Jump to content

Diy Led Φωτιστικό


idnik

Recommended Posts

Αν δεις τα τεχνικα χαρακτηριστικα των led που δεν τα βαζουν τυχαια θα δεις οτι δουλεουν σε διαφορετικα βολτ και τραβανε και διαφορετικο ρευμα

Επειδη δε πρεπει να τα δουλεουμε στο 100 % ποτε αλλα λιγοτερο γινεται το εξης φαινομενο που δε καταλαβαινεις οπτικα

Οταν τα ασπρα τα εχεις στα 700-750 ρευμα τα χρωματα τα τσιτωνεις πολυ κονταψστο 100 %

οταν εχεις χαμηλα και τα χρωματα δουλευουν χαμηλα τα ασπρα πεφτουν απο τους 6500κ η τα 10000κ βαθμους θερμοκρασιας με αποτελεσμα να μην εχεις poor white η cool white και το φασμα τους να δημιουργει ευκολα αλγες

Γιαυτο σχεδον παντα τα ασπρα ενονωνται μονα τους και τα διαφορα χρωματα επισης μονα τους

Σε ολο το κοσμο συμβαινει αυτο μπορεις να δεις κατασκευες στο reefcentral

Στο εξηγησα απλα και οχι ηλεκτρονικα

Ειναι καλο να ακουγονται οι αποψεις οπως και εγω διαβαζω πολλες γνωμες αλλων που ξερουν απο αλλα στοιχεια σε ενυδρεια οπως φιλτραση χημικα

Βεβαια ολα αυτα δε μειωνουν τη προσπαθεια σας ετσι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καταφερα να μπερδευτω, :D να ρωτησω τι σχεση εχει ο φωσφορος που ειναι μεσα στη λαμπα Τ5 η Τ8;

Και ο ηλιος ειναι η καθαροτερη μορφη φωτος,και φυσικη μαλιστα.Γιατι το φως του ηλιου προκαλει αλγες λοιπον,ενω τα leds οχι;

Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

High power led = διοδος υψηλης ισχυος

Και οχι φθοριου

Εκπεμπει ηλεκτρονια φωτως φωτονια δε φθοριζει

Ενταξει τωρα τι να λεμε την αλφαβητα;

Και τα γραφετε και δημοσια ελεος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καταφερα να μπερδευτω, :D να ρωτησω τι σχεση εχει ο φωσφορος που ειναι μεσα στη λαμπα Τ5 η Τ8;

Και ο ηλιος ειναι η καθαροτερη μορφη φωτος,και φυσικη μαλιστα.Γιατι το φως του ηλιου προκαλει αλγες λοιπον,ενω τα leds οχι;

Ευχαριστω.........

η ροη και η ενταση του ηλιου δεν μπορει καμια λαμπα και κανενα led να το πιασει

υπαρχουν παραγοντες οπως

TSS (θολερότητα) – Η θολερότητα, σπουδαία οικολογική παράμετρος καθορίζει την ικανότητα διέλευσης του ηλιακού φωτός μέσα στο νερό που επηρεάζει άμεσα την παραγωγή των αυτότροφων φυτών. Προκαλείται ή από φυσική αιτία (διάβρωση ή αποσύνθεση οργανισμών μετά το θάνατο)

Είναι γνωστό, πως τα φυτά είναι φτιαγμένα να φωτοσυνθέτουν με το ηλιακό φως και όχι με λάμπες! Επομένως, μετά από εκατομύρια χρόνια εξέλιξης έχουν συντονίσει απόλυτα τους χλωροπλάστες τους στο ηλιακό φως και με τον ήλιο έχουν τη maximum απόδοση στη φωτοσύνθεση. Οι λάμπες απλά μιμούνται τον ήλιο (το κατά δύναμιν) σε ότι αφορά το φάσμα, σε ότι αφορά δε την ένταση του φωτός είναι εκατοντάδες φορές ασθενέστερες. Τα φυτά λατρεύουν το ηλιακό φως (άμεσο ή έμμεσο). Δυστυχώς όμως, και οι άλγες το λατρεύουν επίσης..

Link to comment
Share on other sites

Οι LEDs ετεροδομών κατασκευάζονται με επιταξιακές διαδικασίες και η ενεργός περιοχή κρατείται στα 0.1-0.2 μm. Τα υλικά που συνήθως χρησιμοποιούνται είναι GaAs/AlGaAs το οποίο αναπτύσσεται σε GaAs και InGaAs/InGaAsP που αναπτύσσεται σε στρώματα InP.

