Jump to content

Κατασκευη Ηλεκτρολογικου Πινακα


Recommended Posts

Προσπαθησα να φτιαξω εναν πινακα ωστε να μαζεψω τα παντα εκει ομως ολα σταματησαν στο μαγαζι που πηγα για να παρω τα υλικα κ στο οτι δεν ειμαι ηλεκτολογος κ δε ξερω απο αυτα...! ξερει κανεις τι χρειζεται πανω κατω?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις ιδεα απο ηλεκτρολογικα θα ηταν απο αφελες εως και επικινδυνο και για τη ζΩη σου να φτιαξεις ηλεκτρολογικο πινακα.αυτο το αφηνεις για επαγγελματια.

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν γνωρίζεις τι χρειάζεται, πόσο μάλλον στο να κάτσεις να κάνεις τον πίνακα !!!...άρα αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας ηλεκτρολόγος.

Μη ξεχνάς ότι η τάση των 220 volt είναι θανατηφόρα αν κάτι δεν κάνεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να φτιαξω εναν πινακα ωστε να μαζεψω τα παντα εκει ομως ολα σταματησαν στο μαγαζι που πηγα για να παρω τα υλικα κ στο οτι δεν ειμαι ηλεκτολογος κ δε ξερω απο αυτα...! ξερει κανεις τι χρειζεται πανω κατω?

Η κατασκευή ενός Ηλεκτρολογικου πίνακα αν εχεις ενα σχέδιο είναι εύκολη υπόθεση. Όταν εγω ζήτησα απο ενα ηλεκτρολογικο καταστημα υλικά και συνδεσμολογια πριν μερικά χρονια με παρότρυναν να χρησιμοποιήσω κάποιον ηλεκτρολογο και είχαν απολύτως δικιο. Η τιμη όμως της συναρμολογησης ήταν αυτη που με έκανε να δοκιμάσω μόνος και Επειδή όμως ¨επιανανΒ΄ τα χέρια μου με αυτο το σχέδιο εχω φτιάξει τρεις πίνακες διαβάζοντας απο το Internet και χρησιμοποιούνται διατομές καλωδιων, χρώματα και συνδεσμολογια που θα ζήλευαν και επαγγελματίες.

Αν δεν εχεις την εμπειρία μην παίζεις με το ρεύμα. δώσε το σε κάποιον ηλεκτρολογο.

εναλλακτικά Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τα υλικά απο καποιο καταστημα και να ζητήσεις να στα συνδέσουν οι ίδιοι, αν δεν το κανουν δωρεάν το κόστος είναι συνήθως χαμηλό.

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις κεφι και γουσταρεις την παρακατω φωτο μπορω να σου δωσω το τηλ απο τον ηλεκτρολογο που μου τον εφτιαξε απλα και οικονομικα!!!

DO NOT TRY THIS AT HOME!!!!!!!!!

img01971c.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα λεπτο γιατι αυτα εχει ο γραπτος λογος κ παραρμεινευτικα λιγο, δε θα παιξω με το ρευμα κ προφανως θα δουλευα κατω απο ενα σχεδιο αν υπαρχει για την κατασκαυει ενος πινακα η αν υπαρχει καποιος ο οποιος εχει γνωσεις να με κατευθυνει η να μου συστισετε καποιον ειδικο...! απλα ειναι πολυ περισσοτερο περα απο μια φωτογραφια να φτιαχτει ενας πινακας

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα νομίζω και εγώ οτι δεν είναι κάτι τραγικό και φυσικά δεν είναι πολύ δύσκολο.Απλά θέλει προσοχή γιατί δεν είναι να παίζεις με το ρέυμα.Αν έχεις κάποιον γνωστό φίλο που κατέχει απο ηλεκτρολογικά να σε καθοδηγήσει το κατασκευάζεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...