Jump to content

Guppy Κ Γεννα!


johnnyman

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!!ειμαι νεος εδω κ θελω να κανω μια ερωτηση.εχω ενα 54λιτρο ενυδρειο στρωμενο κανονικα με φυτα μεσα φιλτρο θερμοστατη!!εχει 3-4 μερες που πηρα μια θηλυκια guppy κ ητανε πολυ εγκυος.σημερα που την ειδα το μεσημερι η κοιλια της ειχε ξεφουσκωσει κ το μαυρο εχει φυγει σχεδον τελειως.λογικα πρεπει να γεννησε αλλα εγω μωρα δεν βλεπω πουθενα,εφαγα τον τοπο αλλα τπτ..λετε να τα εφαγαν???τι μπορει να εγινε?ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

δες κοντα η μεσα στο φιλτρο και πολυ χαμηλα ζναμεσα στα χαλικια......σιγουρα θα βρεις μωρα.

Link to comment
Share on other sites

απο φιλτρο εχω αυτο εδω φιλε μου.

http://www.google.gr/search?q=aquael+turbo+filter+500&hl=el&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=QKDsT8m3HIj04QSx26GWBQ&sqi=2&ved=0CDUQ_AUoAQ&biw=1920&bih=955

υπαρχει περιπτωση να μπηκαν μεσα στο φιλτρο??δεν πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

ναι δυσκολα να μπουνε σε τετοιο.ψαξε η πολυ ψηλα σε γωνιες η πολυ χαμηλα αναμεσα σε χαλικια......

Link to comment
Share on other sites

εχω ψαξει φιλε μου..ουτε μεσα στα φυτα ειναι ουτε στα χαλικια,ουτε τπτ....τωρα αμα κρυβονται πουθενα αλλο δεν ξερω.δες λιγο τις φωτο!! :)

img20120627145406.jpg

img20120627145422.jpg

img20120627145434.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

εχεις σχετικα χοντρο χαλικι.συνηθως τις πρωτες μερες κρυβονται αναμεσα του.ισως και αναμεσα στις καμπομπες που θυμιζουν κερατοφυλλο και τα μωρα το λατρευουν.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μολις βρηκα ενα μικρουλι!ειναι πισω απο το σφουγγαρι του φιλτρου κ κολυμπαει.ειναι πολυ μικρο κ ειναι σαν το χρωμα του χαλικιου..λες να εχει κ αλλα εκει???αμα τυχων ειναι μεσα στα φυτα δεν υπαρχει περιπτωση να τα δω ε?

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν βλεπω ουτε αυτο το ενα που ειχα βρει.......λετε να εχουνε κρυφτει τοσο καλα κ να μην μπορω να δω τπτ??η τα φαγανε τα αλλα ψαρακια??

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ και εγω εχω ακριβωσ το ιδιο θεμα σημερα πιστευα πω θα γενναγε σε καμια εβδομαδα ακομα συμφωνα με αυτα που ειχε πει ο πετ σοπασ αλλα το πρωι που ξυπνησα η μαυρη τρυπα ειχε φυγει και η κοιλια τησ ξεφουσκωσε δυστηχωσ δν εχω πολλα φυτα για κρυφτουν... και να ειχαν κρυφτει καπου εμενα θα τα εχει φαει ο αλγοφαγοσ που χωνεται παντου κριμα στην επομενη θυληκια που εχω να την βαλω απο τωρα στην γεννηστρα για μην τα φαει οταν γεννησει η δν θα αντεξει εκει μεσα? ειναι λιγο πιο μικρη απο την αλλη κιολασ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα επειδη το πέρασα και εγω αυτο το στάδιο βάλτε μπόλικα φυτακια κέρατοφυλλο καμπομπα.

αλλα μην απογοήτευσε αφού έγινε η αρχη θα αρχίζουν να γεννανε και δεν θα ξέρεις τι να τα κανεις ασε δίνω αγώνα να τα δώσω! έδωσα οτι ενήλικο θυλικο μπας και άδειασω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

3η μερα σημερα κ ακομα δεν βρισκω κανενα νεογεννητο........τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

μπορει να τα τράβηξε το φιλτρο η να στα φάγανε τα μεγάλα καλα θα κανεις να διμιουργησεις φυσικές κρυψωνες με φυτα η αρχη έγινε θα γεννανε ασταμάτητα μην στεναχωριεσαι και να ξέρεις το χόμπι αυτο θέλει πολυ υπομονη και όρεξη για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να τα τράβηξε το φιλτρο η να στα φάγανε τα μεγάλα καλα θα κανεις να διμιουργησεις φυσικές κρυψωνες με φυτα η αρχη έγινε θα γεννανε ασταμάτητα μην στεναχωριεσαι και να ξέρεις το χόμπι αυτο θέλει πολυ υπομονη και όρεξη για διάβασμα.

