Jump to content

Φτιάξτε Μόνοι Σας… Fragplugs (και όχι μόνο)


Aiolos

Recommended Posts

Το θυμάστε το: «πλάθω κουλουράκια με το τα δυο χεράκια» ε?

Κάποιοι θα έχετε ακούσει για το Cernit. Είναι ένα εύπλαστο μη τοξικό υλικό διαφόρων χρωμάτων, που εκτός από τη χρήση που έχει προκαθοριστεί, (συνήθως για κοσμήματα), μπορεί να κατασκευάσει κάποιος και fragplug.

cernit_clay.jpg

To ενδιαφέρον μ αυτό το υλικό είναι ότι μπορείτε να το πλάσσεται σε ότι σχήμα σας βολεύει, ώστε και στον βράχο να πατήσει/φωλιάσει, αλλά και θέση για το κοράλλι να δημιουργηθεί σύμφωνα με την δομή του.

Η διαδικασία είναι απλή, και μετά την ολοκλήρωση, απλά το βάζετε στο φούρνο ή σε βραστό νερό, (ανάλογα με τον τύπο), ώστε να ψηθεί και... έτοιμο.

Κυκλοφορεί σε ότι χρωματικούς συνδυασμούς θέλετε… και σε κοραλλινομωβεμπορνώ, όπως θα έλεγε και η Δέσποινα.

FragPlug λοιπόν, σύμφωνα με τις ανάγκες μας.

Οδηγίες λίγο παρακάτω... εδώ

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ξέχασα να το γράψω....

Σε καταστήματα που πουλάνε είδη ζωγραφικής και σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

που πας και τα βρισκεις ρε Βαγγελη?! ειλικρινα απορω!

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός οδηγός για fragοποιούς !!

Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να τοποθετήσουμε ένα κοράλλι σε συγκεκριμένο σημείο του βράχου γιατί έτσι μας βολεύει.

Σαν «σπασικλάκια» όμως που είμαστε δεν θα θέλαμε να φαίνονται οι κόλες και το plug σαν ξένο σώμα πάνω στον βράχο, (μέχρι να καλυφτεί από κοραλλίνη), οπότε επιλέγουμε διάφορους χρωματισμούς του Cernit που να μοιάζουν με αυτούς του βράχου, αλλά δεν μας φτάνει μόνο αυτό, θέλουμε να μοιάζει και στη υφή.

Αφού το πλάσουμε μέχρι να μαλακώσει, του δίνουμε το σχήμα που θέλουμε, όπως και στη βάση του, στο σημείο δηλαδή που θα πατήσει στον βράχο. Κατόπιν το πατάμε σ αυτό το σημείο του βράχου ώστε να πάρει το καλούπι, ακόμη και μέσα στο νερό εάν δεν μπορεί να αφαιρεθεί ο βράχος.

Εν συνεχεία δημιουργούμε τη θέση που θα φωλιάσει το κοράλλι.

Αφού ελέγξουμε ότι το «καλούπωμα» πέτυχε δημιουργούμε στα τοιχώματα του plug μας διάφορες πτυχές και σχήματα σαν αυτά του βράχου, ώστε να μη μοιάζει με ξένο σώμα.

Στη συνέχεια το ψήνουμε και είναι έτοιμο. Η κόλληση πάνω στον βράχο, αλλά και του κοραλλιού, γίνεται με τις συνηθισμένες κόλλες που χρησιμοποιούμε συνήθως.

Το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί νομίζω ότι είναι πολύ κατατοπιστικό. Καλή επιτυχία.

post-13206-0-82492000-1340135388_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι απιστευτος... Παρα πολυ εξυπνο ειδικα για spsαδες!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι απιστευτος... Παρα πολυ εξυπνο ειδικα για spsαδες!

.... και είναι πρόχειρο, αν είχα περισσότερη όρεξη θα το είχα περιποιηθεί καλύτερα και στο χρώμα και στο σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη χωρις να θελω να μειωσω το απιστευτο ταλεντο σου στις πατεντες,εγω και να ηθελα να τις κανω τις συγκεκριμενες δεν θα γινοταν γιατι με τις οδηγιες του vrillo,τα κοραλια χτιζουν τη βαση τους στο αψε-σβησε...χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά υπάρχουν και ενυδρεία με πιο αργούς ρυθμούς... όπως το δικό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά υπάρχουν και ενυδρεία με πιο αργούς ρυθμούς... όπως το δικό μου!!!

εγω μετα αυτα που ειδα στο δικο σου προχθες,σε λεω δημοσια ψευτη για τους αργους ρυθμους που λες και ΑΠΑΙΤΩ νεο βιντεο με το νεο σου ακουασκειπινγκ.ΤΩΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

βαγγελη χωρις να θελω να μειωσω το απιστευτο ταλεντο σου στις πατεντες,εγω και να ηθελα να τις κανω τις συγκεκριμενες δεν θα γινοταν γιατι με τις οδηγιες του vrillo,τα κοραλια χτιζουν τη βαση τους στο αψε-σβησε...χιχιχι

και ποιες ειναι αυτες οι οδηγιες?!

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε.σταθεροτητα και εβδομαδιαιες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη εφαρμογή με αυτό το υλικό.

Ας υποθέσουμε (και πάλι), ότι στο ενυδρείο μας είναι τοποθετημένα δυο κομμάτια βράχου με κάποιο κενό ανάμεσά τους διότι δεν βόλευε να τοποθετηθούν κάπως αλλιώς λόγω των σχημάτων τους, αλλά παρόλο που διαλέξαμε την καλύτερη δυνατή θέση, αυτοί δεν είναι καλά στερεωμένοι και είναι λίγο μετέωροι ή κουνιούνται.

Με τον ίδιο τρόπο όπως περιγράφεται παραπάνω για τα FragPlug, δημιουργούμε ένα είδος γέφυρας, σφήνας, σφραγίσματος, (πείτε το όπως θέλετε και όπως σας βολεύει) και αφού ψηθεί το κολλάμε και στους δύο βράχους, πετυχαίνοντας έτσι μεγαλύτερη σταθερότητα αφού ο ένας θα στηρίζει τον άλλον.

Μπορούμε (μάλλον επιβάλλεται) να πλάσουμε το Cernit ώστε να είναι πιο φυσικό σε σχήμα και χρώμα με αυτό των βράχων, αν και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πιάσει επάνω του κοραλλίνη.

post-13206-0-91522200-1340141368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα αυτα που ειδα στο δικο σου προχθες,σε λεω δημοσια ψευτη για τους αργους ρυθμους που λες και ΑΠΑΙΤΩ νεο βιντεο με το νεο σου ακουασκειπινγκ.ΤΩΡΑ.

Θα γίνει και το βίντεο, απλά περιμένω να ροζίσουν λίγο τα νέα βράχια.

Όσο για το θέμα της ανάπτυξης των σκληρών... δεν είμαστε όλοι vrillo και larry... και ειδικά ο Larry που μέχρι να πλάσει και να ψήσει το Cernit τα κοράλλια του θα έχουν κολλήσει από μόνα τους, θα έχουν μεγαλώσει και θα κόψει και frag.... αυτός ο άνθρωπος είναι από άλλον πλανήτη !!!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...