Jump to content

Πρόβλημα!


Recommended Posts

¨Εχω 2 μικρα χελωνακια οπως σας εχω πει και σε προηγουμενα θεματα διαφορετικου ειδους...υπαρχει ομως ενα προβλημα...Η μια,αυτη που ειχα παρει πρωτη εχει αρκετα μαλακο καβουκι.Για τον λογο αυτο ρωτησα σε πετ σοπ που υπηρχε ενας ειδικος,τι μπορουσα να κανω.Μου προτεινε υγρο ασβεστιο...αυτο ομως το ειχα αγορασει εξ αρχης....οποτε στη συνεχεια μου προτεινε ασβεστιο σε ομοιωμα χελωνας...το προσθεσα στο νερο και καμια φορα απο τοτε βαζω και τα 2 οπως μου ειπε εαν δεν βλεπω διαφορα...τις τελευταιεσ μερες βλεπω μια παρα πολυ ελαχιστη διαφορα στο καβουκι αλλα δεν ειναι καθολου επαρκης πιστευω...Η 2ερη μου χελωνιτσα,την οποια πηρα λογω ελλειψης παρεας της πρωτης,εχω παρατηρησει πως παρουσιαζει μια πολυ μικρη περιοχη στο λαιμο της οπου εχει λιγο ασπρο...απο οτι ρωτησα και διαβασα καταλαβα πως ειναι θεμα μηκυτων και αυτο που χρειαζεται ειναι ακτινοβολια uvb η αρκετη εκθεση στον ηλιο...το ιδιο κανω και στην πρωτη μου χελωνα αφου δεν βλεπω διαφορα με τα ασβεστια.Ετσι τις αφηνω 1 με 2 ωρες στον ηλιο...Εαν μπορει καποιος να μου πει τι χρειαζομαι παρακαλω να με συμβουλεψει,επειδη ειμαι σε μικρη ηλικια και δεν εχω μεγαλη εμπειρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...