Jump to content

Επιλογή Εξοπλισμού 2Μετρου Αφρικανοενυδρειου


xrele

Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια

θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τον εξοπλισμο φιλτρανσης

για το αφρικανικο ενυδρειο διαστασεων 200Χ55Χ70.

Eχω και ενα sump διαστασεων 85Χ45Χ50 5 διαμερισματων

οποτε σκεφτομαι να το εξοπλισω με τα παρακατω πραγματα.

Aπλα πειτε μου εαν ειναι καλα και καταλληλα ή χρειαζονται καποιες αλλαγες:

  • αντλια eheim 5000+ ( μηπως 2 Χ 3000+ ?)
  • 2 θερμοστατες jager 300 watt εκαστος
  • 1 κυκλοφoρητης hydor koralia 2800 (η μηπως 2 τεμαχια?)
  • σφουγγαρι μπλε 5εκ παχος και 30ppi πυκνοτητα
  • σφουγγαρι μπλε 3εκ παχος και 10ppi πυκνοτητα
  • sera siporax χυμα
  • βιομπαλες η κατι τετοιο (ποιες??)
  • κατι αλλο που ξεχναω??

Eυχαριστω εκ των προτερων

Χρηστος

Έγινε επεξεργασία - xrele
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου!!!ωραιες διαστασεις εχεις!!!700 λιτρα βγαινει..θα κανεις θαυματα!! :D

λοιπον νομιζω οτι απο εξοπλισμό εισαι καλα!προσωπικα εγω δεν χρησιμοποιω 30ppi σφουγγαρια λογο του οτι μπουκωνουν πιο γρηγορα αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα δικο σου!η 5000λ/ω ειναι μια χαρα..οπως και η μια τουρμπινα!δυο θα ειναι υπερβολη πιστευω!το τι υλικο θα χρησιμοποιησεις για την βιολογια ειναι παλι δικο σου θεμα και θεμα της τσεπης σου!!συνηθως με siporax και substrat pro παιζουμε!

το sump πως ειναι χωρισμενο?

το ενυδρειο ειναι ηδη στημένο?δηλαδη ας πουμε υπαρχουν οι σωληνώσεις που ενώνουν sump με main-tank?

απο φωτισμο πως πας?αν και τα αφρικανικα δεν εχουν απαιτησεις..

ανεβασε καμια φωτογραφια να γουσταρουμε!!! :buttrock:

και εδω ενα ενυδρειο παρομοιο με το δικο σου με σαμπ για να παρεις μια ιδεα αν και νομιζω οτι το εχεις ριξει το διαβασμα σου!! :D

http://www.aquazone....=1

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αρα 10 ppi σφουγγαρια καλυτερα...

1 τουρμπινα και βλεπουμε...

Siporax και substrat pro...

To sump ειναι χωρισμενο με τον κλασικο τροπο, με καθετα τζαμια,τιποτα το εξειδικευμένο..

Εχω τη βαση του ενυδρειου με το ενυδρειο πανω και τωρα τοποθετω το συsτημα durso f50 με μια βανα για να στραγγαλιζω το νερο και λαστιχο ποτισματος για να κατεβαζει το νερο στο sump μετα την βανα...

Με φωτισμο δεν εχω ασχοληθει ακομα...

Το λινκ που μου προτεινες το εχω διαβασει και πανω σε αυτο βασίστηκα, και με τον Σακη εχουμε μιλήσει και τηλεφωνικα και μου εχει δωσει αρκετες συμβουλες και τον ευχαριστω ιδιαιτερα...

Θα ανεβασω και φωτο συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αρα 10 ppi σφουγγαρια καλυτερα...

1 τουρμπινα και βλεπουμε...

Siporax και substrat pro...

To sump ειναι χωρισμενο με τον κλασικο τροπο, με καθετα τζαμια,τιποτα το εξειδικευμένο..

Εχω τη βαση του ενυδρειου με το ενυδρειο πανω και τωρα τοποθετω το συsτημα durso f50 με μια βανα για να στραγγαλιζω το νερο και λαστιχο ποτισματος για να κατεβαζει το νερο στο sump μετα την βανα...

Με φωτισμο δεν εχω ασχοληθει ακομα...

