Jump to content

Χελωνακι!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΛΩΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.... ΤΟ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΟ, ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ, ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ ΦΑΓΑΝΟ!!!!!! ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΠΟΞΕΙΡΑΜΕΝΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙ. ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΚΙΟΛΑΣ, ΠΟΛΥ μ****α...... ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ 5 ΚΑΙ 6 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας καλως ηρθες στην παρεα μας.

σε παρακαλω πολυ ομως γραφε με μικρα ελληνικα.ετσι ειναι σαν να φωναζεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας,καλως ηρθες στην παρεα μας και απο μενα.Eκανες καποια αλλαγη στην διατροφη της τελευταια(πιθανη αλλαγη μαρκας τροφης ή μααρούλι-λάχανο)???Η σστις ρουτινες σου???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. οχι τα ιδια οπως καθε μερα...τρελαινεται για μπανανα αρακα και αγγουρι!!!! μαρουλι, λαχανο ή αλλα φρουτακια δεν τρωει. δεν τις ειχα δωσει κατι αλλο αυτη τη φορα εκτος απο την τροφη. και οσο για το νερακι της το αλλαζω καθε δυο μερες και τις βαζω εμφιαλωμενο νερο (προκειται για χελωνακι του νερου)... αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι εκανε εμετο!!! τι να πω? βεβαια η ορεξη της ειναι αμειωτη και οποτε με βλεπει ερχεται και ψαχνει για φαγητο. σημερα το πρωι την ειδα λιγο καλυτερα αλλα φοβηθηκα να τις δωσω παλι τροφη και το αφησα το καημενο με λιγο ψωμακι....

Link to comment
Share on other sites

μην προτιμας το εμφιαλωμενο...συνηθως ειναι αρκετα σκληρο.βεβαια δεν γνωριζω τις σκληροτητες νερου στην περιοχη σου.

θα προτιμουσα παντως να αλλαζεις το καλοκαιρι καθημερινα το νερο του χρησιμοποιωντας νερο βρυσης μαζι με αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Klaz σε αυτα που σου λεει,παρατηρισε το 2-3 μερες αν θα ξαναεχει αυτη την αντιδραση και κρατα μας ενημερους...Μπορει να ηταν κατι απλος τυχαιο (σιγουρα κοψε το εμφιαλομενο,εχει πολλα ανιονταα και κατιοντα στοιχειων μεσα)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια, θα τις αλλαζω πιο συχνα το νερο, θα την παρακολουθησω και θα σας ενημερωσω.

κι εγω νομιζα οτι το νερο που πινω εγω θα ηταν καλυτερο και για το χελωνακι μου. στα γιαννενα μενω και οι αποψεις διιστανται για το νερο της βρυσης. αλλοι το πινουν και αλλοι οχι....

ελπιζω να ειναι κατι περαστικο και τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

το τι πινουμε εμεις η οχι δεν εχει σχεση με τα ζωντανα μας.αν μπορουσες να δινεις ουδετερο προς μαλακο νερο στην χελωνα σου θα ηταν το καλυτερο.το αντιθετο ομως χρειαζεται ο ανθρωπινος οργανισμος προς πωση.αλλο η πωση και αλλο η ζωη μεσα στο νερο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει οπως λες να ειναι τυχαιο,μπορει οπως "λιαζοτανε" στην ξηρα της να "ααρπαξε κρυομα" απο κανα ρευμα αερα που αλλαξε αποτομα την θερμοκρασια....συμβαινουν αυτα στα ερπετα.παρακαλουθησε και ενημερωσε μας

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμενα φιλε μου. κοψε για λιγο καιρο τα φρουτα και θα δεις αποτελεσμα. μακρια απο ακτινιδιο μπανανα και σε οτι αλο εχει να κανει με ενεργητικα φρουτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!! το χελωνακι μου το βλεπω οτι ειναι καλυτερα! δεν εχει ακομα διαρροια και δεν ξανακανε εμετο. εχω μερες να του δωσω φρουτακι....βεβαια για να πω την αληθεια το εχω τις δυο τελευταιες μερες μονο με ψωμακι. φοβαμαι να το ταισω με τη συγκεκριμενη τροφη και θα παω αυριο να ψαξω για αλλη "μαρκα" τροφης μπας και της πεφτει πιο ελαφρια η αλλη στο στομαχι τι να πω???

το κατεβαζει και αμασητα το λαιμαργο το φαγητο, λες και το ρουφαει......... ελπιζω να ειναι κατι περαστικο και να μην υποφερει.

σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

το οτι το ζωο δειχνει μια καλη,με ορεξη,εικονα ειναι πολυ καλο.μεγαλh πιθανοτητα να το πειραξε η χλωρα τροφη...προσπαθησε να του δωσεις και την τροφη που ειναι σε πελετς,θα το βοηθησει ακομα περισσοτερο,αν τη τρωει

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! ελπιζω ολοι να ειστε καλα, οπως και το χελωνακι μου!

ουφ!!!!!! ειναι καλυτερα. το προσεχω λιγο ακομα στο φαγητο αλλα δεν ειχε παλι τα ιδια συμπτωματα!!!!

ευχαριστω πολυ ολους σας για τις συμβουλες και το ενδιαφερον :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ολα καλα λοιπον.κανε μας μια παρουσιαση του με μια φωτογραφικη αναφορα,αυτου και της κατοικιας του,οποτε μπορεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...