Jump to content

Recommended Posts

κανω εδω και 3 μερες θεραπεια με esha 2000. παντως η ουρα του ψαριου εχει μαυρισει σε πολλα σημεια και αρκετα. γιατι μπορει να γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δυο αποριες...

1) δεν καταλαβαινω τι εννοεις εκει με το "εγκαινιαστει"

2) βρε καμαρι μου, το ph Που εχω ειναι το ΙΔΙΟ στη βρυση μου ΚΑΙ στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα μου. απο που κι ως που να το αλλαξει? μηπως εννοεις για αλλα ενυδρεια που εχουν μεσα φυτα, πετρες, βαζουν μπαφερ, εχουν αλλα ψαρια κτλ?

1) εγκαινιαστεί σημαίνει εχεις αποκτησει!

2) Το ph της βρύσης σου θεωρητικά μπορεί να είναι το ίδιο αλλά ουσιαστικα δεν είναι!

Όπως αναφέρει και το θέμα του delta66 όταν το νερό βγαίνει από την βρύση λόγο των αέριων χρειάζεται κάποιο χρόνο για να ισορρόπηση το ph του!

Αυτό σημαίνει πως ο χρόνος που θα παραμείνει στο δοχείο μέχρι να δουλέψει το αντιχλωριο δλδ αυτό το μισάωρο περίπου που το αφήνουν οι περισσότεροι δεν είναι αρκετό για να έρθει στον σωστό βαθμό του!

Για παράδειγμα, αν πάρεις ένα ποτήρι νερό από την βρύση σου και μετρήσεις τώρα το ph σου, σε 10 λεπτά ξανά και σε μισή ώρα πάλι τότε θα δεις 3 διαφορετικές τιμές! Γιαυτο λέμε ότι το νερό της αλλαγής πρέπει να μένει και να ωριμάζει! Εγώ για παράδειγμα έχω στο μπαλκόνι ένα δοχείο 150 λίτρων και εχω κεί το νερό μου έτοιμο μια εβδομάδα νωρίτερα να περιμένει!

Επειδηεσυ δεν έχεις αυτήν την δυνατότητα και το νερό δεν προλαβαίνει να ωριμάσει στο χρόνο που το έχεις στο δοχείο (δλδ τον χρόνο που περιμείνεις να δουλέψει το αντιχλωριο) καλό θα ήταν να το προσθέτεις σιγά σιγά για να μην μεταβάλετε ούτε το ph ούτε η θερμοκρασία!
Link to comment
Share on other sites

1) εγκαινιαστεί σημαίνει εχεις αποκτησει!

2) Το ph της βρύσης σου θεωρητικά μπορεί να είναι το ίδιο αλλά ουσιαστικα δεν είναι!

Όπως αναφέρει και το θέμα του delta66 όταν το νερό βγαίνει από την βρύση λόγο των αέριων χρειάζεται κάποιο χρόνο για να ισορρόπηση το ph του!

Αυτό σημαίνει πως ο χρόνος που θα παραμείνει στο δοχείο μέχρι να δουλέψει το αντιχλωριο δλδ αυτό το μισάωρο περίπου που το αφήνουν οι περισσότεροι δεν είναι αρκετό για να έρθει στον σωστό βαθμό του!

Για παράδειγμα, αν πάρεις ένα ποτήρι νερό από την βρύση σου και μετρήσεις τώρα το ph σου, σε 10 λεπτά ξανά και σε μισή ώρα πάλι τότε θα δεις 3 διαφορετικές τιμές! Γιαυτο λέμε ότι το νερό της αλλαγής πρέπει να μένει και να ωριμάζει! Εγώ για παράδειγμα έχω στο μπαλκόνι ένα δοχείο 150 λίτρων και εχω κεί το νερό μου έτοιμο μια εβδομάδα νωρίτερα να περιμένει!

Επειδηεσυ δεν έχεις αυτήν την δυνατότητα και το νερό δεν προλαβαίνει να ωριμάσει στο χρόνο που το έχεις στο δοχείο (δλδ τον χρόνο που περιμείνεις να δουλέψει το αντιχλωριο) καλό θα ήταν να το προσθέτεις σιγά σιγά για να μην μεταβάλετε ούτε το ph ούτε η θερμοκρασία!

1) και παλι δεν καταλαβαινω τι εννοεις ομως...

2) δεν νομιζω οτι να εχεις το νερο μια εβδομαδα ειναι λογικο και σωστο παντως... εδω φτανουμε στο αλλο ακρο...

τελοςπαντων, και παλι ξεφευγουμε απο το θεμα. αν ειναι να ανοιξω ενα θεμα για αλλαγες νερου. εδω ας μιλησουμε τι κανουμε με το ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνοντας την Πειραιώς, στο ύψος του Μοσχάτου στο δεξί σου χέρι, μετά το Leroy και το Jumbo, υπάρχει ένα κατάστημα με ΟΤΙ βαρέλι/δεξαμενή θες.

Από εκει έχω πάρει και 150 λίτρα και 200. Και έχει και μεγαλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,η θεραπεία με το esha 2000 τελείωσε?Έκανες αλλαγή νερού και τοποθέτησες άνθρακα για να απορροφήσει τα υπολείμματα του φαρμάκου? Ακολούθησες τις οδηγίες σχετικά με τη δοσολογία του φαρμάκου.Το ψάρι βρισκόταν σε νερό χαμηλής ποιότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.Δε γίνεται να ανακάμψει σε μερικές ημέρες.Ποιες είναι οι τελευταίες μετρήσεις σου?Έκανες κάτι σχετικά με τον βυθό σου?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

θεραπεια με το εσχα εκανα 2 φορες. 5 μερες στην αρχη αντι για 3 που ελεγαν οι οδηγιες και μετα απο παυση 2 ημερων αλλες 2 ημερες (ολα αυτα με καθοδηγηση απο πετ σοπ)

το ψαρι ειναι στην καραντινα εδω και 2 βδομαδες περιπου πανω κατω η οποια ΔΕΝ εχει φιλτρο και εχει απλα μια αεραντλια. οποτε ανθρακες κτλ δεν μπηκαν. αλλαγες κανω καθημερινα 60-70%

οι μετρησεις του μεγαλου ενυδρειου ειναι καλες αλλα θα ξανακανω το σαββατοκυριακο.

θα ηθελα να μαθω τι ειναι οι μελανιες στο κεφαλι του ψαριου και αν θα πρεπει να το μεταφερω πισω στο μεγαλο ενυδρειο (ο λογος που δεν το εχω κανει ειναι οτι επειδη ισως ειναι αδυναμο να εχει προβλημα με τα αλλα)

με την αμμο του ενυδρειου δεν εκανα κατι παραπανω απο το να την περασω απο κοσκινο (αποχη) μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...