Στα υλικα που φτιαχνονται οι επαφες εχει ενα P μη παει το μυαλο σας παιδια οτι ειναι το συμβολο του φωσφωρου στη χημεια μαλλον θα ειναι ελληνικο Ρο

Οπως ρυακι

Ροδα

Ρευμα

Χαχαχαχαχα

Να ειστε καλα παιδια οτι ειπα το ειπα να βοηθησω για τιποτα αλλο

Τιποτα αλλο απο μενα νομιζω δεν εχει ουσια πια σε τετοιο επιπεδο θα χαλασουμε και το ποστ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ πολυ για τις παρατηρήσεις σας. Άλλωστε γι αυτο έγινε και το θέμα. Ώστε να βελτιώσουμε οτι μπορούμε με τις απόψεις του καθενός.

Ως αναφορά το plexiglas που αναφέρθηκε θα δω στην πορεία πως θα πάνε τα φώτα και θα πράξω αναλόγως. Βασικα το μόνο που φοβαμαι είναι η εξατμίση που έχω λόγω του ανεμιστήρα που έχω για ψύξη. Ποια είναι η γνώμη σας μπορει να επηρεάσει το φωτισμό;

Στη λάμπα που είχα πριν για παράδειγμα έπρεπε κάθε μήνα να την καθαρίσω απο τα άλατα

Απο υγρασία δεν έχω καθολου. Ουτε σταγόνα. Ακόμα και τώρα που τα ledακια είναι πιο χαμηλά.

Στο θέμα σχετικά με το ανεμηστηρακι. Παιδια πιάνω συνεχώς το heatsink και μετα απο 10 ώρες φωτισμο και είναι δροσερό. Δεν καίει σε καμία περίπτωση. Άλλωστε τα led δεν δουλευουν στο 100% και μιλάμε για μόλις 16

Τέλος για τους φακούς και το θέμα της άλγης μετα απο συζήτηση που είχα με τον nikostrex με διαβεβαίωσε οτι οι άλγες δεν θα υπάρχουν. Αλλα καλύτερα να απαντήσει και ο ίδιος πιο εμπεριστατωμένα.

Εσείς λέτε να τους αφαιρεσω τους φακούς ώστε να απλωθεί και το άσπρο παντού;

Φιλε idnik, αυτο που προσπαθησε να εξηγηση με απλα λογια ο Merlon 1 ειναι οτι το φωτιστικο για μια καλυτερη και μακροβιοτερη ζωη καλο θα ηταν εαν σε ενδιαφερει και εφοσον θες να προστατεψεις λιγο το ολο συστημα σου απο την υγρασια και τις θερμοκρασιες να πραξεις με τους παραπανω τροπους! Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να τον παιρνουμε απο τα μουτρα τον ανθρωπο. Απο εκει και περα οι φακοι μπορει και λέω μπορει αναλογα και με τις συνθηκες του ενυδρειου οπως τα Kelvin των led το οργανικο φορτιο κλπ, να αναπτυξης αλγες ειδικά στα σημεια οπου χτυπαει η συγκεντρωμενη δεσμη φωτος στο υποστρωμα ή πανω σε καποιο φυτο που ειναι ακριβως κατω απο την δεσμη. Μιλαμε για μικρο ενυδρειο και το υψος του αμφιβαλω εαν ειναι και πανω απο 30 εκατοστα. Βγαζοντας τους φακους θα εχεις μια ποιο ομιομορφη διαχυση του φωτος, αλλωστε εαν δεις και εσυ τα λεντ πανελ του εμποριου δεν κανουν χρηση φακων και εχουν μια συμπαγης και ομοιομορφη κατα σειρα λεντ για τους παραπανω λογους.

Το αν εχεις βαλει λεντ ή εχεις λαμπες φθοριου αν ειναι να αποκτησεις αλγες δεν την γλυτωνεις οπως και να εχει, δες και το παρακατω θεμα πως μπορεις και να τις καλλιεργήσεις εαν θες με λεντ.

http://www.aquazone....ndpost&p=670167

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75666&view=findpost&p=674425

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια ειναι αν μπορω μια παρατηρηση λογω επαγγελματικης ενασχολησης με τα led

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις ενα διαφανο plexi μπροστα απο τα φωτα θα τα παρεις στο χερι τους επομενους 2 μηνες απο υγρασια και θα εχεις βραχυκυκλωμα.

