Jump to content

anubia


basilis

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου όλα τα φυτά πάνε καλά, εκτός τις anubies, που θεωρούναται σχετικά εύκολα φυτά. Έτσι χάνουν φύλλα, κιτρινίζουν, και στο τέλος μένουν μικρές χωρίς να έχουν πρόοδο, και οσα καινούργια φύλλα πετάνε, αυτά είναι σχετικά μικρά. Μήπως να δοκιμάσω να τις μεταφέρω σε πιο σκιερό μέρος, γιατί εκει που τις έχω βαράει ήλιος...(δυνατό φως)? :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν το φως είναι τα 92watt που φαίνονται στην υπογραφή σου μάλλον είναι πολύ λίγο ακόμα και για τις ανούμπιες. Οπότε σίγουρα δεν φταίει αυτό για τα αδύναμα φύλλα. Αν μας περιγράψεις το όλο setup, τιμές, λιπασματα, συντήρηση πιθανόν να ακούσεις κάποιες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο φωτισμος σου(92 w για ενυδρειο 488 λιτρα) ειναι πολυ λιγος.Θα πρεπει να εχεις minimum

0,3 w/l.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φως είναι τα 92watt που φαίνονται στην υπογραφή σου μάλλον είναι πολύ λίγο ακόμα και για τις ανούμπιες. Οπότε σίγουρα δεν φταίει αυτό για τα αδύναμα φύλλα. Αν μας περιγράψεις το όλο setup, τιμές, λιπασματα, συντήρηση πιθανόν να ακούσεις κάποιες προτάσεις.

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι 488 λίτρα συνολικά ( η γυάλα), το ωφέλιμο είναι μόνο 303 λίτρα. Αφαίρεσα δηλαδή τον χώρο του αμμοχάλικου, και τον χώρο που τρών οι λάμπες.

Τα watt μου είναι 130. Στην υπογραφή λείπει μια ακόμα λάμπα 38 watt. Αρα έχουμε 92 και 38 =130 watt. (Αμέσως μετά θα διορθωθεί και η υπογραφή μου, σε ευχαριστώ κιόλας με την ευκαιρία για την υπενθύμηση).

Παράμετροι.

ph 7, όταν όμως έχω ανοιχτή την παροχή CO2 απο φιάλι, τότε πέφτει στο 6,5 το ph.

GH2

KH2

NO3 12,5

Υπόστρωμα της tetra, λύπανση,seachem flourish, και χάπια υποστρώματος florenette A της sera.

CO2 απο φιάλι, αλλά δεν το έχω μόνιμα σε λειτουργία.

Φωτησμός 12 ώρες ημερησίως.

Φίλτρανση 2 eheim pro. 2026

Ελπίζω να βοήθησα, ώστε να μπορείτε να με βοηθείσετε.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πέφτει το pH όταν ανοίγεις την παροχή CO2 είναι λογικό αφού έχεις KH=2. Δεν θα σου πω να το ανεβάσεις (καθώς από μόνο του δεν δημιουργεί τελικά πρόβλημα) αλλά θα σου προτείνω να δημιουργήσεις μια ισορροπία μεταξύ οξυγόνωσης στην επιφάνεια (να χτυπάει δηλαδή η έξοδος του φίλτρου) και παροχής και καλής διάχυσης CO2. Να υποθέσω ότι έχεις μαγνητική που ελέγχει την παροχή CO2; Αν ναι, βάλτην να λειτουργεί διακεκομένα προκειμένου να κρατάει την ισορροπία στο pH. Ή κάνε ένα ημερήσιο πλάνο με τις τιμές του ph κατά τη διάρκεια της ημέρας. Τις ώρες που παρατηρείς μια μεγάλη πτώση στο pΗ βάζε την αεραντλία να δουλεύει ή κόβε την παροχή CO2. Το πιο ιδανικό βέβαια θα ήταν ένας ph controller.

Σχετικά με τα φυτά θα πρότεινα να προσθέσεις άλλη μία λάμπα και να αυξήσεις τη λίπανση εφόσον δεν αντιμετώπιζεις προβλήματα με άλγη. Αυτό εξαρτάται βέβαια από τη φυτόμαζα. Πόσο flourish ρίχνεις τώρα; Ανέβασε κάποια φωτογραφία για να δούμε και να σου πούμε και άλλες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Μιχάλη έχουμε και λέμε...

Το ΚΗ να ξέρεις, γενικότερα είναι χαμηλό στην περιοχή όπου ζω, και μόνο τεχνιτά θα μπορούσα να το ανεβάσω αν χρειαζόταν π.χ. με χρήση μαγ. σόδας. Όμως όπως είπες και συ, δεν είναι απαραίτητο, και δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί είναι σταθερή αυτή η κατάσταση στο νερό της περιοχής.