Το λινκ που μου προτεινες το εχω διαβασει και πανω σε αυτο βασίστηκα, και με τον Σακη εχουμε μιλήσει και τηλεφωνικα και μου εχει δωσει αρκετες συμβουλες και τον ευχαριστω ιδιαιτερα...τοτε δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα!!

Θα ανεβασω και φωτο συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους,με το καλο να το στησεις και να δουμε ενα μεγαλο ενυδρειο,που τωρα τελευταια μας λειπει :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούμε ήδη με ενδιαφέρον την εξέλιξη που θα έχει αυτό το ενυδρείο,

τι ψάρια σκέφτεσαι;μαλάουι ή Ταγκανίκα;

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους,με το καλο να το στησεις και να δουμε ενα μεγαλο ενυδρειο,που τωρα τελευταια μας λειπει :)

Σε ευχαριστω...Και εγω ανυπομονω αλλα το παω σιγα σιγα ολο το εγχειρημα...

Παρακολουθούμε ήδη με ενδιαφέρον την εξέλιξη που θα έχει αυτό το ενυδρείο,

τι ψάρια σκέφτεσαι;μαλάουι ή Ταγκανίκα;

Σκεφτομαι για Malawi μιας και εχω 2 ενυδρεια με iodotropheus sprengerae, labidochromis caureleus, kai psedotropheus acei, τον κλασικο συνδιασμο δηλαδη, και ενα ενυδρειο με protomelas και venestus παραγωγης του Σακη (Kouman)

Ή τα haps θα βαλω που ειναι και το πιο πιθανο, ή τα mbuna, γιατι απο οσο ξερω

δεν ειναι καλο να βαζεις και τα 2 ειδη μαζι...

http://www.aquazone....ndpost&p=498362

με απόλυτη επιτυχία

πολυ ενδιαφερον και χρησιμο link..εχεις κανει και παρουσιαση??fotos???

Link to comment
Share on other sites

Α, και 2 παλιες fotos....

15 mm τζαμι ολο, ρονταρισμενο, με διπλες κοντρες κατω και μονες πανω(στις fotos δεν εχουν κοληθει ακομα) τρυπα φ50 για υπεχειληση,θα γινει εντoiχισμενο με το επιπλο κουζινας για να χωριζει σαλονι με κουζινα (ορατο και απο τις 2 μεριες,αποχετευση στο πατωμα μαζι με παροχη νερου και ρευματος,βαση με κοιλοδοκο 4mm και τροχηλατο sump...

Αυτα αν δεν ξεχνω κατι

post-18325-0-44382900-1342478514_thumb.jpg

post-18325-0-91384400-1342478525_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xrele
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,αν το ενυδρειο σου ειναι σε αυτην την φαση τωρα,η γνωμη μου ειναι να κολλησεις αλλα δυο δοκαρια στην πλατη της βασης,για να κανει ενα Χ.Γιατι ετσι οπως τα κολλησες ,και στην ιδια κατευθυνση,το σκορτσο το τρωει μονο η δεξια πλευρα.Εχε υποψιν,οτι μιλαμε για πολλα κιλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,αν το ενυδρειο σου ειναι σε αυτην την φαση τωρα,η γνωμη μου ειναι να κολλησεις αλλα δυο δοκαρια στην πλατη της βασης,για να κανει ενα Χ.Γιατι ετσι οπως τα κολλησες ,και στην ιδια κατευθυνση,το σκορτσο το τρωει μονο η δεξια πλευρα.Εχε υποψιν,οτι μιλαμε για πολλα κιλα. :)

θα συμφωνησω!

επισης.....ενα μπραβο για την αποχετευση, την παροχή νερου και ρευματος κατω απο το ενυδρειο!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο kixlidatos 2 κολληματάκια για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια να σου ευχηθω και απο πλευρα μου!

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα δεν πιστευω πως χρειαζονται..

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα δεν πιστευω πως χρειαζονται..

Καλιο γαιδουροδενε,παρα γαιδουρογυρευε. :P

Σακη και τα δυο ειναι στην ιδια κατευθυνση κολλημενα,με τα χρονια και επειδη εναι σιδερο ,αν σκουριασει μια κολληση και κλαταρει,με την πιεση που δεχεται μονοπατα,μπορει να γινει χαμος,Αν ηταν σε αντιθετη κατευθυνση,ισως να ηταν λιγο υπερβολικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...