Jump to content

Προσθήκη Led Σε Reef!


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα παρέλαβα το ενυδρείο όπου θα γίνει reef... Όμως ο φωτισμός μου φάνηκε ανεπαρκής! Και επειδή είδα ότι περισσεύει λίγος χώρος στο καπάκι, είπα να δοκιμάσω να βάλω και λέντ για να δυναμώσει το φως! Από μία πρόχειρη αναζήτηση, έχω βρει 2 διαφορετικά προϊόντα, αυτό και αυτό... Επειδή δεν έχω πείρα πάνω στα λέντ, ( αλλά και στο reef γενικά, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα :P ) ποιό θα μου προτείνατε από τα 2? Όποιο κι αν είναι, θα συνδυαστεί με 2 Τ8 λάμπες 30W στο σύνολο, και μακροπρόθεσμα οι Τ8 θα φύγουν για να αντικατασταθούν με λέντ! Για το πρώτο πιστεύω ένα θα αρκεί, για το δεύτερο σκεφτόμουν για 2 κομμάτια, το ένα combo reef και το άλλο white 12000K...

Ακούω γνώμες! :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Στρώσε πρώτα το ενυδρείο με Τ8 και κάνε μετά την αλλαγή σε φούλ λέντ.Μην βιάζεσαι.Ο λόγος που πιστεύω οτι δεν κάνει να τα συνδυάσεις είναι η θερμοκρασία που πιάνουν οι λάμπες και σου χαλάνε τα λέντ.Απο τις aμπάρες λέντ

να το κάνουμε και τραγουδιάρικο που ταιριάζει.Εχω δεί ωραία πράματα σε ένα φιλαράκι που τις έχει.Βάλε 3-4 τέτοιες και θα είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Στρώσε πρώτα το ενυδρείο με Τ8 και κάνε μετά την αλλαγή σε φούλ λέντ.Μην βιάζεσαι.Ο λόγος που πιστεύω οτι δεν κάνει να τα συνδυάσεις είναι η θερμοκρασία που πιάνουν οι λάμπες και σου χαλάνε τα λέντ.Απο τις aμπάρες λέντ

να το κάνουμε και τραγουδιάρικο που ταιριάζει.Εχω δεί ωραία πράματα σε ένα φιλαράκι που τις έχει.Βάλε 3-4 τέτοιες και θα είσαι άρχοντας.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή με 3 τέτοιες μπάρες ( τις πρώτες που έδειξα δεν λες? ) τι κοράλλια θα σηκώνει από θέμα φωτισμού? :)

Link to comment
Share on other sites

40 πόντους θα βάλεις γιατί δεν σε παίρνει απο χώρο για μεγαλύτερες.Με τις 3 θα βάλεις μαλακά και LPS αν βάλεις και 4η νομίζω οτι σε παίρνει για κανένα έυκολο σκληρό.Αλλά απο φωτισμό θα γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτές μιλάς??? :D Αν μιλάς για αυτές με παίρνει πιστεύω να βάλω και 4η! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Απο χρώματα royal blue και reef white...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 2 royal blue και 2 reef white? Combo reef δεν κάνει?

Επίσης, τι άλλο θα χρειαστώ εάν ξέρετε για να τα θέσω σε λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Royal blue θα βάλεις και μετά θα δείς θα μου στείλεις πμ οτι με ευχαριστείς...Δεν ξέρω τα άλλα χρώματα απο κοντά Βάλε 1 και 1 .. μετασχηματιστές βάλε 2 καλύτερα να έχεις να παίζεις με 2 χρονοδιακόπτες ανατολή δύση και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λινκ που να εξηγεί την συνδεσμολογία, ή βάζω δύσκολα? :D Απλά θέλω να καταλάβω λίγο και πως λειτουργούν, όχι απλά να τα έχω....

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πάς απο εκεί ζήτησε τους να σου κάνουν και μια επίδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πάς απο εκεί ζήτησε τους να σου κάνουν και μια επίδειξη.

Ποιος είπε ότι θα πάω?! Πολύ θα το ήθελα βέβαια... Οπότε 4 μπάρες και 2 μετασχηματιστές! Θα ψάξω να βρω και για τους μετασχητιστες καμιά πληροφορία, και όταν με το καλό στήσω και το ενυδρείο βλέπουμε! :)

Απλά ρώτησα για το τι θα χρειαστώ, επειδή γράφει πως δεν έχει καλώδια σύνδεσης ή μετασχηματιστή! ;)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παραπάνω μου γράφεις να βάλω 2 μετασχηματιστές! θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...