Οξυγόνωση πιστεύω πως έχω καλή γιατί απο την αρχή της εγκατάστασης του ενυδρείου, εχω το ενα μου φίλτρο στραμένο πρός την επιφάνεια, και την διαταράσει ικανοποιητικά χωρίς φυσικά να ενοχλεί και να αγχώνει τους δίσκους. Αυτό που δεν έχω, είναι και δεν είχα ποτέ σε δίσκους, είναι η αεραντλία. Μέχρι τώρα πίστευα, οτι δεν χρειάζεται παρά μονάχα σε εξαιρετικές περιπτώσεις έλειψης οξυγώνου.

Τώρα πάμε στο θέμα παροχής CO2 που δεν το κατέχω και καλά. :)

Ο λόγος που δεν έχω την παροχή μόνημα συνδεδεμένη, είναι οτι η φιάλι που έχω είναι πολύ μικρή, 0,5 λίτρα, αδειάζει πολύ γρήγορα η αναγώμοση κοστίζει εδω, 5 ευρώ για 0,5 λίτρα, και πρέπει να τρέχω κάθε τρείς και λίγο να την γεμίζω... Εκτός αυτού δεν είχα και ιδιαίτερο προβλημα με τα φυτά μου, και με ικανοποιούσε η ανάπτυξή τους, πολλές φορές και χωρίς CO2. Αν έβλεπα οτι κάτι δεν πάει καλά την λειτουργούσα για μικρό διάστημα. Σκέφτομαι όμως να λύσω το πρόβλημα οριστικά με μια μεγαλύτερη φιάλι, και ισως ενα καλύτερο σύστημα παροχής γιατι αυτό που έχω δεν είναι το ιδανικό. Δεν έχει μαγνητική, αλλά και δεν ξέρω τι είναι... :D Έχει διπλό μανόμετρο, βάνα, βαλβίδα,και για την διάχυση έχω κατασκευάσει ενα αυτοσχέδιο συστηματάκι (αυτό με το μπουκαλάκι για μωρά, και ενα κυκλοφοριτή) όπως το είδα στην σελιδα''γη και ύδωρ''.

Λύπανση ρίχνω 5 ml την εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού. Η λάμπα που λες να προσθέσω δεν θα ενοχλεί τους δίσκους? Φωτο το φροντίζω... :D

Link to comment
Share on other sites

Μαγνητική βαλβίδα ή ηλεκτροβάνα ή ηλεκτροβαλβίδα ή ηλεκτροβάνα ροής. Έχει πολλές ονομασίες. Πληροφορίες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipment_co2.html

Μόλις τα διαβάσεις θα καταλάβεις τι ακριβώς κάνει σε ένα σύστημα παροχής CO2.

Και επειδή πιθανόν να ρωτήσεις πως-που-πόσο δες και εδώ: http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...0V%20for%20CO2/

Πάντως θα πρότεινα να προμηθευτείς μια μεγάλη μπουκάλα για να μην παιδεύεσαι με τα συχνά και ακριβά γεμίσματα και να παρέχεις σταθερά CO2 στο σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα κατέβασα, και ξεκινάω διάβασμα. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις πολύτιμες πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανεβάζω μια φωτο απο το σύστημα που έχω. Όποιος γνωρίζει τι χρειάζομαι ακόμα ας μου το πει. :)

post-151-1169052129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα από τα μανόμετρα και την μικρομετρική το μαύρο κουτάκι είναι όπως φαίνεται η ηλεκτρομαγνητική. Βάλε το φις που παίρνει ρεύμα μαζί με τις λάμπες στο χρονοδιακόπτη. Αν δεν έχεις βάλε και ένα bubble counter για να παρακολουθείς τη ροή του CO2.

Ωραία φώτο και ωραίο δισκάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα από τα μανόμετρα και την μικρομετρική το μαύρο κουτάκι είναι όπως φαίνεται η ηλεκτρομαγνητική. Βάλε το φις που παίρνει ρεύμα μαζί με τις λάμπες στο χρονοδιακόπτη. Αν δεν έχεις βάλε και ένα bubble counter για να παρακολουθείς τη ροή του CO2.

Ωραία φώτο και ωραίο δισκάκι!

Μιχάλη, εχω βάλει την κατασκευή αυτή με το μπουκάλι για σωστή διάχυση του CO2 και απο εκεί παρακολουθώ και την ποσότητα που φεύγει απο την μπουκάλα, σε μορφή φυσαλίδας. (1 το δευτερόλεπτο).

Να υποθέσω οτι δεν έχω βαλβίδα ανεπιστροφής σωστά?

Καλό το δισκάκι, το καημένο έμεινε μόνο του, μετά την ολική καταστροφή που έπαθα πρίν 2 μήνες όταν αναγκάστηκα να λείψω ταξίδι για μεγάλο χρονικό διάστημα. :) Σύντομα θα ξαναέχω 5-6. :excl:

post-151-1169140203_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...