Jump to content

Αποκόλληση Ιστού Σε Κοράλλι


Recommended Posts

Φίλος μου έδωσε να του φιλοξενήσω το συγκεκριμένο κοράλλι (δεν θυμάμαι πιο είδος είναι), διότι του εμφάνιζε διάφορα προβλήματα και το ένα ήταν ότι άνοιγε πολύ σπάνια.

Το άλλο ήταν ότι έχει αποκολληθεί ένα μεγάλο μέρος του σώματός του από τον σκελετό και συγκρατείται στην ουσία από μια τρίχα από τις πτυχές του σκελετού.

Το κοράλλι στο δικό μου ενυδρείο ανοίγει κανονικά, τρέφεται, αναπτύσσετε (σε πολύ αργούς ρυθμούς), αλλά συνεχίζει το μεγαλύτερο μέρος να είναι αποκολλημένο.

Το τοποθέτησα σε περιοχή με χαμηλότερη κυκλοφορία, αλλά δεν βλέπω σημάδια βελτίωσης, αντιθέτως μάλιστα.

Οι παράμετροι του νερού είναι πολύ καλές.

Απ όσο γνωρίζω δεν είναι δυνατόν να προσκολληθεί από μόνο του στον υπάρχοντα σκελετό και το πιθανότερο είναι ότι θα πρέπει να δημιουργήσει έναν νέο.

Για να βοηθηθεί σ αυτή η διαδικασία (ή όποιος άλλος τρόπος χρειάζεται), θα πρέπει από τη μεριά μου να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ

post-13206-0-05896100-1340048204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.... και η "τρίχα" κόπηκε. Στη προσπάθεια μου να το μετακινήσω σε ακόμη πιο ήσυχη περιοχή, αποκολλήθηκε τελείως... κάτι που θα γινόταν κάποια στιγμή.

Μην έχοντας άλλη λύση το κόλλησα πάνω στον σκελετό του με thn Ecotech Gel Clue και θα δείξει το αποτέλεσμα σε μερικές κατά πόσο πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...