Jump to content

Diy Κατασκευή Wave Maker


Road Tail

Recommended Posts

Επειδή οι λύσεις για wave maker είναι συγκεκριμένες και ο βασιλιάς vortech

την εποχή της ψωροΚώσταινας είναι πολυτέλεια για μερικούς αφού

δεν υπάρχουν τα φράγκα για τέτοιου είδους επενδύσεις, αναζήτησα λύσεις DIY.

Διάβασα, είδα βίντεο, μπήκα σχετικώς στην λογική και τα έβαλα κάτω.

Επιτελους η πλακετα που καιρο εψαχνα :P (2 μέρες), βρέθηκε !!

Έτσι η πλακέτα δίνει 1 παλμό ανά 1'' και με ποτενσιόμετρο φτάνει και τους 5 παλμούς ανά 1".

Διαθέτει έξοδο 220V όπου μπορούμε να συνδέσουμε τον κυκλοφορητή που θέλουμε να κάνουμε κυματισμό επιφάνειας και δέχεται συνολικά έως 500watt κατανάλωση, υπέρ αρκετά για έναν κυκλοφορητή. Έχει ψύχτρα για την απαιτούμενη ψύξη το καλοκαίρι για μακροζωία αλλά και τα φορτία είναι μηδαμινά οπότε θεωρητικά θα είναι μια καλής σχέσης απόδοσης-τιμής λύση.

Συνδέθηκαν τα καλώδια δοκιμαστικά, συνδέθηκαν σε φωτιστικό να ρυθμιστούν και να ελεγθούν οι παλμοί και .... βουαλά !

Μένει να δοκιμαστεί με έναν κυκλοφορητή μάλλον μεγαλύτερο απ αυτούς που διαθέτω ( κοραλια νανο 900) και γι αυτό ενεργοποιήθηκε ήδη ο γείτονας Άλεξ ....

Εφόσον οι δοκιμές πάνε όπως περιμένω ( είναι σιγουρακι λέμε ) τότε

θα τοποθετηθεί η πλακέτα σε ένα μποξ με λαμπάκι και διακοπτάκι για να ειναι οιμορφο αλλά και για λόγους ασφαλειας αφου μιλαμε για 220V AC και ετσι

θα έχουμε έναν DIY wave maker με συνολικο κοστος κατασκευής περι τα 20-30€ αναλογως το κουτι συν το κοστος του κυκλοφορητή

που εχει να κανει με τη διασταση του ενυδρειου που θελει καποιος να αναταραξει.

Μια πρωτη φωτογραφια απ την πλακετα για σημερα και αυριο με το καλο στις δοκιμες θα τρεξει βιντεο στο γεματο κυανοβακτηριο ενυδρειο μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις ιστορία πατριώτη!!!!! Τρέλανε μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα, μηπως ειναι πλακετα απο strobe light?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα, μηπως ειναι πλακετα απο strobe light?

Είναι περίπου, δηλαδή είναι πλακέτα από μονοκάναλο φλασέρ με ρυθμιζόμενο χρόνο αναλαμπών και με έξοδο 220V.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ το θέμα είναι αν θα αντέξει η αντλία στο αναψε-κλείσε

Link to comment
Share on other sites

χμμμ το θέμα είναι αν θα αντέξει η αντλία στο αναψε-κλείσε

Σωστά... Ίσως να έβαζες μεταλλικό αξονακι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις εχω παιδια.που βρισκουμε την πλακετα? Ποσο κανει? Και αν υπαρχει τετρακαναλη για τεσσερις κοραλιες?

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω ειχα δοκιμασει το ιδιο πραγμα με χρονοδιακοπτη κ μια αντλια πανω του,να ανοιγει κ να κλεινει ανα μια ωρα!

η αντλια κρατησε περιπου 3 εβδομαδες κ μετα τα επαιξε!

βεβαια δεν ηταν απο τις καλες,μια φθηνη κινεζικη ηταν.

ισως εαν ηταν καμια tunze απο τις καλες η καμια jetstream πως λεγονται :bigemo_harabe_net-134: αυτες να ειναι καλυτερα τα αποτελεσματα!

μπραβο φιλε μου παντως που το δοκιμαζεις!

δειξε το δρομο! :bigemo_harabe_net-64:

κ αν τραβηξει πρωτος εγω παιρνω ε...το προλαβα :bigemo_harabe_net-82:

ενημερωνε μας!

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις εχω παιδια.που βρισκουμε την πλακετα? Ποσο κανει? Και αν υπαρχει τετρακαναλη για τεσσερις κοραλιες?

Προφανώς έτσι οποιαδηποτε αντλια θα τα παίξει άνοιξε κλείσε.

Το σωστό θα ήταν να ντιμαρετε η αντλια κ όχι να ανοιγοκλείνει.

Αυτό νομίζω θα επιτευχθεί μόνο με έξοδο 12 ή 24 volt και ανάλογες αντλίες και θα ντιμαρονται με ενα αυτόματο ροοστατη.. κάπως έτσι το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η πρώτη δοκιμή στέφθηκε με επιτυχία.

Παρότι στην πλακέτα συνδέθηκε η μια κοραλία νανο 900 που διαθέτω σε ύψος 5cm κάτω απ' την επιφάνεια, δημιουργήθηκε ικανοποιητικός κυματισμός.

