Jump to content

Ανατολή - Δύση Σε Φωτιστικό Led


Road Tail

Recommended Posts

Παρουσιάστηκαν κατά καιρούς διάφορες κατασκευές ανατολής δύσης για λάμπες T5-T8 αλλά δεν είδα λύση για LED

που να κάνει προσομείωση ανατολής δύσης σε φωτιστικό LED.

Για δώστε πληροφορίες όσοι γνωρίζετε κατιτίς

διότι το dimmable φωτιστικό DIY που παρήγγειλα απ' το γνωστό κατάστημα του εξωτερικού είναι καθ οδόν και

με ενδιαφέρει η δυνατότητα λειτουργίας ανατολής δύσης τόσο στο ένα κανάλι λειτουργίας ίσως και στα δυο με κάποιο τρόπο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H aqualight βγάζει έναν για Led, αλλά πρέπει να είναι dimamble και το τροφοδοτικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις φιλε σε ετοιμο φωτιστικο του εμποριου;

Η θελεις να επεμβεις σε καποιο που δεν εχει ανατολη δυση και να βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τα κιτ απο το γνωστο σιτε που εχει παρει πολλα λεφτα ελληνων μπορουμε να κανουμε ανατολη δυση και συννεφα κεραυνους αν θες

Link to comment
Share on other sites

H aqualight βγάζει έναν για Led, αλλά πρέπει να είναι dimamble και το τροφοδοτικό τους.

Διάβασα ότι έμεινες τόσο ευχαριστημένος με σύστημα ανατολής-δύσης της aqualight για T5 λάμπες που μάλιστα αγόρασες και δεύτερο.

Δώσε σε παρακαλώ ένα link αν γνωρίζεις το μοντέλο για LED κάπου, να το δω ....

τηνκσ

Αν ειναι τα κιτ απο το γνωστο σιτε που εχει παρει πολλα λεφτα ελληνων μπορουμε να κανουμε ανατολη δυση και συννεφα κεραυνους αν θες

Ναι ειναι το γνωστο σταιλονλινε και μια λοιπόν που μας εχει πάρει τα φράγκα, να παραγγείλω μόνο σύνεφα γιατί οι κεραυνοί μου τρομάζουν τα ψάρια !! :P

Για δώσε το παρασύνθημα τώρα ...... :)

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Δώσε σε παρακαλώ ένα link αν γνωρίζεις το μοντέλο για LED κάπου, να το δω ....

Ευχαριστώ για την πληροφορία, μόλις έβγαλα άκρη και θα ρωτήσω αύριο κιόλας το κόστος και την διαθεσιμότητα.

Εξάλλου θα περάσω να πάρω έναν καινούργιο ψάρη που παρήγγειλα και έχει έρθει ..... :)

τηνκσ

Link to comment
Share on other sites

Το παρασυνθημα ειναι οθονη πληκτρολογιο μενου και ντιμαρισμα απο 0 εως 100% και οχι μονο μιση ωρα ανατοληκαι μετα 100% που κανουν τα πιο πολλα

Εγω μιλαω για κυκλο ηλιου και κυκλου φεγγαριου πραγματικο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η ανατολη-δυση ειναι ανουσια για τα κοραλλια και τζαμπα ξοδευουμε τοσα λεφτα για κατι ασκοπο. Ειναι καθαρα θεμα δικης μας οπτικης. Τα κοραλια που εχουμε (γιατι γιαυτα γινεται λογος) ειναι ολα μεγαλωμενα σε φαρμες κοραλιων και δεν ειναι απο τη φυση. Οποτε και στις φαρμες αυτες δεν ξερουν απο ανατολη δυση... Ξερουν απο On-Off... Αυτα. Τωρα αν ειχα φραγκα να ακουμπησω θα τα ακουμπουσα αλλου..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το θέμα που συμμετέχει κα ιο Άλεξ, είδα και το βίντεο του

όλα καλά

δεν καταλήξατε όμως τελικά σε κάτι που μπορεί κάποιος να προμηθευτεί για να κάνει την δουελιά του ώς έτοιμη λύση με 1,2,3 πράγματα ή ως λύση έτοιμη από κάποιον από εσάς.

Για δώστε ρε μάγκες πληροφορίες γιατί ο απλός κόσμος θα κάψει το μυαλό του για να καταλάβει περί τίνος πρόκειται ....

αφού κι εγώ έκαψα φλάντζα και ας είμαι σχετικώς το συναφιού !!

Βαλεντίνο, έχεις μήνυμα ..... ξυπόλητο !!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς αλλά δεν μας λές κάτι ουσιαστικό ως κατασκευή, ούτε ως έτοιμη λύση.

Δώσε λοιπόν στοιχεία αν έχεις την καλωσύνη.

Ευχαριστώ

Φιλε μου αυτο λεω εχω ετοιμο κοντρολλερ με οθονη πληκτρολογιο και να κανει ολα αυτα που ειπα.

Ειναι ετοιμη λυση την εχω και την κατασκευαζω απλα δεν εγινα κατανοητος μαλλον οτι υπαρχει ηδη.

