Jump to content

Απορία


ina

Recommended Posts

Καλησπέρα...Γνωρίζει κανείς πώς ξεχωρίζουμε το φύλο των δίσκων;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=galleryℑ=40

αυτος ειναι αρσενικος.ενα χαρακτηριστικο ειναι τα πισω πτερυγια.

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκά πως είναι; Ρωτω για μπορέσω να τα συγκρίνω :)

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκά πως είναι; Ρωτω για μπορέσω να τα συγκρίνω :)

στα αρσενικα τα πισω πτερυγια αν νοητα τα ακολουθησεις και τα επεκτεινεις, δεν ενωνονται.στα θυληκα ενωνονται(νοητα παντα μιλαμε).
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα οι ευκολοι τροποι ειναι 2

-παιρνεις πιστοποιημενο ζευγαρι(ή ενα απο αυτα)

-παιρνεις ενα κοπαδακι και ανακαλυπτεις με ασφαλεια το φυλλο στο ζευγαρωμα που αργα ή γρηγορα θα προκυψει

:)

Link to comment
Share on other sites

klaz ευχαριστω :) .... Dimitrios ειχα 4 δισκους κ μ προεκυψε ζευγαρι εντελως τυχαια, χωρις να το επιδιωξω και ειχα κ πολλες γεννες....Δυστυχως το θηλυκο το περιμενω να ψοφισει :( και θελω το συντομοτερο να βρω θηλυκια...Ο αρσενικος ειναι συνεχως διπλα της...Ηταν πολυ καλο ζευγαρι...

Link to comment
Share on other sites

klaz ευχαριστω :) .... Dimitrios ειχα 4 δισκους κ μ προεκυψε ζευγαρι εντελως τυχαια, χωρις να το επιδιωξω και ειχα κ πολλες γεννες....Δυστυχως το θηλυκο το περιμενω να ψοφισει :( και θελω το συντομοτερο να βρω θηλυκια...Ο αρσενικος ειναι συνεχως διπλα της...Ηταν πολυ καλο ζευγαρι...

Γιατι δεν βγαζεις μια αγγελια τοτε ζητωντας ενα πιστοποιημενο θηλυκο;Αλλους δισκους εχεις τωρα;Το ζευγαρι ηταν χωριστα;Ρωτω,γιατι πιθανως αν εχεις και αλλα ψαρια ο αρσενικος στο μελλον να διαλεξει αλλο θηλυκο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι ηταν μονο του σε 240 λιτρα με καρδιναλιους, γλυφτες και γατοψαρα,τα οποια δεν πειραζαν καθολου τα αυγα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βγαζεις μια αγγελια τοτε ζητωντας ενα πιστοποιημενο θηλυκο;Αλλους δισκους εχεις τωρα;Το ζευγαρι ηταν χωριστα;Ρωτω,γιατι πιθανως αν εχεις και αλλα ψαρια ο αρσενικος στο μελλον να διαλεξει αλλο θηλυκο.

:)

δημητρη σορι αλλα αν βαλει πιστοποιημενο θυληκο παιζει κ να μην ζευγαρωσει με τον αρσενικο της.

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι ηταν μονο του σε 240 λιτρα με καρδιναλιους, γλυφτες και γατοψαρα,τα οποια δεν πειραζαν καθολου τα αυγα....

ινα τι απεγινε ο γονος?

ηταν γονιμοποιμενα τα αυγα τους?

με την θυληκια τι επαθε κ θα ψοφισει?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μεγαλωσαν αλλα δεν επιβιωσαν....Η θηλυκια τον τελευταιο καιρο βρισκοταν συνεχως κρυμμενη...Ισως και λογω ηλικιας...Τα εχω 5-6 χρονια τα ψαρια και ειναι ζευγαρι τα τελευταια 2.5 περιπου

Link to comment
Share on other sites

δημητρη σορι αλλα αν βαλει πιστοποιημενο θυληκο παιζει κ να μην ζευγαρωσει με τον αρσενικο της.

Γιατι sorry;;Αποψη σου,αλοιμονο

Παιζει η περιπτωση που λες,αν και 4 φιλοι που πηραν ''πιστοποιημενο'' ψαρι,μετα απο καποιο διαστημα ζευγαρωσαν(αν και η αρχικη ερωτηση του θεματος ηταν,πως ξερω το φυλλο) :)

Αλλα μεγαλωσαν αλλα δεν επιβιωσαν....Η θηλυκια τον τελευταιο καιρο βρισκοταν συνεχως κρυμμενη...Ισως και λογω ηλικιας...Τα εχω 5-6 χρονια τα ψαρια και ειναι ζευγαρι τα τελευταια 2.5 περιπου

Λογικο μου ακουγεται,τα εφτυσε η θηλυκια,ειδικα αν ειχε συνεχομενες γεννες.Κανε μια αναζητηση σε θεματα αναπαραγωγων φιλων εδω μεσα να παρεις ιδεες.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια πως ξεχωριζεις ενα αρσενικο απο ενα θυληκο.Υπαρχουν καποια "σημαδια" αλλα για μενα τιποτα απο αυτα δεν ειναι σιγουρο μιας και εχω δει ψαρια που το σωμα τους λεει πως ειναι αρσενικα να ειναι θυληκα και το αντιθετο.Ο μονος τροπος για να ξερεις το φυλο ειναι να παρεις πιστοποιημενο ζευγαρι ή να παρεις μικρα και να κοιταξεις να βγαλεις εσυ ενα.Αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο το φυλο το ξερεις 100% ΜΟΝΟ οταν δεις ουριτσες αλλιως ολα ειναι στο περιπου.Εχω δει 2 θυληκες να κανουν ζευγαρι και η μια να απλωνει αυγα και η αλλη να μιμειται τις κινησεις του αρσενικου.Δυστυχως τροπος δεν υπαρχει να ξεχωριζεις το φυλο 100% αν υπηρχε δεν θα κοστιζαν τα ζευγαρια τοσο να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τυχαια μου προεκυψε ζευγαρι....Και εξαλλου δεν θελω πιστοποιημενο ζευγαρι αφου εχω τον αρσενικο...Στα βορεια προαστεια ειναι ενα μαγαζι που κανει αναπαραγωγες δισκων,οποτε θα απευθυνω εκει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...