Jump to content

Κατασκευη Ψυκτικου


tsap

Recommended Posts

παιδια σκεφτομαι να φτιαξω ενα ψυκτικο για το ενυδρειο μου.

κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο?

ξερει κανεις να πει καμια ιδεα?

το εχει κανει κανεις ηδη?

Link to comment
Share on other sites

ανεμηστηρακια και αγιος ο θεος!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εξάτμιση όμως, καλύτερα συνδυασμός και των δύο, τώρα για κατασκευή κατά καιρούς έχουν βγει κάποια θέματα που θα σε βοηθήσουν, προσωπικά αν και λατρης των DIY προτίμησα έτοιμο chiller για να είμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καπως ετσι το φανταστικα οτι μπορει να γινει!!!!!

οποιος ξερει κατι ας δει το σχεδιο και ας μου πει εαν ειναι υλοποιησιμο η οχι!!!!b127eda5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλή η ιδέα σου αλλά χαλκός και το θαλασσινό νερό δεν πάνε μαζί...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τον σωληνα θα τον βαλω εξω απο το δοχειο τυλιγμενο γυρω γυρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τον σωληνα θα τον βαλω εξω απο το δοχειο τυλιγμενο γυρω γυρω!!!!

Καλά όλα αλλά δεν μας λες με ποιον τρόπο θα ελέγχεται το μοτέρ και πως θα διαβάζει την θερμοκρασία για να επέμβει όταν πρέπει....!

Link to comment
Share on other sites

Βρες κανένα παλιό ή αχρησιμοποίητο ψύκτη νερού...ξέρεις αυτόν που βάζουμε πάνω τις μπουκάλες.

Μπορείς από τα εξαρήματά του να φτιάξεις κάτι καλό.....

Link to comment
Share on other sites

το ειχα σκετει παλιοτερα αλλα κολουσα στο μοτερ του ψυγειου... που θα το βαλεις? γνωριζεις πως οπως δουλευει βγαζει θερμοκρασια στον χωρο που το εχεις,,

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αλλά δεν μας λες με ποιον τρόπο θα ελέγχεται το μοτέρ και πως θα διαβάζει την θερμοκρασία για να επέμβει όταν πρέπει....!

φιλε μου εχω ελεκτη θερμοκρασιας ηδη που ελενχει θερμοστατες και ανεμηστηρες,εκει θα μπει και το μοτερ του ψυγειου

το ειχα σκετει παλιοτερα αλλα κολουσα στο μοτερ του ψυγειου... που θα το βαλεις? γνωριζεις πως οπως δουλευει βγαζει θερμοκρασια στον χωρο που το εχεις,,

φιλε μου κατω στο επιπλο και θα το μωνοσω εαν χρειαστει μεσα σε κουτι με φενιζολ

θα λειτουργισει ως ιδεα η θα κανω αδικες προσπαθειες?

Link to comment
Share on other sites

Βρες κανένα παλιό ή αχρησιμοποίητο ψύκτη νερού...ξέρεις αυτόν που βάζουμε πάνω τις μπουκάλες.

Μπορείς από τα εξαρήματά του να φτιάξεις κάτι καλό.....

Πολύ καλή ιδέα.Αυτοί λογικά δουλεύουν όπως το iceprobe...http://www.marinedepot.com/chillers_coolworks_iceprobe-ap.html

κάνει για ψύξη μέχρι 60 λίτρα.Με 2 τέτοιους κάνεις παπάδες...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι πως θα μεταδίδετε η θερμοτητα-ψυξη απο το χαλκο στο νερο με το πλαστικό στη μεση??

Πολύ καλή ιδέα.Αυτοί λογικά δουλεύουν όπως το iceprobe...http://www.marinedep...ceprobe-ap.html

κάνει για ψύξη μέχρι 60 λίτρα.Με 2 τέτοιους κάνεις παπάδες...

Με 250$ συν ολη την εργασία για να ψυξεις 120λτρ?? Με 250€ παιρνεις απο αγγελία ενα TR15 που κανει για πολλα περισσοτερα λίτρα!~!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο και δεν αξίζει την όλη φασαρία.Μέχρι 150 λίτρα με μερικά ανεμυστηράκια μια χαρά κάνει ψύξη.Αν ανέβει πιο πάνω η θερμοκρασία ανοίγει και κλιματισμός.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι πως θα μεταδίδετε η θερμοτητα-ψυξη απο το χαλκο στο νερο με το πλαστικό στη μεση??

οπως και στα μπουκαλια μεσα στο ψυγειο λογικα.

