Jump to content

Θέμα Με Ρητίνη..


Giovanni

Recommended Posts

Προχθές ετοιμαζόμουν να γεμίσω νερό να κάνω αλλαγή και βλεπω στην έξοδο της ρητίνης Tds 6 ,πήρα την απόφαση να αλλάξω την ρητίνη για να πάρω τελείως καθαρό νερό . Όντως έτσι έγινε αλλαχθηκε η ρητίνη με ρητίνη από καινούρια συσκευασία επειδή μου είχε τελειώσει η προηγούμενη και μου έβγαζε 0-1 ενώ η έξοδος των μεμβρανών ειναι 18.

Αφού έκανα αλλαγή εχθές το πρωί κατάλαβα οτι είχα ξεχάσει να γεμίσω και την αναπλήρωση οπότε έβαλα πάλι σε λειτουργία την οσμωση να γεμίσω το μπετονι της ανάπληρωσης. Όταν πια ήταν σχεδόν γεμάτο το μπετονι λέω να ελέγξω το tds και προς έκπληξη μου είδα στην έξοδο της ρητίνης tds 30!!! Ενώ οι μεμβράνες πάλι ήταν 18!!

Πως γίνετε αυτό; Δεν μπορώ να καταλάβω τι εχει γίνει!!!

Η ρητίνη ειναι αυτή που χρησιμοποιω πάντα η mix bed της ww.

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει συμβει το ιδιο. Ισως το μπετονακι που μαζευεις την αναπληρωση να βρωμισε απο κατι. Εγω ειχα επιστροφη απο το ενυδρειο στο μπετονι αναπληωσης και μου εδινε Tds 500+. Ελεγξε απευθειας απο το σωληνακι της ρητινης σε ενα ποτηρακι να δεις ποσα σου λεει το Tds. Αν παλι σου λεει 30, τοτε ισως η ρητινη να "χαλασε" ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε δε χρησιμοποιώ tds meter χείρος. Ειναι το dual tds meter το οποίο ειναι μόνιμα πάνω στην οσμωση ο ένας ακροδεκτης πριν την ρητίνη κ ο άλλος μετα την ρητίνη...

Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να φταιει... και τιποτα εργασιες να εκανε ο δημος στη γειτονια σου?! και ψιλοβρωμισαν οι σωληνωσεις?

Μηπως αυτο... φανταζομαι οτι ξεπλυνες το κανιστρο της παλιας ρητινης, εβαλες νεα, κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες... Ούτε εγω μπορώ να καταλάβω ...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να αλλάξεις κανένα προ-φίλτρο Γιάννη?

Link to comment
Share on other sites

Λες να φτάνει αυτό Άλεξ? Ειναι να αλλάξω μεμβράνες ούτος ή άλλως ,προφιλτρα έχω καινούρια και θα τα αλλάξω όλα μαζί. Το tds meter μήπως τα παίξε? Δε νομίζω όμως..

Link to comment
Share on other sites

Η εμμονή σου με το νερό σου έχει μείνει απο την ασχολία σου με τα δισκόπουλα Γιάννη.Η αλήθεια είναι οτι δεν πειράζει να είναι και λίγο βρόμικο το νεράκι.Μέχρι 20 στο TDS άνετα σε παίρνει.Εγώ ούτε που το κοιτάω πλέων.Ξέρω οτι έχω παλιόνερο στην περιοχή μου με διπλή DI είμαι στο τέλος...Πρέπει να δοκιμάσεις και κάποια άλλη ρητίνη.Εγώ έχω κολλήσει με την R-O man.

Link to comment
Share on other sites

:) εμ άμα κανεις 50%(150λ) αλλαγή μέρα παρά μέρα όπως και να χει αποκτάς κάποιο κουσούρι... :P

Πάντως τώρα στην περίπτωση αυτή ή η ρητίνη φταίει ή το tds meter. Που μάλλον το πρώτο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Που καταλήξατε τελικά ?

Τι έφταιγε Γιάννη και ανέβηκε τοσο ψηλά το TDS μετά την αλλαγή της ρητίνης ?

Πως το αντιμετώπισες ?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι πως φταει η ρυτινη.η αληθεια ειναι πως στο παρελθον που ειχα δοκιμασει την συγκεκριμενη ειχα και εγω θεματα.αλλαξα μαρκα και το ελυσα.

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές με κάποιες ρητίνες μπορεί να παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα. Όταν η όσμωση λειτουργήσει για κάποιο διάστημα έρχονται στα σωστά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας που υπαρχει ηδη αυτο το θεμα σχετικα με την ρητινη θα ηθελα να ρωτησω κατι.....

Σημερα παρελαβα την οσμωση http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858 με 75 αρα μεμβρανη και τελικο φιλτρο DI. Η ερωτηση εχει να κανει με το πως πρεπει να γεμισω το κανιστρο με την ρητινη.

