Jump to content

Stc 1000 - Συνδεσμολογία


Recommended Posts

Διαβάζοντας πολλά posts τόσο εδώ όσο και σε κάποια άλλα forums αναφορικά με την συνδεσμολογία του STC-1000 αλλά και του Eliwell, μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορεία.

Αν δεν χρησιμοποιήσουμε γέφυρες αλλά συνδέσουμε απλά στις υποδοχές π.χ της θέρμανσης ένα θηλυκό φις και εκεί συνδέσουμε τον θερμοστάτη κανονικά σαν να τον βάζαμε σε μια πρίζα, ποιό θα είναι το πρόβλημα? Υπάρχει θεμα ασφάλειας?

Ρωτάω γιατι δεν θέλω να κόψω τα φις των συσκευών και όσα είδα με τις συνδέσεις με προβλημάτισαςν λίγο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ετσι τα εκανα και εγώ στην αρχή και απλά δεν δούλευε !!!!

κοιτα αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76168

Έγινε επεξεργασία - n_vergopoulos
Link to comment
Share on other sites

το φις τον συσκευων γτ να το κοψεις? θα παρεις θυληκα φις και αυτα θα συνδεσεις πανω στον stc

Link to comment
Share on other sites

το φις τον συσκευων γτ να το κοψεις? θα παρεις θυληκα φις και αυτα θα συνδεσεις πανω στον stc

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες Κων/νε με θηλυκό φις θα το κάνεις, το ένα το καλώδιο του φις απευθείας στο ρεύμα και το άλλο στην μια άκρη ρελέ του κοντρολερ, η άλλη άκρη του ρελέ στο ρεύμα και είσαι έτοιμος να κουμπώσεις την πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα και τα δύο θηλυκά φις είναι συνδεδεμένα με το ένα άκρο στο ρεύμα και το άλλο άκρο στην υποδοχή του controller?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τι θα κάνω:

Θα τον πάω αύριο στον ηλεκτρολόγιο στο εργοστάσιο και θα αφήσω εκείνον να βγάλει άκρη.

Δεν παίζουμε με το ρεύμα.

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αλλά αν έχεις ηλεκτρολόγο ακόμα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τελείωσαν μια χαρά. :bigemo_harabe_net-64:

Φορτώθηκα στον ηλεκτρολόγο του εργοστασίου και φτιάξαμε μαζί τις συνδέσεις (εκείνος τις έφτιαχνε και εγώ έβλεπα) με τις γέφυρες που προτείναν τα παιδιά.

Κάναμε και τις ρυθμίσεις και τον έλεγχο με ζεστή παλάμι και κρύο νερό αντίστοιχα και τον έστειλα να συνεχίσει την δουλειά του. :bigemo_harabe_net-82:

Έτσι θα κάνω αύριο μόνος μου και τον δεύτερο.

Κ

Link to comment
Share on other sites

πανευκολο δεν ητανε??

Link to comment
Share on other sites

Μόνον εύκολο?

Δεν προβληματίστηκα καθόλου. Προβληματίστηκε εκείνος. :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Πέραν απο πλάκα πάντως, ναι δεν είναι τίποτα. Υπάρχουν τόσα σχεδιαγράμματα και σχετικά posts στο az που με λίγη γνώση και λίγο ψάξιμο είσαι ok.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...