Jump to content

Τι Ειναι Αυτο????


Recommended Posts

Χθες που πηγα για ψαρεμα,επιασα αυτο το παραξενο πλασμα. Δεν το εχω ξαναδει,ξερει κανεις τι ειναι?

τα πτερυγια του κανουν την κινηση του σαλαχιου και στο κεφαλι εχει 2 μικρα κερατακια. οταν κοιμαται κλεινει και γινεται μπαλα. Ειναι αρκετα κινητικο...

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου θυμιζει κατι σαν σαλιγκαρια που κολυμπανε στο νερο.....τα εχω δει κι εγω συχνα στην καλικραττεια

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πηγα για ψαρεμα,επιασα αυτο το παραξενο πλασμα. Δεν το εχω ξαναδει,ξερει κανεις τι ειναι?

τα πτερυγια του κανουν την κινηση του σαλαχιου και στο κεφαλι εχει 2 μικρα κερατακια. οταν κοιμαται κλεινει και γινεται μπαλα. Ειναι αρκετα κινητικο...

Βγαλε κανενα βιντεακι να το χαζεψουμε

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το βγαλω,ειναι θεαματικο πραγματι!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επιασα 3 τετοια σαλιγκαρια αρκετα μεγαλου μεγεθους,θα ανεβασω βιντεο το βραδακι!

Link to comment
Share on other sites

sea hare νομιζω οτι λεγονται απο οτι βρηκα

Link to comment
Share on other sites

ειναι οπως σωστα ειπατε ενα εκ των alpysia fasciata

2738669571_43e3f33e56.jpg

Ή aplysia depilans

IMG_7231.JPG_2009105112859_IMG_7231.JPG

δυο απο τα 5 ειδη aplysia που ζουν στην χωρα μας...συγγενικο με την "

"

στο νησι μου την λεμε και "μαλιοτζα"

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Ημουνα τυχερος που τα επιασα,εχουν δωσει ενεργεια στο ενυδρειο με το χορο τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι μεγαλα ,φανταζομαι πως θελουν μεγαλο χωρο οποτε ελπιζω να τα εχεις στο 2000λιτρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα μετατρεψω την πισινα απο γλυκο σε θαλασσινο.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ψοφησανε τα σαλιγκαρια alpysia fasciata και πεθανανε μαζι τους ολα τα ψαρια,καβουρια,γαριδες και το νερο σαν να πρασινισε και μυριζει ασχημα. τι μπορω να κανω για το νερο??? Καινουριο ολο η αλλαγη μισο? Η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ψοφησανε τα σαλιγκαρια alpysia fasciata και πεθανανε μαζι τους ολα τα ψαρια,καβουρια,γαριδες και το νερο σαν να πρασινισε και μυριζει ασχημα. τι μπορω να κανω για το νερο??? Καινουριο ολο η αλλαγη μισο? Η κατι αλλο?

κριμα

Link to comment
Share on other sites

Τι?Οχι ρε φιλε,πως εγινε αυτο?Ελειπες και δεν το ειδες να τα βγαλεις αμεσα?Αλλαξε το ολο το νερο...το κακο ετσι και αλλιως εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι θαλάσσιοι λαγοί...πολύ επικίνδυνα πλάσματα.

Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε,ελειπα το πρωι και οταν γυρισα το μεσημερι ειχε γινει το κακο. ολα αναποδα και τρομερη δυσοσμια....

αλλαξα σχεδον ολο το νερο και μπορω να πω πως η ασχημη μυρωδια εφυγε.

εβαλα και καινουρια καβουρια,γαριδες,ψαρακια.

αντε να δουμε αυριο τι θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχεις ιδεα,εβαλες δυο οργανισμους βομβα στο ενυδρειο.Και μετα απο τη στραβη,ποτε προλαβες και φορτωσες ζωντανα;Γιατι δεν περιμενες λιγο;

Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε,ελειπα το πρωι και οταν γυρισα το μεσημερι ειχε γινει το κακο. ολα αναποδα και τρομερη δυσοσμια....

αλλαξα σχεδον ολο το νερο και μπορω να πω πως η ασχημη μυρωδια εφυγε.

εβαλα και καινουρια καβουρια,γαριδες,ψαρακια.

αντε να δουμε αυριο τι θα δουμε...

Γιατί κάνετε βιαστικές κινήσεις.. μετά από ένα τέτοιο "πατατράκ" έπρεπε να περιμένεις μερικές μέρες να δεις πως θα πάει το ενυδρείο σου.

Αυτές οι βιαστικές κινήσεις μπορεί στο άμεσο μέλλον να σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στρατο,με ολη την καλη μου διαθεση,θα χαιρομουνα ιδιαιτερα κατα το ανοιγμα του θεματος μου, αμα ενημερωνομουνα τοτε, γιατι χαιρω πολυ,μετα Χριστον προφητες απειροι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με καλη διαθεση στο λεω,κι αν ειχα δει το θεμα νωριτερα θα σε ειχα ενημερωσει νωριτερα.

Οσο για το "γιατι χαιρω πολυ,μετα Χριστον προφητες απειροι..." ,αν το απευθυνεις σε μενα,επισης με καλη διαθεση να σου πω ντροπη σου,γιατι ποτε δεν εχω κανει τον πονηρο σε κανεναν,απεναντιας εχω βοηθησει πολλους.Αυτα και καλη σου συνεχεια φιλε μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το απευθυνω προσωπικα σε σενα,σε παρακολουθω και ξερω τι ανθρωπος εισαι.

Ειναι το παραπονο μου αυτο που εγραψα,γιατι πολλες φορες φοβαμαι να γραψω και να ρωτησω κατι γιατι απεχθανομαι το πλαγιο κραξιμο και την ιντριγκα που δημιουργειται.

Παντα φιλικα, στεφανος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το απευθυνω προσωπικα σε σενα,σε παρακολουθω και ξερω τι ανθρωπος εισαι.

Ειναι το παραπονο μου αυτο που εγραψα,γιατι πολλες φορες φοβαμαι να γραψω και να ρωτησω κατι γιατι απεχθανομαι το πλαγιο κραξιμο και την ιντριγκα που δημιουργειται.

Παντα φιλικα, στεφανος

Στεφανε κανεις δε γεννηθηκε παντογνωστης,ασχετα αν ορισμενοι πολυ μικροι ηλικιακα σε σχεση με το χομπυ εγιναν καθηγητες ξαφνικα..........

Αυτοι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν.Ευτυχως ομως ειναι μειοψηφια.Μη φοβασαι να ρωτησεις,και να ξερεις πως αυτοι που γνωριζουν να σου πουν το σωστο θα στο πουν και θα σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...