα επρεπε να τον συμβουλεψετε ειναι γιατι δημιουργηθηκε αυτη η αλγη,ποιος ειδος ειναι και με ποιο τροπο δε θα ξανα εμφανιστει..ακούω τις προτασεις σας.

Τα βασικα που θα επρεπε να γνωριζουμε ειναι ενταση φωτισμου,φωτοπεριοδος,μετρησεις νιτρικων,φωσφωρικων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω παρατηρήσει μια βδομάδα τώρα το ίδιο πράγμα.

Εγω λάμπα δεν άλλαξα αλλα εμφανίστηκε μετα απο αλλαγες νερου.

Η λάμπα τ5 δουλεύει 2 μήνες. 7 ώρες φωτοπεριοδος

Μιλάω για την green spot algae.

Θα την καθαρίσω τώρα που είναι στην αρχη. Αλλα η αιτία είναι;

Χαμηλά co2;

Link to comment
Share on other sites

ποια μπορεί να είναι τα πλεονεκτήματα της.... για να μαθαίνουμε και οι αρχάριοι;

Link to comment
Share on other sites

Απο την λιγη εμπειρια μου που εχω, αυτο ειναι λογικο λογο τις αλλαγης τις λαμπας.

Αυτο διχνει κιολας οτι το ενυδρειο εχει παρει το ρυθμο του και παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πριν περίπου ένα μήνα έκανα αλλαγή στις λάμπες... Αυτό το αναφέρω γιατί πιθανόν να σχετίζεται με το πρόβλημα...

Στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου εμφανίστηκε μια πράσινη σκληρή ουσία που δεν φεύγει με το μαλακό μέρος στο σφουγγάρι αλλά με το σκληρό του... Είναι σαν μικρές μικρές κουκκίδες που μεγαλώνουν πάνω στο τζάμι! Τι είναι; Άλγη; Αν ναι τι να κάνω; Αν όχι τι είναι και πως το αποφεύγω; :)

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Είναι η πρώτη εμφάνιση αλγης που παρατηρείς?

Μήπως έχεις το ενυδρείο σου σε κάποιο παράθυρο και το χτυπαει το ηλιακό φως?

Πόσες ώρες φοτοπεριοδο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο το έχω... Πρώτη φορά παρατηρώ το συγκεκριμένο είδος πάνω στο τζάμι... Είναι μόνιμα σε μια απόσταση τριών μέτρων από παράθυρο, με φώτα αναμέναμε οκτώ ώρες καθημερινά!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να αφαιρέσεις με έναν μαγνήτη η με μια ξύστρα της tetra όσο πιο πολύ μπορείς!

Δοκίμασε να μυώσεις την φωτοπαιριοδο σου η αν έχεις φυτά μέσα αστην ως έχει και απλά κάλυψε το ενυδρείο με ένα σεντόνι για μερικές μέρες να δούμε αν θα υποχωρήσει!

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη άλγη δείχνει την καλή υγεία του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταίο ποστ τα λέει όλα. Άρα είναι κατα κάποιο τροπο ωφέλιμη. Απλα την αφαιρουμε για αισθητικής λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...