Jump to content

Γεννα Corydoras Aeneus


sailor247

Recommended Posts

Πριν λιγο γεννησε η γατοψαρινα μου μερικα αυγα πανω στα τζαμια του ενυδρειου.Μαζεψα λοιπον με ξυραφακι τα αυγα και τα εβαλα σε ενα 10λιτρο πλαστικο ενυδρειακι με νερο απο το ενυδρειο με ενα μικρο φιλτρακι και αεραντλια.Τι αλλο να κανω μηπως καταφερω να δω corydorakia?

Link to comment
Share on other sites

καλιτερα να τα βαλεις σε μια γεννιστρα μεσα στο ενυδρειο με οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

καλιτερα να τα βαλεις σε μια γεννιστρα μεσα στο ενυδρειο με οξυγονο.

φοβαμαι μην φυγουν τα αυγα μεσα απο τις χαραμαδες της γεννηστρας.εννοεις μεσα στην γεννηστρα και εκει να βαλω και την αεραντλια? Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν πιστευω βαλε και καμια red chery γαριδα αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

το βλεπω λιγο δυσκολο να τα πιασω τωρα απο το ενυδρειακι και να τα βαλω στην γεννηστρα.φοβαμαι μην τα χαλασω.Μαλλον θα πιασω λιγα που μεινανε μεσα στο ενυδρειο να βαλω αυτα στην γενηστρα

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

οκ παντος αν δεις να πιανουν μουχλα βγαζετα εξω τα μουχλιασμενα με πιπετε.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν βγηκε κανενα ψαρακι.ορισμενα αυγα επιασαν fungus και απο αλλα απλα δεν βγηκε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε την επομενη φορα αστα μεσα με τους γονεις απλα βαλε τα σε μια γεννηστρα με οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω!και ειχα παρει μια χαρα οτι θα εβλεπα ουριτσες γμτ

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι στην επομενη αλλαγη νερου κανε με ψιλοπαγωμενο νερο και θα δεις ουριτσες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαναεχουμε γεννα απο τα γατοψαρακια μας αλλα αφου αυτη την φορα ειδα ουριτσες μεσα στην γεννηστρα,οι χαραμαδες της ομως αποδειχθηκαν μεγαλες καθως εβλεπα τα ψαρακια να περνουν απο μεσα τους.Ελπιζω να επιβιωσει κανενα γιατι το βλεπω αδυνατο να τα πιασω και να τα βαλω καπου αλλου.Εγω παντως για να εμαι ετοιμος θα ψαξω να βρω μια τροφη για νεογεννητα ωοτοκα.Εχετε να προτεινετε καποια?Τι αλλο να κανω μηπως καταφερω να μεγαλωσω δικα μου γατοψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

πηρα αυτο http://www.sera.de/uk/pages/products/in_category/food-specialties-264/product/sera-micron.html αλλα το κακο ειναι οτι δεν βλεπω πουθενα ψαρακι.ελπιζω να κρυβονται καπου και να μην γιναν τροφη για τους καρδιναλιους μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα μπορει να μην εζησαν αυτα αλλα εχω 15 μωρακια απο γεννα που εκανε μια γατοψαρινα 5 μερες μετα.τωρα ειναι 6-7 ημερων και τα βλεπω πολυ δραστηρια.τα εχω στο 10λιτρο ενυδριακι με ενα φιλτρακι με βιολογικο απο το φιλτρο του μεγαλου ενυδρειου.το μονο προβλημα που εχω ειναι με τον καθαρισμα του βυθου καθως ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο και με την σκουπα ειναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...