Jump to content

Τι Γνώμη Έχεται Για Τα Rimles Και Την Φιλοξενία Σε Αυτό Διάφορα Ψάρια?


manos23

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή που μου έδωσε ο χαμός 2 ψαριών μέσα σε αυτά τα 2 το αγαπημένο μου μία σμερνα. Παιδιά από την στιγμή που μετακόμισα το reef μου στο rimles έχω χάσει δύο ψάρια από αυτοκτονία και εχθές έχασα και την σμερνα μου που την είχα 5 μήνες. Υπάρχει τρόπος να αποτρέψω ξανά κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

ένα κάδρο με σίτα πάνω από το ενυδρείο ίσως; αισθητικά δεν πάει το ξέρω αλλά και τα ψάρια δεν θα πετάνε εξώ από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου Μανο,αν καταλαβα καλα,ειναι οτι στα rimles δεν εχεις καπακι;

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο ενυδρέιο που είχες ήταν open top?

Γενικά όπως σε όλα τα πράγματα καπου χάνεις κάπου κερδίζεις!Το πρόβλημά σου δεν είναι το rimless!Και κόντρες να είχες το ίδιο δεν θα γινόταν;

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο ενυδρείο είχε καπάκι. Αυτό τώρα είναι rimles και το μόνο που έχει είναι το φωτιστικό από επάνω που το κρατάνε ντίζες και έχει αποστάσεις 15 εκατοστά από το ενυδρείο και το νερό του ενυδρείου έρχεται πρόσωπο με το τελείωμα του τζαμιού.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο ενυδρείο είχε καπάκι. Αυτό τώρα είναι rimles και το μόνο που έχει είναι το φωτιστικό από επάνω που το κρατάνε ντίζες και έχει αποστάσεις 15 εκατοστά από το ενυδρείο και το νερό του ενυδρείου έρχεται πρόσωπο με το τελείωμα του τζαμιού.

Δεν ειναι ελαφρως επικινδυνο αυτο;Γιατι δεν αφησες μια μικρη ασφαλεια;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Στράτο κάτι τέτοιο ήθελα απλό και εύκολο! Εσύ στο δικό σου rimles είχες καμία αυτοκτονία?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεται τόσο λόγο και της υπέρχιλήσης που είναι ψηλά φίλε μου Δημήτριε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τα μείον να μην έχεις καπάκι...reemless είναι χωρίς κόντρες έτσι για να μην μπερδεύουμε.Η επιλογή ψαριών είναι κριτήριο για τέτοια ενυδρεία.Πιο παλιά στο μικρό είχα φτιάξει πλέγμα γιατί είχα 2 απώλειες και δεν μου είχε αρέσει καθόλου.Και μένα μου αρέσει χωρίς καπάκι και το νερό να φτάνει στο χείλος του τζαμιού αλλά απο την άλλη σαν το καπάκι δεν έχει...Εχω και γάτο μέσα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξ εδώ φοβάμαι το βράδι μην ξυπνήσω αγκαλιά με καμία γαρίδα! Πάντως θα κάνω αυτό που πρώτηνε ο Στρατός ποιο επάνω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τα μείον να μην έχεις καπάκι...reemless είναι χωρίς κόντρες έτσι για να μην μπερδεύουμε.Η επιλογή ψαριών είναι κριτήριο για τέτοια ενυδρεία.Πιο παλιά στο μικρό είχα φτιάξει πλέγμα γιατί είχα 2 απώλειες και δεν μου είχε αρέσει καθόλου.Και μένα μου αρέσει χωρίς καπάκι και το νερό να φτάνει στο χείλος του τζαμιού αλλά απο την άλλη σαν το καπάκι δεν έχει...Εχω και γάτο μέσα στο σπίτι...

Alex, φαντάζομαι νεύρα ο γάτος όλη μέρα ε?

Link to comment
Share on other sites

Alex, φαντάζομαι νεύρα ο γάτος όλη μέρα ε?

Μπά αυτός κοιμάται όλη μέρα...Στην αρχή ήπιε νερό απο το μικρό θαλασσινό που ήταν ανοιχτό και είχε και πρόσβαση εύκολα...Δεν του άρεσε και δεν ξαναπήγε. Έβαλα πλέγμα αργότερα αλλά για να μην πηδήξει η σαλιάρα που είχα...Σχετικά κάποια είδη είναι μεγάλοι άλτες...Μανδαρίνοι..Dartfish....Blennies...και οι Gobies.

Link to comment
Share on other sites

Μπά αυτός κοιμάται όλη μέρα...Στην αρχή ήπιε νερό απο το μικρό θαλασσινό που ήταν ανοιχτό και είχε και πρόσβαση εύκολα...Δεν του άρεσε και δεν ξαναπήγε. Έβαλα πλέγμα αργότερα αλλά για να μην πηδήξει η σαλιάρα που είχα...Σχετικά κάποια είδη είναι μεγάλοι άλτες...Μανδαρίνοι..Dartfish....Blennies...και οι Gobies.

Αν μου επιτρεπεις να προσθεσω και τα wrasses

:)

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπεις να προσθεσω και τα wrasses

:)

xαxaxαxa Στράτο είσαι μεγάλος το δεύτερο ψάρι που μου πήδηξε ήταν wrasses!
Link to comment
Share on other sites

Μανο δεν μπορω να μετρησω ποσα εχω βρει αποξηραμενα απο δαυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Μανο δεν μπορω να μετρησω ποσα εχω βρει αποξηραμενα απο δαυτα :D

Φίλε Στράτο είναι διάβολοι! Εγώ άλλο ένα θα βάλω και αν πήδηξει και αυτό δεν ξανά βάζω!
Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε το πλεγμα πρωτα Μανο,και μετα βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε το πλεγμα πρωτα Μανο,και μετα βαλε.

Στράτο φίλε μου έχω ξεκινήσει να το φτιάξω απλά θέλω να βρω ψηλό πλαστικό πλέγμα!
Link to comment
Share on other sites

Δε θελει ψιλο πλεγμα Μανο.Σαν αυτο που εβαλε ο τυπος θελει.

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερη ασφάλεια το λέω αλλά έτσι και άλλίος πρέπει να βρω πλαστικό για να μην σκουριάσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...