Δοκιμάστηκαν οι παλμοί με το ποτενσιόμετρο και στο δικό μου μικρό ενυδρείο με μήκος 60cm μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος.

Πιστεύω ότι κάνοντας χρήση έναν μεγάλο κυκλοφορητή ( σίγουρα 2000lt) το αποτέλεσμα θα είναι καταπληκτικό.

Παρατηρήσεις τώρα:

Σχετικά με αυτό που αναφέρετε όλοι παραπάνω, είναι η διακοπτόμενη λειτουργία του κυκλοφορητή αφού το συγκεκριμένο κύκλωμα λειτουργεί διακοπτόμενα με αποτέλεσμα ο κυκλοφορητής να περνάει σε φάση ηρεμίας και στη συνέχεια να επαναλειτουργεί. Το πρόβλημα μπορεί να ληθεί και η ανλία να έχει την επιθυμητή διάρκεια ζωής μόνο και εφόσον λειτουργεί συνεχώς, δηλαδή να μην σταματάει και ξαναξεκινάει αλλά να περνάει λιγοστό ρεύμα και στη συνέχεια να διοχετεύεται όσο απαιτείται. Μένει λοιπόν για αύριο :

1. Nα δοκιμάσουμε μεγαλύτερο κυκλοφορητή

2. Να μελετήσω την πλακέτα και εφόσον υπάρχει ενδεχόμενο με την αντικατάσταση του ποτενσιόμετρου ή με κάποιο άλλο τρόπο να επιτρέψουμε μικρή τάση να περνάει στον κυκλοφορητή θα είναι το επιθυμητό.

3. Φωτογραφίες και βίντεο θα ανέβουν σύντομα μετά τις δοκιμές

4. Μην είστε ανυπόμονοι μερικοί. Εφόσον λειτουργήσει το σύστημα θα δοθούν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες σχετικά αλλά και τα ενδεχόμενα mod της πλακέτας εφόσον προκύψουν.

Καλό βράδυ ....

Link to comment
Share on other sites

road εαν το 4. αναφερεται σε μενα το "κ αν τραβηξει πρωτος εγω παιρνω ε...το προλαβα" το ειπα για πλακα,χαβαλε.. :glare::veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε και μην παρεξηγείστε.

Το ΣΚ ήταν δύσκολο για πολλούς και διάφορους λόγους, το πρότζεκτ θα συνεχιστεί από Δευτέρα με το καλό.

Κωνσταντίνος

ps Φίλος ηλεκτρονικός μελετάει την κατασκευή πλακέτας 12V για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ηλεκτρονικό κύκλωμα της κατασκευής που προσπάθησα να υλοποιήσω, με σχετική επιτυχία και μοναδικό πρόβλημα την "φθορά" του κυκλοφορητή αφού σταματάει και ξεκινάει η λειτουργία του συνεχόμενα. Επειδή το κύκλωμα είναι 220V για να τροφοδοτεί κυκλοφορητές 220V δυστυχώς δεν "χωράει" παρέμβαση και άλλη τροποποίηση. Όποιος βέβαια έχει γνώσεις ηλεκτρονικού ή "μπατζανάκι" που μπορεί να ασχοληθεί ας το δει και μιλάμε ......

Ξεκίνησα μελέτη σε 12V κάτι που είναι πιο εύκολο, διαχειρήσιμο και ασφαλές, όμως το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η κατοχή ενός 12V κυκλοφορητή.

Όποιος /α από Θεσσαλονίκη έχει την καλή διάθεση να μου δανείσει έναν κυκλοφορητή 12V ή να δώσει πληροφορίες σχετικά με την απόκτησή του σε οικονομική τιμή ( μεταχειρισμένο) για να δοκιμάσουμε το project είναι ευπρόσδεκτος /η.

Δεκτή και κάθε βοήθεια φυσικά σχετικώς εδώ ή τηλεφωνικώς ....

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

ελα σε επαφη με τον αιολο μηπως εχει κατι ενδιαφερον η ''αποθηκη''.....

Link to comment
Share on other sites

Των 12volt δεν έχουμε (ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να ντιμαρεται η αντλία πες στον ηλεκτρονικό φιλο σου να σου φτιάξει κύκλωμα με ελεγκτή (πχ ενα μικρο arduino) και με optocoupler( zero point crossing) και triac μαζι με πυκνωτές για φιλτράρισμα τις καθε γραμης.. Θα το εφτιαχνα εγω αλλα δεν προλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το κυκλωμα :

AC-board-schematic.jpg

και αυτο το thread

ετσι μπορεις να "ντιμαρεις" τις αντλιες σου χωρις να τισ κλεινεις και να καταπονουνται.. χρεαζεσαι ενα τετοιο κυκλωμα ανα καναλι που θες να κοντρολαρεις..

το παρον κυκλωμα δεν επιρεαζει την συχνοτιτα το ρευματος παρα "ψαλιδιζει" τισ κορυφες και τισ κοιλαδες της κυματομορφης του ρευματος ετσι ελενχεις τα βολτ που δουλευει η καθε αντλια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστιες για τo ηλεκτρoνικo κυκλωμα και ενα τεραστιo μπραβo αν και

δεν μπηκα ακoμα στη διαδικασια κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...