Jump to content

Κόστος Ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!

Θελησα να ρωτησω αρκετες πληροφοριες για το κοστος ενος πλαστικου ενυδρειο,το οποιο προκειται να αγορασω μεσα στο καλοκαιρι...

Σκεφτομαι λοιπον,στο ικεα οπως πληροφορηθηκα υπαρχει ευρυχωρο πλαστικο κουτι το οποιο χωραει 60l και νομιζω θα ειναι αρκετα ευρυχωρο για τις χελωνιτσες μου οι οποιες ειναι αρκετα μικρες ακομα...Αυτο κοστιζει γυρω στα 7 ευρω...Την αμμο που σκεφτομαι να βαλω θα μου την δωσουν...Για τις πετρες εχω πληροφορηθει απο αρκετα μελη...Αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι το ποσο περιπου θα μου κοστισει ενασ μικρος θερμοστατης για το χειμωνα μια λαμπα uvb(σε μανταλακι που τη θελω για να τη στηριξω στο ενυδρειο) και μια ραμπα απο αυτες τις ειδικες που εχουν βεντουζες...Τα υπολοιπα οπως τροφες(αποξυραμενες γαριδες και κοκκους) , ασβεστιο(υγρο και σε ομοιωμα χελωνας) , αντιχλωριο κλπ...τα εχω...

Ερωτησεις...

-Θα χρειαστω και κατι αλλο?

-Ποσο νερο πρεπει να βαλω στο ενυδρειο(απο οτι εχω διαβασει εχει να κανει με τις διαστασεις της χελωνας,αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη!)

-Θα χρειαστω ψευτικα φυτα?(γιατι τα αληθινα τα τρωνε ξερω)

Εαν εχω ξεχασει κατι σας παρακαλω ενημερωστε με...Εαν μπορειτε...βοηθηστε με..!!!!

Link to comment
Share on other sites

χωρις φιλτρο δεν κανεις δουλεια σωστη.

μελετησε περισσοτερο την κινηση σου προτου αρχισεις να αγοραζεις πραγματα που ισως μετα δεν τα χρειαστης.δες περισσοτερα θεματα εδω μεσα για της χελωνες σου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε περισσότερο στην ενότητα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=293 θα δεις ότι μπορείς να μάθεις πολλά παρατηρόντας και τα ενυδρεία έμπειρων μελών. Θα σου πρότεινα λοιπόν από εμπειρία να ΜΗΝ βάλεις άμμο. Τα χελωνάκια βρομίζουν υπερβολικά και δεν θα μπορείς να καθαρίζεις εύκολα. Στην ουσία κάθε φορά θα σιφωνάρεις τη μισή άμμο οπότε μην τη βάλεις καθόλου. Πέτρες λίγες και χοντρές (να μην βάλεις χαλίκι, μπορεί να το βάλουν στο στόμα) Γενικά κράτα το βυθό όσο πιο καθαρό από πράγματα (βάλε λίγα και μεγάλα να μπορείς να τα μετακινείς εύκολα). ύψος νερού περίπου 2,5 φορές το μήκος της χελώνας, αλλά αν είναι πολύ μικρή μην βάλεις ούτε τόσο βάλε λιγότερο (μιάμιση φορά περίπου). Τώρα στην αρχή που θα έχεις λίγο νερό, μπορείς να δουλέψεις και χωρίς φίλτρο με πολύ συχνές αλλαγές νερού (όλο το νερό 2 φορές τη βδομάδα). Μόλις φτάσεις στους 10+ πόντους νερού καλό θα είναι να βάλεις φίλτρο (ίσως ένα μικρό εσωτερικό με άνθρακα αρχικά και εξωτερικό βάζεις λίγο αργότερα). Θερμοστάτη μπορείς να βρεις από αγγελία μεταχειρισμένο (25-50 βατ μια χαρά θα είναι) περίπου 10-25 ευρώ. Φυτά μην βάλεις ούτε ψεύτικα, θα τα πηγαίνουν βόλτα και θα τα πετάνε εδώ κι εκεί μόλις μεγαλώσουν λίγο. Φωτιστικό με μανταλάκι από Practiker η άλλο τέτοιο μαγαζί (περίπου 15 ευρώ) η λάμπα δεν θυμάμαι πόσο κάνει.