οπως βλεπεις κ στις φωτο φιλε μου πιστευω εχω αρκετες κρυψωνες κ στο φιλτρο δες λιγο το link αποκλειται να τα ρουφηξε μεσα.οσο για τα ψαρια δεν εχω μεγαλα ψαρια μονο μικρα....τι να πω...περιμενα πως κ πως να γεννησει μια guppy κ δεν βλεπω ουτε ενα ψαρακι.υπαρχει περιπτωση να κρυβονται τοσο καλα μεσα στις καμπομπες κ να βγουν μετα απο μερες???

Link to comment
Share on other sites

μπορει αλλα δεν γινεται τρεις μέρες να μην έχεις δει κάτι εμένα μου γέννησε μια ψιφοφορινα πριν δυο μέρες και τα βλέπω να βολταρουν περίμενε λίγες μέρες μήπως είναι καλα χαμένα είναι και πολυ μικρα και δεν έχουν χρώμα δες ποιο προσεκτικά.

αλλα και πάλι μην ανχωνεσε σε καμία 35 μέρες πάλι έτοιμη για γέννα θα είναι! και πρόσθεσε λίγο κέρατοφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να έχουν κρυφτεί!

Το ενυδρείο σου έχει κρυψώνες οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο!

Υπομονή σε μερικές μέρες θα καταλάβεις τι συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να έχουν κρυφτεί!

Το ενυδρείο σου έχει κρυψώνες οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο!

Υπομονή σε μερικές μέρες θα καταλάβεις τι συμβαίνει!

μακρι φιλε μου τι να πω!!παντως μεχρι στιγμης δεν εχω δει ουτε ενα.......

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα το κερατοφυλλο!!το επιασα σε μια βαση με 4 βεντουζες απο ενα παλιο φιλτρο κ το εβαλα πισω δεξια!!!!μεσα σε λιγα λεπτα εμφανιστηκε ενα πολι μικρο ψαρακι μεσα στο κερατοφυλλο!!!!!!!!! :D

img20120702150630.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου χαιρομαι παρα πολυυ συντομα ελπιζω να δεισ και αλλα πολλα! εγω ακομα την εχω στην γεννηστρα αλλα τιποτα σε κανα μηνα θα το αλλαξω το ενυδρειο και θα βαλω πολλεσ κρυψωνεσ αρκετο κερατοφυλο και θα το κανω οσο καλυτερο μπορω προστοπαρον θα την αφησω στην γεννηατρα μαλλον

Link to comment
Share on other sites

μπραβο χαιρομαι αντε να φανουν και αλλα οσο για τον δευτερο φιλο στην γεννηστρα στρεσαροντε και δεν θεωρω οτι ειναι καλη λυση!!! βαλε λιγο κερατοφυλλο και θα δεις θαυματα!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο χαιρομαι αντε να φανουν και αλλα οσο για τον δευτερο φιλο στην γεννηστρα στρεσαροντε και δεν θεωρω οτι ειναι καλη λυση!!! βαλε λιγο κερατοφυλλο και θα δεις θαυματα!!!

+10000000000

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της γεννήστρας δεν είναι ιδιαίτερα κακή ιδέα αν χρησιμοποιηθεί για λίγο και σωστά!

Βέβαια σαν το κερατοφυλλο και της φυσικές κρυψώνες δεν είναι οπότε μπόλικο κερατοφυλλο και άσε την φύση να κάνει την δουλεία της!

Link to comment
Share on other sites

περιμενω αλλες 2 να γεννησουν απο μερα σε μερα!!!αντε να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι ειχα βαλει την γκαπυνα να γεννησει και μετο που την εβαλα εφυγα γιατι ειχα κατι δουλειεσ. Σημερα γυρισα και βλεπω την κοιλια τησ αδεια αλλα εχει ακομα μια μαυρη κοιλιδα πολυ χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα παιδιά, εγώ είχα τρεις guppy που μου γέννησαν όλες! έχω ένα 100λτ ενυδρείο και μέσα 8 guppy(2 αρσενικά και 6 θηλυκά) και 4 platy.Τα είχα σε γεννήστρα αλλά μπαινόβγαιναν τα μικρά και δεν έχω πολλά φυτά, (βασικά δεν έχω καθόλου σε σχέση με τον φίλο μας- έβαλα και τα ψεύτικα που είχα και έβγαλα τα βραχάκια μου)...εντελώς τυχαία χθες είδα κάποια μέσα στο φίλτρο αλλά πάνε και αυτά, σήμερα τίποτα! με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω κι αλλά φυτά(αυτό το κερατόφυλλο είναι εύκολο φυτό;) , αλλά μήπως έχω πολλά ψάρια για να συμβιώσουν με τα μικρά; κάποια άλλη συμβουλή για να τα καταφέρω; Στον πάτο έχω άμμο.. φαντάζομαι εκεί δεν μπορούν να κρυφτούν,σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...