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα γραφω επειδη εχουν καποια λεφτα αυτα εχω παρει πολλες φορες απο αυτον και ριναι οντως οπως λες φοβερος και πρεπει να προστατεψεις την αγορα σου ΑΜΕΣΑ

Επισης πουθενα δεν ειδα ανεμιστηρακι το θεωρω και αυτο απαραιτητο η θερμοκρασια αλλαζη το χρονο ζωης τους κατα πολυ

+1
Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευεσαι οταν λεω Επαγγελματιας δεν εννοωεμπορος η πετ ειμαι κατασκευαστης φωτιστικων ενυδρειων που ειναι ρομποτ με κυκλωμα ανατολης δυσης , συννεφα, κεραυνους και πολλα ακομα αυτοματες αναπληρωσεις δοσομετρικες και αλλα

Αρα δεν ειχα οφελος οικονομικο να παρει ο φιλος σου μπαρες smd

Απλα μπορει να ειχανε και ενα προβλημα μηχανηματα ειναι

Εγω τις εχω και ειναι μια χαρα για τη δουλεια

Παρε ενα δειγμα για να δεις ποσο ασχετος ειμαι τελικα με τα led και τα ρομποτικα

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευεσαι οταν λεω Επαγγελματιας δεν εννοωεμπορος η πετ ειμαι κατασκευαστης φωτιστικων ενυδρειων που ειναι ρομποτ με κυκλωμα ανατολης δυσης , συννεφα, κεραυνους και πολλα ακομα αυτοματες αναπληρωσεις δοσομετρικες και αλλα

Αρα δεν ειχα οφελος οικονομικο να παρει ο φιλος σου μπαρες smd

Απλα μπορει να ειχανε και ενα προβλημα μηχανηματα ειναι

Εγω τις εχω και ειναι μια χαρα για τη δουλεια

Παρε ενα δειγμα για να δεις ποσο ασχετος ειμαι τελικα με τα led και τα ρομποτικα

οντως ειναι μια πολυ καλη δουλεια !!δεν χρειαζεται να διαφωνησω εδω προσθεου

εχεις χρησιμοποιηση arduino controler και την ολη κατασκευη την εχει κανει ο αδελφος σου που ειναι οντως ηλεκτρονικος

ξερω πολλα ο ατιμος.... αχ

καλη συνεχεια οντως ειναι ομορφη κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφος μου ειναι καπετανιος σε υγραερια

Το πρωτο δεν ειναι arduino δε σου λεω τι ειναι

Το δευτερο ειναι

Α ξεχασα ο αδελφος μου θα μου φερει φθοριους χαχαχα καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφος μου ειναι καπετανιος σε υγραερια

Το πρωτο δεν ειναι arduino δε σου λεω τι ειναι

Το δευτερο ειναι

Α ξεχασα ο αδελφος μου θα μου φερει φθοριους χαχαχα καλο βραδυ

Καλα δεν ειπες οτι ειναι καπετανιος σε γκαζαδικο ?( θα εχει κανα container φορτωμενο ) ? :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Για την Ιστορια και μονο χωρις να θελω να πω τιποτα παραπανω στο θεμα , ο χρονος εχει δειξει οτι ο merlon αυτο που κανει(κατασκευες ) το ''κατεχει'' και οτι απο το πρωτο κιολας ποστ φαινεται οτι δεν παει να ''την πει'' Η να ''κραξει'' κανεναν απο εκει και περα καποιος παρεξηγησε αυτη τη παρεμβαση και πηρε τη τροπή που εχει παρει η συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Αεραδικο οχι γκαζάδικο......το κακό είναι οτι δεν εχει χώρο για container .... :bigemo_harabe_net-88:

Υ.Γ. :TO POST ΚΑΘΑΡΙΣΤΗΚΕ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΣΒΗΝΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΈΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα ποστ που σβηνετε εχει γινει για να κατευνασει τα πνευματα,τουλαχιστον απο ευγενεια πρεπει να ενημερωνετε ο <<ποσταδορος>> :D ,οπως πολυ καλα εκανε προσφατα καποιος φιλος συντονιστης προς το προσωπο μου προσφατα και τον ευχαριστω!

Να'στε καλα.............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...