Απλα θελω πριν συμφωνησουμε να δω τα πραγματα στα οποια θα ενωσουμε με τον κοντρολλερ ωστε να μην υπαρξει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Merlon, εμένα θα με ενδιέφερε ένα ολοκληρωμένο σύστημα (led / controller) και έτοιμο προγραμματισμένο για τον κύκλο του φεγγαριού.....

Δεν θέλω (και δεν γνωρίζω άλλωστε) να ασχοληθώ με κώδικες και προγράμματα, απλά να το βάλω στην πρίζα και να δουλέψει.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσες να το αναλάβεις? και πόσο θα μπορούσε να κοστίσει?

Link to comment
Share on other sites

merlon επειδη σε θεωρω αξιοπιστο ατομο πανω στης κατασκευες diy θα με ενδιεφερε κ εμενα μια ανακατασκευη του φωτιστικου που εχω οταν μπορεις στειλε pm να τα πουμε

Link to comment
Share on other sites

Για καποιους φιλους που ενδιαφερονται

Η εκτελεση μιας μαθηματικης παραμετρου οπως ειναι ο κυκλος του φεγγαριου απο εναν ελενχο που θα οδηγει την πηγη ρευματος των led ειναι μονοδρομος μεσα απο arduino η αλλων συναφων προγραμματιζομενων ολοκληρομενων

Απαιτειται καλη γνωση γλωσσεων προγραμματισμου και καλα ηλεκτρονικα

Στο εμποριο υπαρχουν pwm. οδηγοι που πρεπει οδηγουνται απο ρομποτικα

ωστε να ερθει το ντιμαρισμα των led και να ακολουθησει το κυκλο του φεγγαριου

Link to comment
Share on other sites

Το πάω λοιπόν πάλι απ' την αρχή και παρακαλώ πολύ,

όποιος έχει διάθεση και γνώση να προσφέρει σε εμένα αλλά και κατ' επέκταση στα μέλη του φόρουμ,

μια λύση που να ενδιαφέρει, να τοποθετηθεί.

Προσωπικά περιμένω ένα φωτιστικό από τον γνωστό άκουα-στάλ-ονλάιν.

Οι κοντρόλλερ που δίνει είναι οι απλοί, οι D και οι P.

Επειδή έκαψα το μυαλό μου διαβάζοντας ποιός παίζει με τι και με ποιό dimmer

αλλά και εταιρίες όπως η άκουαλάιτ βγάζουν λύσεις που παίζουν με άλλους κοντρόλερ 1-10

αναζητώ λύση

- Σύστημα ανατολή δύσης του ήλιου που θα οδηγεί το σύστημα λέντ που παρήγγειλα ήδη

σε ένα κανάλι και σε ένα άλλο κανάλι να οδηγεί το moonlight κα ινα κάνει τον κύκλο του φεγγαριού

Ζητάω λοιπόν έτοιμη λύση DIY διότι δεν υπάρχει στο εμπόριο ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω να υπάρχει ή

συνδιασμένη λύση από 1-2 συσκευές που δε θα χρειάζονται σύνδεση RS-232, πολύπλοκους προγραμματισμούς

και παρέμβαση δική μου και αγορά από διάφορους προμηθευτές και αναζήτηση συμβατότητας.

Παρακαλώ τοποθετηθείτε όποιος γνωρίζει, έχει διάθεση και μπορεί να μας μεταφέρει κάτι

προσφέροντας σε αυτή εδώ τη κοινότητα που σκοπό και στόχο έχει μόνο την ΠΡΟΣΦΟΡΑ και ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ πληροφοριών και γνώσεων.

Ή μήπως κάνω λάθος ( παρακαλώ μην απαντήσετε σε αυτό, παρακαλώ πολύ πολύ !)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσαμε όλη αυτή την ενέργεια που βγάζουμε στις αντιπαραθέσεις να την διοχετεύαμε αποκλειστικά και μόνο στο χόμπι μας, θα το είχαμε πάει ακόμη πιο μπροστά.

Το θέμα καθαρίστηκε... ας το κρατήσουμε επί της ουσίας.

Όποιος γνωρίζει και θέλει απαντάει στις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω σου προτεινω αυτο... http://www.neptunesys.com/ το οποιο ειναι το καλυτερο μηχανακι στην αγορα

αλλα επιμενω ο Merlon θα σου φτιαξει εργαλειο που θα κανεις την δουλια σου για πολλα χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

apex.png

jim salt,

Παρότι αναζητώ DIY και είμαι στην αντίστοιχη κατηγορία,

νομίζω ότι είναι ότι πιο εξελιγμένο έχω δει και ότι πιο ολοκληρωμένο .... στα υπ 'όψιν λοιπόν.

thnks για το λίνκ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε τις τιμές τις είδες? χε χε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οι arduino ειναι οτι πιο οικονομικο και καλυτερο. κανεις τα παντα και υπαρχουν και δυνατοτητες για περαιτερω (πχ καμερα να βλεπεις το ενυδρειο απο μακρια μεσω ιντενετ) . τα υλικα ειναι πανφθηνα αλλα θελει δουλεια σε προγραμματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...