Jump to content

Kuhli Loach


Giannakis27

Recommended Posts

στο 80λιτρο μου εχω για φιλτρο ενα eheim που εχει μια τρυπα που μπορει να χωρεσει αυτο το γατοψαρο(δυστυχως ειναι η συνηθεια του απο τοτε που το πηρα μαζι με ενα αλλο kuhli αν κι εχω κι αλλες κρυψωνες) και σημερα ηταν η μερα οπου επρεπε να καθαρισω το φιλτρο και δεν προσεξα να δω αν ηταν μεσα....οποτε καθως που το ανοιξα επεσε το ψαρι μεσα στο νεροχυτη και ευτυχως που το προλαβα και ειδα οτι χτυπησε λιγο ασχημα προς το τελος του σωματος του και εκει που πετουσα το βρωμικο νερο απο το νεροχυτη πηδηξε εξω απο το ποτηρι και επεσε στο πατωμα με συνεπεια μια μεγαλη γρατζουνια που ηταν τελικα επιφανειακη...αυτη τηνστιγμη το εχω στο 20λιτρο μαζι με 2 αμανο..σκεφτηκα να βαλω αλατι αλλα εχω πολλα φυτα και δεν το ρισκαρω αν κι δεν εχω ενυδρειακο αλατι και δεν προλαβαινω να παρω διοτι αυριο το πρωι δεν θα ειμαι εδω....πιστευετε με το χρονο που θα περασει θα επουλωθει η σοβαρη πληγη???το εχω ενα χρονο και δεν θελω να το χασω αν και ειναι δυσευρετα στην θεσ/νικη αυτα τα ωραια γατοψαρα....επισης επειδη αυριο φευγω θα χρησιμοποιησω ταμπλετες διακοπων και εχω μονο μια θα πειραξει στο γατοψαρο μου μια βδομαδα χωρις τροφη?επειδη ειναι πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο μου πιστευω οτι θα βρισκει κατι να τρωει(σαπια φυλλα,αυγα σαλιγκαριων και πλαναρια)επειδη δεν το εχω δει να τρωει ποτε και ειναι παντα χορτατο διοτι ολο βγαζει ακαθαρσιες και ειναι "γεματος"....

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι φίλε μου, μπορείς να μην βάλεις και καθόλου ταμπλέτα, ;)

τώρα ως αναφορά την πληγή, συνήθως επουλώνονται χωρίς εξωτερική βοήθεια,

αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το μελαφίξ για πιο γρήγορα αποτελέσματα και μεγαλύτερη ασφάλεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...