Jump to content

Recommended Posts

paidia kalispera.exw ena reef 300lt t opoio trexei kanena xrono.evala prosfata ena yellow tang k enan leukosterno o opoios m ebgale aspra stigmata pantou.anebasa stadiaka tin thermokrasia k blepw pws ta simadia ligosteuoun,parola auta ta blepw n kolimpane sto enidreio.t psari simperiferetai fisiologika an eksereseis oti akoma meta apo3meres dn trwei(mono boskei).arkei i auksisi tin thermokrasias i epibaletai k farmako.euxaristw

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας σε παρακαλω με ελληνικα μικρα να γραφεις.

οχι φαρμακα για αρχη.ποτιζεις την τροφη με σκορδοζουμο και ταιζεις.συνεχιζεις ετσι και παρατηρεις.

επισης σημαντικο.

απαγορευονται οι αλλαγες νερου οταν εχουμε ικ.θα χειροτερεψουν την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

το φαγητο το τρωνε μονο τα στρωμενα ψαρακια.ο χαβανεζοσ κ ο λευκοστερνοσ ακομα τιποτα.απλα με ανησυχει μηπως πρεπει ν προλαβω μια κατασταση.δεν εχω κσαναβγαλει ικ.το ανεβασμα της θερμοκρασιας στοθς 29 αρκει?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ο φίλος λέει οτι το ψάρι δεν τρώει..

Φιλε ελικοπτερακι, μια καλή συνταγή για να τον κανεις να φάει ειναι να πάρεις καθαρή σπιρουλινα από φαρμακείο, αυτή που ειναι για εμάς τους ανθρώπους. Βαλε 2 χαπακια μέσα σε ενα φλιτζανακι κ ρίξε επίσης μερικά φυλλαράκια τροφής ή και pellets και ρίξε μέσα τόσο σκορδοζουμο οσο χρειαζεται ούτος ώστε χτυπώντας το με ενα γουδί να γίνει μια μορφή αλοιφης. Πάρε μετα μια μικρή ποσοτητα από αυτήν την αλοιφή ( ειναι κολλωδες) και αφού κλείσουν τα φώτα και πριν αναψουν βαλτην μέσα στο ενυδρείο σε σημείο που να μην εχει ροή και δες όταν ανάψουν τα φώτα αν την πλησιάσει κ φάει το ψάρι. Αν περάσει καποια ώρα κ δεν το δώσει σημασία τότε βγαλτην από μέσα.

Εμένα έτσι έφαγε την πρώτη μέρα.Αυτό φυσικά δε σημαίνει οτι θα φάει κ το δικό σου ψάρι. Αν φάει καλώς, αν όχι τότε κανε προσευχή ή κάνε καραντίνα.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ . Το flavescens δε το φοβάμαι. Ειναι γερό ψάρι. Ο λευκός όμως ... Δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

δεν αρκει μονο αυτο θελει και να κανεις υποαλατοτητα δηλαδη αν εισαι 1026 θα πρεπει σταδιακα να πας την αλατοτητα στα 1017-1018 αλλα αυτο θα συμβει αν δεν εχεις κοραλλια μεσα

μια συνταγη για σκορδο

δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70739&hl=&fromsearch=1

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

με το παρασιτο τι γινεται?αμα ο λευκοστερνος δεν τα καταφερει θα παει σε αλλο η υπαρχει πιθανοτητα χωρις ν κανω τιποτα να φυγει μονο μ την ανοδο της θερμοκρασιας.το ενυδρειο ειναι reef

Έγινε επεξεργασία - elikopteraki
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα δεν ειναι να ξεπερασεις το Ick.Το θέμα ειναι να τα κανεις να φάνε. Γιατί χωρίς τροφή ακόμα και να το ξεπεράσουν (?) δεν θα έχουν τα αποθεματα βασικών βιταμινών να ανακάμψουν το ανοσοποιητικό τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτο οτι με την ανοδο της θερμοκρασιας θα εχεις αποτελεσματα

το ick ειναι ενα παρασιτο που ταλαιπωρη πολλους χομπιστες αν το κοσμο

η καλυτερη προληψη ειναι να μην στρεσαρεις τα ζωντανα σου καλη διατροφη στα ψαρια ταιζμα αν τακτα διαστηματα με σκορδο

ειναι παρασιτο που μπορει να βλαψει ολο το πληθυσμο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα σαυτο.κυνδινευουν ομωσ ολα τα ψαρια που εχω μεσα αρκετο καιρο η πρεπει ν ξεκινησω καποια θεραπεια μπας κ γλυτωσω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Για τι αγωγή μιλάς.?

Μην εμπιστευεσε πετσοπαδες που σου λένε οτι το τάδε φάρμακο ειναι reef safe... Κ εμενα έτσι μου έλεγαν κ με κορόιδευαν που τους έλεγα οτι θα το παλέψω μόνο με σκορδακι.

Τώρα άμα τους δείξω φώτο πως ειναι τούμπανο ο hepatus να δω αν θα γελάνε.

Δυστυχώς αυτή ειναι η πραγματικότητα στο reef.

Είχα κάνει το λάθος να βάλω ενα υποτιθέμενο reef safe φάρμακο για την αλγη όταν ήμουν απελπισμένος στο θέμα αυτό κ το μόνο που κατάφερα ήταν να σκοτώσω την cleaner γαριδα μου...

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεια οπως σου εγραψα για εμενα αν δεν εχεις κοραλλια μεσα στο ενυδρειο ειναι η σταδιακη υποαλατοτητα 1017-1018 και παραλληλα η αυξηση της θερμοκρασιας στους 29 βαθμους ταιζμα με σκορδο στην τροφη

και αν θελεις την ετοιμη λυση ενος φαρμακου δες αυτο ειναι τουλαχιστον ποιο ασφαλες απο καποια αλλα που κυκλοφορουν στο εμποριο

http://www.microbeli.../herbtana-reef/

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που με συμβουλευετε ειναι να περιμενω κ οτι γινει με την θερμοκρασια στουσ 29?γιατι υποαλατοτητα δν γινεται ν κανω η να κανω την χρηση αυτου του φαρμακου?.υπαρχουν δηλαδη πιθανοτητες να μην κολλησει κ κανενα αλλο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι πιθανα

παιζει ρολο και η φυσικες αμυνες που εχει το καθε ψαρι !!

Link to comment
Share on other sites

μου προτεινετε θεραπεια η να περιμενω να δω και στην πορεια να κανω?απο την μια δεν θελω φαρμακα κ ποτε δεν εβαλα απο την αλλη ανησυχω μηπως χανω χρονο απο μια θεραπεια που μπορει ν βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε τη θερμοκρασια στους 29 αρχιζε το ταισμα με τη συνταγη που σου εδωσα βλεποντας και κανοντας...

αν η παραμετροι του ενυδρειου σου ειναι καλη (χαμηλα νιτρικα,αμμωνιες, οχι τσακωμοι μεταξυ τον ψαριων που εχει το ενυδρειο,καλη διατροφη , οχι στρες χερια μεσα στο ενυδρειο κ.α)

θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα αν πληρης τα παραπανω που σου εγραψα

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο λευκοστερνος σιγα σιγα καθαριζει ομως πανω στο σωμα του υπαρχουν καρουμπαλα τι ειναι αυτο?και τα 2ψαρακια δν εχουν φαει ακομα μονο βοσκουν.ποσες μερεσ ν εχω την θερμοκρασια στους 29?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...