Jump to content

Acropores Και Hystrix Με Λευκά Άκρα...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Την τελευταία εβδομάδα έχω παρατηρήσει κάποια άκρα από ακροπόρες και ένα hystrix που έχω ν έχουν ασπρίσει...σαν να κάηκαν στα άκρα μόνο. Φώτο θα βάλω το βράδυ όταν ανοίξουν τα φώτα. Τι μπορεί να φταίει;

Να σημειώσω ότι οι ρουτίνες του ενυδρείου δεν έχουν αλλάξει και οι τελευταίες μετρήσεις είναι:

SG PH NH4 NO2 NO3 Ca Mg ALK PO4 Temp

1026 8 0 0 20 450 1500+ 11 0,2 26,5

Χρήστος

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

11 ΚΗ ???

1500+ MG???

450 CA???

πολυ ψηλα δεν εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που άλλαξα αλάτι και χρησιμοποιώ το red sea τέτοιες τιμές έχω ρε γαμώτο....το Mg σίγουρα είναι ψηλά...τα άλλα δύο νομίζω χωρίς να είμαι ειδικός, ότι είναι σε ψηλό αλλά επιτρεπτό επίπεδο. Αλλά και πάλι έτσι ήταν τους τελευταίους τουλάχιστον 5 μήνες...γιατί έγινε αυτό τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αλατι της red sea χρησιμοποιεις;

Το απλο κ οχι το pro εχει πιο "μαζεμενες" τιμες

Αν θες να πεσεις λιγο στις τιμες χωρις να περιμενεις

Κανε μια οσο πιο μεγαλη αλλαγη με το απλο κ

Δες πως θα αντιδρασουν τα κοραλια

Οπως ειπε κ ο σταυρος εισαι ψηλα στις τιμες,πρεπει να πεσεις λιγο,ειδικα στο kh

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε διακύμανση στο θαλασσινό ενυδρείο (είτε αυξητικά, είτε μειωτικά) δεν πρέπει να γίνεται απότομα.

Δες εδώ ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50470

Link to comment
Share on other sites

To αλάτι που αναφέρεις είναι ακατάλληλο για reef ενυδρεία με σκληρά κοράλλια παρά την ονομασία και την μεγάλη εταιρία που έχει πίσω του.Αυτό το έχουμε διαπιστώσει όλοι μας. Πρέπει να προσέξεις και στην περίπτωση που ακολουθείς κάποια προ-βιοτική μέθοδο (αν και δεν σε βλέπω με 20 ΝΟ3) γιατί όλες αυτες απαιτούν χαμηλές διακυμάνσεις(7-9dKH) στην αλκαλικότητα κάτι που το εν λόγω αλάτι σε καμία περίπτωση δεν έχει(dKH 12-13) και αυτό απο μόνο του το κάνει ακατάλληλο για το δικό μου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήνευχαριστώ για την άμεση βοήθεια!

Χρησιμοποιώ το red sea coral pro οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται για τις ψηλές τιμές....Θα κάνω άμεσα αλλαγή με άλλο αλάτι και αυτό θα το βάλω στην άκρη (κρίμα και έχει μείνει μισός κουβάς...). Alex δεν χρησιμοποιώ καμία προβιοτική, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το ΚΗ 11-12 είναι σωστό ανεξαρτήτως προβιοτικής ή όχι. Τι λές;

Μιας και δεν έχω άλλο αλάτι και θα πάω να πάρω, τι προτείνετε για αλάτι? Έδώ στην Πάτρα πουλάνε και σακί 30 kgr, δεν ξέρω όμως την μάρκα. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να βρισκεσαι οριακα τοσο ψηλα στο κεχα.αν θελεις για ψυχολογικους λογους να εισαι σταθερα ψηλα κρατησε το στο 8-9.

αν βρεις αλατι με γενικως χαμηλα στοιχεια,κανε μιξη με αυτο που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήνευχαριστώ για την άμεση βοήθεια!