Αυτά για την ώρα, διάβασε και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!!!!Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου κατα γραμμα. :bigemo_harabe_net-64:.. Ναι,οπως μου ειπες κι εσυ εχω διαβασει ολα τα θεματα και εχω λυσει πολλες αποριες μου...Αλλα επειδη ειμαι μικρη ακομα ηελα να παρω αρκετες συμβουλες απο πιο εμπειρους χομπιστες... Αυτο ομως που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εαν οι χελωνες θα ηθελαν να σκαρφαλωνουν καπου...Θα βαλω φυσικα πετρες με ανωμαλη επιφανεια,αλλα οχι αιχμηρη,να σκαρφαλωνουν εκει,αλλα μηπως χρειαζεται και κατι αλλο? Επισης,αυτο που ανεφερες για την αμμο ειναι οντως ενα προβλημα...Για αυτο θα φροντισω να προμηθευτω μεγαλες πετρες και οχι χαλικι...Οσο για τον καθαρο βυθο...εχω ενα πλαστικο που μοιαζει με συριγγα(δεν ειναι συριγγα)με το οποιο αφαιρω ακαθαρσιες πολλες φορες τη μερα,γιατι ειναι και φαγανες...Οσο για το υψος σε ευχαριστω πολυ,μεχρι δεν ειχα καταλαβει τιποτα!!Οι χελωνιτσες μου ειναι περιπου 5 εκ.(εχουν διαφορετικο ειδος)Θερμοστατη θα προμηθευτω εναν μικρο οπως μου ειπες απο ενα πετ σοπ...γιατι απο αγγελια λιγο δυσκολο...Ευχαριστω παντως...Λαμπα επισης θα προμηθευτω απο το Practicker (με μανταλακι)αλλα τετοια λαμπα με ακτινοβολια uvb που θα βρω?Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα!!!!!Με βοηθησες απιστευτα!!!! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα θα βρεις σε πετ σοπ. Για να σκαρφαλώνουν ναι και βέβαια θέλουν, πρέπει να φτιάξεις μια κλίση που θα ξεκινάει μέσα από το νερό και θα οδηγεί στο σημείο κάτω από τη λάμπα ώστε να πηγαίνουν εκεί να λιάζονται και να στεγνώνουν. Εφόσον τα χελωνάκια σου είναι 5 εκ. τότε μπορείς να βάλεις 10-12 εκ νερό και άρα να προμηθευτείς και ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι (κάτω από 10 ευρό θα κάνει) που θα του βάζεις μέσα άνθρακα και ίσως και λίγο ζεόλιθο (η αμωνία chips όπως το βρίσκο εγώ, γιατί δεν έχουν όλοι ζεόλιθο). Για το θερμοστάτη αν ψάξεις λίγο εδώ τις αγγελίες θα βρες σίγουρα (κάτι έχω δει) άλλωστε είναι και καλοκαίρi, μην φανταστείς ότι είναι τόσο επείγον (εκτός αν το δωμάτιο είναι τόσο δροσερό). 26 βαθμούς νερό θέλουν, εμένα όλα τα ενυδρεία μου τώρα είναι πάνω από 27 με σβηστούς θερμοστάτες. Μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα τα χελωνάκια σου θα πρέπει να πάρεις εξωτερικό φίλτρο που θα έχεις μέσα σαν υλικά, μπλε σφουγγάρια-μηχανικό μακαρόνι-άνθρακα-υαλοβάμβακα(με σειρά από είσοδο στο φίλτρο προς έξοδο όπως στα γράφω) και το μικρό θα το γεμίζεις τότε με ζεόλιθο μόνο (η αμωνία chips).

Καλή συνέχεια, θα χαρώ πολύ να βοηθήσω ξανά όποτε χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!Θα βρω στο πετ σοπ λαμπα,μικρο φιλτρο,και για θερμοστατη οπως ειπες δεν θα βιαστω...Αλλα το δωματιο μου,οχι,δεν ειναι δροσερο καθολου..,εχει πολλη ζεστη,και το χειμωνα το ιδιο,ειναι πολυ ζεστο!!!!οποτε θα χρειαστω οποσδηπωτε??Εαν το χεμωνα βαζω λιγο χλυαρο νερακι?Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης θα μπει για το χειμωνα.δεν χρειαζεται εσυ να το ζεσταινεις το νερο χειροκινητα.......

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...απλως το ρωτησα επειδη το δωματιο μου το χειμωνα ειναι υπερβολικα ζεστο...και μηπως τελικα δεν χρειαστει θερμοστατη...

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα θερμομετρο στο νερο και αναλογως βλεπεις αν χρειαζεται θερμοστατης η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου!!!Θα βαλω ενα θερμομετρο και θα προσεξω η θερμοκρασια του νερου να ειναι γυρω στους 26 βαθμους(εαν εχω κανει κατι λαθος διορθωστε με)...Ευχαριστω πολυ και τους 2 με βοηθησατε πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

***Ξεχασα επισης να πω στον Frangisk πως ναι θα προσθεσω μια ραμπα με βεντουζες για να ανεβαινουν προς το φως της λαμπας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...