Jump to content

Pygocentrus Nattereri


georgeguppy

Recommended Posts

Επειδι αρχιζω να σκευτομαι για πιρανχας ειδα οτι αυτα τα ψαρια ζουν σε ομαδα 4 ατομων.σε 200 λιτρα μπορω να βαλω 2 τετια??

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αφού μόνος σου λες ότι ζουν σε ομάδα μεγαλύτερη των 4 ατόμων, γιατί ρωτας αν μπαίνουν 2 μαζί; :) Γενικά, τα νατερερι από ότι ξέρω, θέλουν 70 λίτρα το ένα ( το ελαχιστο σου λέω) όταν ενηλικιώνονται... Οπότε για κάνε έναν υπολογισμό, χωραει 3 ΕΝΗΛΙΚΑ ψάρια, που είναι και απογορευτικά γιατί δεν δημιουργήται ομάδα ;) Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις ενα ψάρι απο το είδος σερρασαλμους, που δεν πανε κοπάδια.. Εγώ θα σου πρότεινα το serassalmus sanchezi, το οποίο μπαίνει σίγουρα... Ελπίζω να βοήθησα! Αν έχω πει κάτι λάθος διορθώστε με, δεν ειχαν ποτέ πιράνχας! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!πιρανχας θελω να βαλω δν με νιαζει πιο απλα να μπαινει σε αυτα τα λιτρα!λογικα ενα serassalmus sanchezi θα βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και Serrasalmus Manueli μιας και έχουν πολύ αργή ανάπτυξη.Νομίζω έχει ένα μαγαζί ένα μικρό....μπορείς να το βρεις στα μαγαζιά του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις σχεδον οποιοδηποτε serrasalmus θελεις σε αυτα τα λιτρα. ή οποιο μπορεις να βρεις τελος παντων.

κοπαδακι μπορεις να παρεις π.χ. 5 red belly μονο σε περιπτωση που μετα απο ενα χρονο εχεις σκοπο να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,λοιπον εχουμε και λεμε!μολις τελιοσω τις εξετασεις σε κανα 2 βδομαδες δηλαδη θα παρω το 200λιτρο!(αμα περασω)θα θελει στρωσιμο 3 εβδομαδες για να ειμαι και σιγουρος και μετα θα ψαξω για να manueli το οποιο θα ειναι ο μονος κατοικος του ενυδρειου!

με πλεκο παει?

Έγινε επεξεργασία - georgeguppy
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Ninja :ninja:

χαχαχα καταλαβα!δηλαδη αυτο το ψαρι θα μπει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

τελεια ειναι ολα τα ειδη πιρανχας αλλα το πιο αγαπημενο μου ειναι το vampire tetra :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καταλαβα!δηλαδη αυτο το ψαρι θα μπει μονο του?

Ναι!

Εκτός αν έχεις πολλές ρίζες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

τελεια ειναι ολα τα ειδη πιρανχας αλλα το πιο αγαπημενο μου ειναι το vampire tetra :P

πολυ ψραιος θηρευτης αλλα δεν ειναι πιρανχα http://www.fishbase.org/summary/Hydrolycus-armatus.html

Link to comment
Share on other sites

πολυ ψραιος θηρευτης αλλα δεν ειναι πιρανχα http://www.fishbase....us-armatus.html

το ξερωω...μα αφου εχει τοσο μεγαλα δοντια λειτουργει σαν πιρανχας.....μακαρι να εμεναν μικρα για να τα εχουμε σε ενα κανονικο ενυδρειο και να μην χρειαστει να αλλαζουμε ολο λογω μεγεθους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω καταφέρει να κρατήσω 3 red belly εδώ και 1,5 χρόνο χωρίς προβλήματα τα ξεκίνησα στα 160λτ και μολίς χρονίσανε μεταφέρθηκαν στα 400λτ τα ψάρια έχουν γίνει κοπάδι και δεν έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα μέχρι στιγμής. Εγώ πιστέυω οτί αυτά τα ψάρια θέλουν μονό αριθμό στο σύνολό τους 3-5-7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω καταφέρει να κρατήσω 3 red belly εδώ και 1,5 χρόνο χωρίς προβλήματα τα ξεκίνησα στα 160λτ και μολίς χρονίσανε μεταφέρθηκαν στα 400λτ τα ψάρια έχουν γίνει κοπάδι και δεν έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα μέχρι στιγμής. Εγώ πιστέυω οτί αυτά τα ψάρια θέλουν μονό αριθμό στο σύνολό τους 3-5-7

Eιναι κοινωνικο ψαρι γιαυτο καλο ειναι να εχουμε ενα κοπαδακι 5+ και ενας ατυπος κανονας θα ελεγε 8ο λιτρα ανα ενηλικο ψαρι.(που εσυ πχ τους τα υπερπροσφερεις)

:)

Link to comment
Share on other sites

απο την μικρη μου εμπειρια ειναι ολα υποκειμενικα και στηριζεσαι και σε ενα ποσοστο στην τυχη,,,μπορεις να παρεις 3 πιρανχας και να τα μεγαλωσεις μια χαρα και να τα εχεις πολυ καιρομ,,,μπορει να παρεις και 5+ και οπως τα μεγαλωνεις σε ενα μηνα να μεινει ενα,,,,,ο λογος,,???? πολυ πιθανον ο μεγαλυτερος του κοπαδιου να εχει μαζι με κοφτερα δοντια και φλογερο ταπεραμεντο,,,,,ομως επειδη παιζεις με πιθανοτητες τα παιδια σου ειπαν καλο ειναι να ειναι πιο μεγαλη η μοναδα τους,,,και πιο πολλα λιτρα,,ετσι μειωνεις τις πιθανοτητες απωλειων,,,,μειωνεις αλλα δεν εξαλειφεις!!

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...