Χρησιμοποιώ το red sea coral pro οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται για τις ψηλές τιμές....Θα κάνω άμεσα αλλαγή με άλλο αλάτι και αυτό θα το βάλω στην άκρη (κρίμα και έχει μείνει μισός κουβάς...). Alex δεν χρησιμοποιώ καμία προβιοτική, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το ΚΗ 11-12 είναι σωστό ανεξαρτήτως προβιοτικής ή όχι. Τι λές;

Μιας και δεν έχω άλλο αλάτι και θα πάω να πάρω, τι προτείνετε για αλάτι? Έδώ στην Πάτρα πουλάνε και σακί 30 kgr, δεν ξέρω όμως την μάρκα. Τι λέτε;

Θεωρώ ότι πρέπει να διατηρήσουμε την αλκαλικότητα μεταξύ περίπου 2,5 και 4 mEq / L (7-11 dKH, 125-200 ppm CaCO3 ισοδύναμα)

Μετρώντας την dKH υπολογίζουμε τα διττανθρακικά οξέα.Σχεδιάζοντας ένα τεστ για διττανθρακικά, όμως, είναι πιο περίπλοκη διαδικασία από ό, τι για την αλκαλικότητα. Κατά συνέπεια, η χρήση της αλκαλικότητας ως υποκατάστατο μέτρο για διττανθρακικά είναι βαθειά ριζωμένη στο χόμπι μας.

Έτσι, ποια είναι η αλκαλικότητα; Αλκαλικότητα σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι απλά ένα μέτρο του ποσού του οξέος (H +) που απαιτούνται για να μειωθεί το pH σε περίπου 4,5 όπου όλα τα διττανθρακικά μετατρέπεται σε ανθρακικό οξύ ως εξής:

HCO3-+ H + H2CO3

Υπό κανονικές συνθήκες στο θαλάσσιο νερό,τα διττανθρακικά οξέα κυριαρχούν σε μεγάλο βαθμό απο όλα τα άλλα ιόντα που συμβάλλουν στην αλκαλικότητα, ώστε να γνωρίζουμε το ποσό της H + που απαιτούνται για να μειωθεί το pH σε 4,5 είναι σαν να γνωρίζουμε πόσο όξινο ανθρακικό είναι παρόν. Ως χομπίστες έχουμε βρει ως εκ τούτου πρόσφορο να χρησιμοποιούμε την αλκαλικότητα ως υποκατάστατο μέτρο για τα διττανθρακικά.Σε άρθρο που ετοιμάζω θα υπάρχουν αναφορές σε πολλές τέτοιες πτυχές του χόμπι μας.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να διατηρήσουμε την αλκαλικότητα μεταξύ περίπου 2,5 και 4 mEq / L (7-11 dKH, 125-200 ppm CaCO3 ισοδύναμα)

Μετρώντας την dKH υπολογίζουμε τα διττανθρακικά οξέα.Σχεδιάζοντας ένα τεστ για διττανθρακικά, όμως, είναι πιο περίπλοκη διαδικασία από ό, τι για την αλκαλικότητα. Κατά συνέπεια, η χρήση της αλκαλικότητας ως υποκατάστατο μέτρο για διττανθρακικά είναι βαθειά ριζωμένη στο χόμπι μας.

Έτσι, ποια είναι η αλκαλικότητα; Αλκαλικότητα σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι απλά ένα μέτρο του ποσού του οξέος (H +) που απαιτούνται για να μειωθεί το pH σε περίπου 4,5 όπου όλα τα διττανθρακικά μετατρέπεται σε ανθρακικό οξύ ως εξής:

HCO3-+ H + H2CO3

Υπό κανονικές συνθήκες στο θαλάσσιο νερό,τα διττανθρακικά οξέα κυριαρχούν σε μεγάλο βαθμό απο όλα τα άλλα ιόντα που συμβάλλουν στην αλκαλικότητα, ώστε να γνωρίζουμε το ποσό της H + που απαιτούνται για να μειωθεί το pH σε 4,5 είναι σαν να γνωρίζουμε πόσο όξινο ανθρακικό είναι παρόν. Ως χομπίστες έχουμε βρει ως εκ τούτου πρόσφορο να χρησιμοποιούμε την αλκαλικότητα ως υποκατάστατο μέτρο για τα διττανθρακικά.Σε άρθρο που ετοιμάζω θα υπάρχουν αναφορές σε πολλές τέτοιες πτυχές του χόμπι μας.