- Πρεπει να βαλω την ρητινη χυμα μεσα στο κανιστρο? δεν θα την σηκωνει η ροη καθως θα περναει το νερο?

- Γεμιζω ολο το κανιστρο μεχρι τερμα? η αφηνω λιγο περιθοριο απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε την μονάδα απιονισμού μέχρι τέρμα και μην φοβάσαι τίποτα.Απλά πρόσεξε την σειρά της Α/Ο να είναι σωστή με προφίλτρο-άνθρακα-μεμβάνηΑ/Ο-ρητίνη απιονισμού.Πλέων είναι εύκολα πράγματα αυτά.Το 2005 αγόρασα απο Ολλανδία την πρώτη μου όσμωση..130 ευρώ όσμωση με ένα προφίλτρο...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

post-49980-0-96153700-1344271105_thumb.jpg

Όπως είπε και ο Άλεξ γέμισε το δοχείο παίρνοντας ρητίνη με ένα κουτάλι.

Να θυμάσαι να κάνεις flush κάθε μια ώρα χρήσης της α/ο και να αλλάζεις τα φίλτρα και την μεμβράνη όποτε απαιτείται.

Προαιρετικά εγώ χρησιμοποιώ και ένα flush kit, μανόμετρο καθώς και ένα TDS meter 2 γραμμών και

μετρώ το TDS στην έξοδο της μεμβράνης α/ο καθώς και στην έξοδο μετά την ρητίνη.

Καλή χρήση !!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια.

Εχει και εμενα flush kit. τους ειπα να μου το βαλουν. Αλλα πως λειτουργει αυτο ρε παιδια? Καθως βγαινει το σωληνακι (κοκκινο)του βρωμικου νερου σε ενα σημειο εχει μια παρακαμψη με Τ εχει λιγο σωληνα μετα εχει μια βανα και στην συνεχεια ξαναενωνεται στην κυριος σωληνα του βρωμικου νερου. (βασικα επειδη δεν το περιεγραψα καλα δειτε την φωτο)

- Ειναι σωστα συνδεμενο το flush kit? και απλα ανοιγω την βανα για 1 ωρα και μετα την κλεινω και ειμαι ετοιμος να μαζεψω νερο?

- Επισης το κανιστρο DI εχει μεσα κατι σφουγγαρακια. Φανταζομαι τα αφαιρω και το γεμιζω με το υλικο μεσα σωστα?

post-471-0-74393500-1344453115_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαράκια τ αφήνεις εκεί που είναι

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι τα σφουγγαρακια βγαινουν. γιατι εχει κατι μεμβρανες το κανιστρο που σιγουρα δεν θα δραπετευσει το υλικο που θα βαλω. Αυτα τα σφουγγαρακια παντως δεν μου γεμιζουν το ματι πολυ. Φαινονται σαν κατι σφουγγαρακια που βαζουν σε συσκευασιες και εξυπηρετουν στο να μην χτυπηθει το αντικειμενο που ειναι μεσα σε κουτα κατα την μεταφορα( Να μην κοπανιεται δηλαδη)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγκαρακια αστα οπως ειναι.Απλα γεμισε τη φυσιγγα τελειως με το υλικο.

Link to comment
Share on other sites

οκ.

Το flush κιτ ετσι πρεπει να ειναι? Δεν μπορω να καταλαβω σε τι εξυπηρετει αυτη η παρακαμψη με την βανα... Δηλαδη αν εχω ανοιχτο το βανακι θα περναει περισσοτερο βρωμικο νερο? δεν καταλαβαινω την λειτουργια του.

Link to comment
Share on other sites

οκ.

Το flush κιτ ετσι πρεπει να ειναι? Δεν μπορω να καταλαβω σε τι εξυπηρετει αυτη η παρακαμψη με την βανα... Δηλαδη αν εχω ανοιχτο το βανακι θα περναει περισσοτερο βρωμικο νερο? δεν καταλαβαινω την λειτουργια του.

Το ανοιγεις για δυο τρια λεπτα.Περναει με μεγαλυτερη πιεση το νερο,κι ετσι διωχνει οτι βρωμια η παλιο νερο εχει κρατηθει στα φυσιγγια.Μετα το επαναφερεις στη θεση του και μαζευεις νερο.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Ευχαριστω πολυ και παλι :) Αντε να μπει κανενα νερο της προκοπης στο ενυδρειο γιατι δεν μπορω να το βλεπω ετσι μονο με τα βραχια. Στο τελος θα κλεισω 2 μηνο λειτουργιας μονο με βραχο και αραγονιτη.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

ε θα λες πως κάνεις καλό στρώσιμο :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο δικό μου κανιστρο ρητίνης που το πήρα (μαζί με όλη την όσμωση) μεταχειρισμένο ,δεν είχε σφουγγάρια κ αναγκαστικά βάζω περισσότερο προϊόν.. πειράζει??

Sent from outer galaxy.. S3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...