δηλαδη αφου θα ειναι μονωμενο με φενιζολ το κρυο απο τους σωληνες θα κρυωνει τον αερα εξω απο το δοχειο και με την επαφη θα ψυχεται και μεσα!!!!

η θερμοκτασια περναει μεσα απο το πλαστικο

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ιδεα απο φιλο ειναι σε μοτερ ψυγειου οικιακου να συνδεθη παγολεκανη απο αλουμινιο και να μπει κατευθειαν μεσα στο σαμπ.

εχει κανεις ιδεα εαν μπορει να γινει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι πως θα μεταδίδετε η θερμοτητα-ψυξη απο το χαλκο στο νερο με το πλαστικό στη μεση??

οπως και στα μπουκαλια μεσα στο ψυγειο λογικα.

δηλαδη αφου θα ειναι μονωμενο με φενιζολ το κρυο απο τους σωληνες θα κρυωνει τον αερα εξω απο το δοχειο και με την επαφη θα ψυχεται και μεσα!!!!

η θερμοκτασια περναει μεσα απο το πλαστικο

NAI

μια αλλη ιδεα απο φιλο ειναι σε μοτερ ψυγειου οικιακου να συνδεθη παγολεκανη απο αλουμινιο και να μπει κατευθειαν μεσα στο σαμπ.

εχει κανεις ιδεα εαν μπορει να γινει κατι τετοιο?

OXI

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως καθε καλοκαιρι εχουμε αναλογα θεματα. Η οικονομικη λυση ειναι τα ανεμηστηρακια με τα υπερ και κατα του και η αλλη λυση ειναι το chiller που περαν το κοστος αγορας μην ξεχναμε οτι εχουμε και μια καταναλωση ρευματος σεβαστη σε σχεση με τα ανεμηστηρακια. :)

DIY προσπαθειες και λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

για να μου απαντας το σιγουρα κατι ξερεις και θελω να το μαθω!!!!γιατι ναι η 1 λυση και οχι η 2?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε διαβρωση φιλε μου λογο των οξεων που βρισκονται στο νερο. Σκεψου μονο το αν υπαρχει στο εμποριο ενυδρειακων προιοντων καποια συσκευη απο αλουμινιο.

Ριξε μια ματια και εδω.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο νεος!!!!

δεν το ειχα σκεφτει

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ιδεα ειναι αυτη εδω πιο ευκολη στην υλοποιηση απο την προηγουμενη πιστευω.

να δουλευει ομως?

ειναι σωστη η λογικη του σχεδιου?

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το πλαστικό θα έχεις απόλιες στη μεταδοση!!

Η λυση ειναι μια.... μεσα στο νερό σωληνας τιτανιου και έξω με πλαστικό. Ετσι δε θα έχεις απώλιες στη μεταφορα αλλα ουτε και στη μεταδωση.

Link to comment
Share on other sites

απο το μοτερ του ψυγειου πως θα συνδεεται ο πλαστικος σωληνας?

ο σωληνας τιτανιου βρισκεται ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Βρισκεται αλλα είναι ακριβός. Οπότε δες το λίγο το συνολικό κόστος.

Μια αλλη λύση, που τωρα μου ήρθε, είναι να βαλεις κανονικα το χαλκοσωλήνα στο μοτερ μεσα σε ενα δοχείο με νερό. Εκει θα βαλεις όσο πιο πολλους κυκλους απο το σπήρωμα μπορεις και θα το μονωσεις αυτό το δοχείο. Τη θερμοκρασία θα την κρατας σχετικα χαμηλα 10 βαθμους για παραδειγμα. . Θα είναι ευκολο, αφου θα λειτουργει σα θαλαμος. Μεσα στο δοχείο αυτό, στο κεντρο του σπειρώματος θα βαλεις το σωλήνα τιτανίου. Ετσι θα έχεις αμεση μεταδοση.

Ο σωληνας τιτανιου θα ειναι συνδεμενος με πλαστικο σωληνα απο τη στογμη που θα βγαινει απο το βαρέλι και απλα θα έχει μια ροη χαμηλη (αναλογα τα λίτρα σου) με νερο του ενυδρείου. Ο κυκλοφορητης αυτός θα ειναι συνδεμενος με eliwel .

Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις τη σκεψη μου.

Υ.Γ. Αυτο μπορεις να το κανεις και με την αγορα ενος μικρου καταψύκτη. Κοστος 130€ και απλα να περνας απο εκει μεσα το σωληνα. το μονο που θα πρεπει εκει να προσεξεις ειναι να μην παγωνει το στασιμο νερό.

Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτο αλλα που βρισκω σωληνα τιτανιου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...