μπραβο σου αλεξη απιστευτη αναφορα για την αλκαλικοτητα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε το μου ρε Νικο,γιατι με τετοια ορολογια,εγω δεν το καταλαβα :)

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε το μου ρε Νικο,γιατι με τετοια ορολογια,εγω δεν το καταλαβα :)

η ορολογια για εσενα δεν ειναι δυσκολη τα ξερεις καλυτερα απο τον καθενα μας (και εμπειρικα αλλα και επιστημονικα) :)

ισως να ειναι δυσκολο για καποια παιδια που ξεκινανε τωρα να το κατανοησουν με το τροπο που ο αλεξ το αναφερει μιας και μην ξεχναμε οτι το ενυδρειο ειτε ειναι γλυκο ειτε ειναι αλμυρο θελει και καποιες γνωσης χημειας εδω που τα λεμε.

τωρα θα μου πεις ξερουμε ολοι μας απο χημεια οχι θα ελεγα εγω

πιστευω ο αλεξ να δωσει μια ποιο απλοικη αναλυση σε καποιο αρθρο του που αφορα την αλκαλικοτητα] κ.α

για καποια παιδια που δεν μπορουν να καταλαβουν τα λεγομενα του

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

αλεξ κανε ενα αρθρο με απλοικο τροπο οσο αφορα την αλκαλικοτητα ,το ph ,ασβεστιο,μαγνησιο,στροντιο ,ιωδιο

μεταλλα, ιχνοστοιχεια κ.α

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Απλοϊκά υπάρχουν στην βιβλιογραφία του ΑΖ απο τον Μάριο Βούλγαρη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=95

Εγώ μελέτησα και πιο πέρα (εξάλλου είναι εκεί απο το 2005)όπως επίσης και το βόριο ....και τι κάνει.Αλλη μια παγίδα που δίνει λανθασμένες μετρήσεις αλκαλικότητας σε πολλούς χομπίστες που δεν ξέρουν τι φταίει...Και ποιος είναι ο φταίχτης?Διάφορα συνθετικά αλάτια με υψηλή περιεκτικότητα σε βόριο.Τα γράφω ολα αυτά γιατί είναι μεγάλο θέμα.Πάνω απο 25 σελίδες με αναφορά σε όλη τη χημεία του θαλασσινού νερού και ίσως πρέπει να φτιαχτεί με ταμπελάκια απο τον σπεσιαλίστα στο είδος Αίολο και να μείνουν αναρτημένα για όσους γουστάρουν το διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ νομίζω ότι κατάλαβα αυτά που είπε ο Alex μιας και τυγχάνει να γνωρίζω και χημεία λόγω σπουδών, οπότε νομίζω ότι καλύφθηκα προς το παρόν. Ευχαριστώ πάντως όλους για την συμμετοχή στο θέμα.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Μια αιτία μπορεί να είναι το υψηλό κΗ. Το CoralPro αλάτι ειναι μια χαρά αλάτι για όποιον κάνει μικρές αλλαγές νερού. Χρησιμοποιείται σαν συμπλήρωμα κατα κάποιο τρόπο λόγου υψηλών τιμών. Αν προτιμάς μεγάλες αλλαγές νερού και δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση σε στοιχεία-ιχνοστοιχεία θα σου ήταν πιο εύκολο το να βρεις ένα αλάτι με πιο φυσιολογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε το μου ρε Νικο,γιατι με τετοια ορολογια,εγω δεν το καταλαβα :)

η ορολογια για εσενα δεν ειναι δυσκολη τα ξερεις καλυτερα απο τον καθενα μας (και εμπειρικα αλλα και επιστημονικα) :)

ισως να ειναι δυσκολο για καποια παιδια που ξεκινανε τωρα να το κατανοησουν με το τροπο που ο αλεξ το αναφερει μιας και μην ξεχναμε οτι το ενυδρειο ειτε ειναι γλυκο ειτε ειναι αλμυρο θελει και καποιες γνωσης χημειας εδω που τα λεμε.

