Jump to content

Tunze Osmolator Alarm


Recommended Posts

Όλο τον εξοπλισμό του rsm 130d τον έχω με ''απλά'' πολύμπριζα πάνω στη μία και μοναδική παροχή ρεύματος που έχει δίπλα στο ενυδρείο. Όταν λοιπόν κλείνει ή ανοίγει οτιδήποτε, η αυτόματη αναπλήρωση τίθεται εκτός λειτουργίας και χτυπά το alarm (Αν είμαι σπίτι κάνω restart και ok, αν δεν είμαι.....) Τώρα το καλοκαίρι με το άνοιξε-κλείσε της ψύξης του ελεγκτή θερμοκρασίας stc1000, πρέπει να είναι συνεχώς κάποιος από πάνω.

Αν βάλω τον osmolator πάνω σε πολύμπριζο με προστασία υπερφόρτωσης θα λύσω το πρόβλημα?

Πείτε καμιά ιδέα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμιά ιδέα όσοι κατέχετε από ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να δεις την ασφάλεια που εχει η πρίζα γιατι μάλλον ειναι μικρή (αυτή στον πίνακα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να δεις την ασφάλεια που εχει η πρίζα γιατι μάλλον ειναι μικρή (αυτή στον πίνακα).

ΟΚ Ευχαριστώ, να το κοιτάξω, αλλά το ενυδρείο είναι μικρό και το κάνει ακόμα και όταν τα φώτα είναι σβηστά που σημαίνει πως τότε έχω 100-150 watt είναι δυνατόν να μην τα σηκώνει η ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επίφοβες αυτές οι Α/Α...

Το ιδανικό για μένα είναι χρονοδιακόπτης..λίγα λεπτά πρώι-βράδυ και όλα οκ.Αν είναι τώρα να πέσει στην διακοπή έ.....

Αλλά όλα τα παράξενα συμβαίνουν ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό το σπίτι??? Μπορεί να μην έχεις καλη γείωση στην πρίζα... δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη πρίζα σε ΑΛΛΟ δωμάτιο και οσο πιο μακρυά απο αυτήν που το εχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό το σπίτι??? Μπορεί να μην έχεις καλη γείωση στην πρίζα... δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη πρίζα σε ΑΛΛΟ δωμάτιο και οσο πιο μακρυά απο αυτήν που το εχεις τώρα.

Δεν υπάρχει κοντά κάποια άλλη πρίζα και για μπαλαντέζα και λοιπά καλώδια που θα διατρέχουν το σαλόνι φυσικά δεν τίθεται θέμα... γι'αυτό ρωτώ αν υπάρχει κανά "ενισχυμένο" πολύπριζο.

Πολύ επίφοβες αυτές οι Α/Α...

Το ιδανικό για μένα είναι χρονοδιακόπτης..λίγα λεπτά πρώι-βράδυ και όλα οκ.Αν είναι τώρα να πέσει στην διακοπή έ.....

Αλλά όλα τα παράξενα συμβαίνουν ...

Καλή η ιδέα του χρονοδιακόπτη.

Κανά καλό πολύπριζο δεν θα έλυνε το πρόβλημα? Βασικά έχει και κανα 2ωρο που άλλαξα θέση στη κεντρική μονάδα γιατί την είχα δίπλα σε ένα μετασχηματιστή .

Link to comment
Share on other sites

Αν δέχεται παρεμβολές το κοντρόλερ της αναπλήρωσεις θα σου βαρά πειράκια.

Προσπάθησε να βάλεις το κοντρόλερ σε ξεχωριστή πρίζα με λίγο φορτίο και αν γίνεται μακρυά απο μπάλαστ φωτιστικών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα. Με το που αναβουν απο τον χρονοδιακοπτη τα φωτα τσουπ alarm! Εκτος του να παρει ρευμα απο αλλη πριζα δεν υπαρχει αλλη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας είναι ευαίασθητοςστον φωτισμό, δοκίμασε μια άλλη θέση πιο... σκοτεινή!!!

Μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυστυχώς διαπιστώνεται πρόβλημα και με τη δική μου αναπλήρωση του fish street που παρεμβάλεται

από τον καινούργιο driver του νέου φωτιστικού DIY του aqualightonline.

Όποτε ρυθμίσω την ένταση με το ποτεσνιόμετρο του dimmable driver η αυτόματη αναπλήρωση

μπαίνει σε λειτουργία μόνη της.

Επιπλέον παρεμβάλεται και από άλλες συσκευές, όπως παλιότερα από το ballast του T5 φωτιστικού μου.

Χτές Σάββατο και την ώρα που απουσιάζαμε από το σπίτι άνοιξε μόνη της η αναλήρωση και

- γέμισε το ενυδρείο έως το χείλος και ξεχύλησε με αποτέλεσμα να αδειάσουν στο πάτωμα του σαλονιού περί τα 4L.

- φούσκωσε το ντουλάπι που ήταν απο μελαμίνη σε σημεία όπως οι πόρτες και το κάτω μέρος

- το ενυδρείο κατέβασε αλατότητα από 1026 σε 1022 από το πρόσθετο νερό που έπεσε μέσα

Επειδή φοβόμουν κάτι τέτοιο, το δοχείο αναπλήρωσης δεν έχει περισσότερο από 4-5 λίτρα ημερησίως.

Έτσι μικρή σχετικά η ζημιά, η αλατότητα επανήλθε μερικώς (1024) σήμερα με την αλλαγή νερού απ΄την θάλασσα

και την Τετάρτη θα επανέλθει στα 1026 όπως προβλέπεται, σταδιακαά για να μην στρεσαριστούν τα ζωντανά.

Και όλα αυτά με τις συσκευές πάνω σε πολύπριζα ασφαλείας και σε UPS αδιάλειπτης τάσης με σταθεροποιητή τάσης.

Η λύση μάλλον είναι να βρούμε άλλους τρόπους διασφάλισης, κάτι σε δεύτερο αισθητήρα - φλοτέρ που θα κόβει με ρελέ

την παροχή ρεύματος της αντλίας αναπλήρωσης σε περίπτωση που η στάθμη ανέβει πάνω απ' τα επιτρεπτά όρια.

Ξεκινάω κατασκευή εντός της εβδομάδος στο DIY.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σύστημα προστασίας το έχει ο οsmolator της TUNZE ... τετραπλό σύστημα !!! και ηχητικό. και χρονικής διάρκειας, και με φλοτέρ στάθμης, καθώς και με τον αισθητήρα ελέγχου !!!

Αν και μου δούλεψε επί 5 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, δυστυχώς κάτι έπαθε το κύκλωμα που δίνει εντολή στην αντλία.... αλλά και πάλι ίδιο θα πάρω με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Οσμολέιτορ μπάι Στάθης λέμε όλα τα λεφτά! :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά έβγαλα το κοντρόλερ έξω από το ντουλάπι που ήταν δίπλα σε μπαλαστ-μετασχηματιστές, ξέμπλεξα και τα καλώδια και δουλεύει ρολόι για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...