τωρα θα μου πεις ξερουμε ολοι μας απο χημεια οχι θα ελεγα εγω

πιστευω ο αλεξ να δωσει μια ποιο απλοικη αναλυση σε καποιο αρθρο του που αφορα την αλκαλικοτητα] κ.α

για καποια παιδια που δεν μπορουν να καταλαβουν τα λεγομενα του

αλεξ κανε ενα αρθρο με απλοικο τροπο οσο αφορα την αλκαλικοτητα ,το ph ,ασβεστιο,μαγνησιο,στροντιο ,ιωδιο

μεταλλα, ιχνοστοιχεια κ.α

Απλοϊκά υπάρχουν στην βιβλιογραφία του ΑΖ απο τον Μάριο Βούλγαρη.

http://www.aquazone....hp?showtopic=95

Εγώ μελέτησα και πιο πέρα (εξάλλου είναι εκεί απο το 2005)όπως επίσης και το βόριο ....και τι κάνει.Αλλη μια παγίδα που δίνει λανθασμένες μετρήσεις αλκαλικότητας σε πολλούς χομπίστες που δεν ξέρουν τι φταίει...Και ποιος είναι ο φταίχτης?Διάφορα συνθετικά αλάτια με υψηλή περιεκτικότητα σε βόριο.Τα γράφω ολα αυτά γιατί είναι μεγάλο θέμα.Πάνω απο 25 σελίδες με αναφορά σε όλη τη χημεία του θαλασσινού νερού και ίσως πρέπει να φτιαχτεί με ταμπελάκια απο τον σπεσιαλίστα στο είδος Αίολο και να μείνουν αναρτημένα για όσους γουστάρουν το διάβασμα.

Απο τα γραφομενα καταλαβα πως ενοχλησε αυτο που εγραψα.Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου παντως.

Καλη μας συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ενοχληθηκα καθολου παντως στρατο.μπορω να σου πω καθως δεν με θεωρω ατσαλακωτο,πως και για μενα κινεζικα ηταν καθως παντα στη χημεια και στη φυσικη εκανα κοπανες.....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ενοχληθηκα καθολου παντως στρατο.μπορω να σου πω καθως δεν με θεωρω ατσαλακωτο,πως και για μενα κινεζικα ηταν καθως παντα στη χημεια και στη φυσικη εκανα κοπανες.....

Kανεις μας δεν ειναι ατσαλακωτος φιλαρακι μου.

Ατσαλακωτος ηταν και ειναι μονο αυτος!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις τετοιες φωτος γιατι γεμιζω σπυρια.... :bigemo_harabe_net-86: ....... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε ατσαλάκωτοι και οι 2....ειδικά ο Κώστας που με ξέρει και προσωπικά να σου πει Στράτο αν ενοχλούμαι από ερωτήσεις....ακόμα και το πιο απλό πράγμα 35 φορές μπορείς να με ρωτήσεις το ίδιο πράγμα,και να απαντάω πάντα τα ίδια με διαφορετικό τρόπο μέχρι να καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε ατσαλάκωτοι και οι 2....ειδικά ο Κώστας που με ξέρει και προσωπικά να σου πει Στράτο αν ενοχλούμαι από ερωτήσεις....ακόμα και το πιο απλό πράγμα 35 φορές μπορείς να με ρωτήσεις το ίδιο πράγμα,και να απαντάω πάντα τα ίδια με διαφορετικό τρόπο μέχρι να καταλάβεις...

Ρε φιλαρακι δε σε ξερω,γι'αυτο νομισα πως ενοχληθηκες,επειδη ηταν λιγο "καπως" οπως το εγραψα κι εγω. :)

Νo problem anyway :)

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε τρελλο παρεακι πλακα-πλακα...γουσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι δε σε ξερω,γι'αυτο νομισα πως ενοχληθηκες,επειδη ηταν λιγο "καπως" οπως το εγραψα κι εγω. :)

Νo problem anyway :)

πολυ σε αγαπαω γιατι εισαι μαγκας και γνησιος ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ και οπως το εχω ξαναπει στο παρελθον εισαι η καρδια του

aquazone

ενα μεγαλο ευχαριστω απο εμενα για οτι εχεις προσφερει μεχρι σημερα

και οσο για τα λεγομενα σου δεν σε παρεξηγει κανενας .

Link to comment
Share on other sites

Kανεις μας δεν ειναι ατσαλακωτος φιλαρακι μου.

Ατσαλακωτος ηταν και ειναι μονο αυτος!!! :hysterical:

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

με ελιωσες...ασε που νομιζα πως θα εβαζες κοσταντζο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...