Jump to content

Blue Tang Μαυρίζει Και Παει.....


Recommended Posts

Καλησπέρα,

εδώ και 4 μήνες έχω ένα blue tang μικρό (~3cm) το οποίο να και τρώει κανονικά και κολυμπάει φυσιολογικά, έχει σκουρήνει πολύ το χρώμα του. Δεν φαινεται να έχει ick και λόγω του japonicus είχα αρχίσει προληπτικά σκορδόζουμο (συμπληρώνω μια εβδομάδα αύριο).

Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί?

Ενδεικτικά ταίζω Ocean Nutricion Formula two flakes και Formula one marine pellet καθημερινά και 2 φορές τη βδομάδα mysis.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πω δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί, έτσι μου είπαν σε μια παρόμοια κατάσταση για το δικό μου, ότι είχε παίσει το KH σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Θα σου πούνε και οι εμπειρότεροι σε θέματα ασθένειας, αλλά κάνε και μια μέτρηση εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι υπάρχει και ένα πρόβλημα με τον japonicus. Συνήθως είναι αρκετά τσαμπουκάδες και αυτό μπορεί να το στρεσάρει το blue tang, ιδίως αν έχουν και κάποια διαφορά μεγέθους. Φτιάξε τον βράχο σου να έχει μικρές κρυψώνες για το blue tang.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το kH είναι σταθερό και δεν έχω κάποια αλλαγή σε κάποια πα΄ραμετρο του νερού. Αν και το Japonicus δεν κυνηγάει κανένα ψάρι, προσθεσα κάποιες παραπάνω κρυψώνες.

Όσον αφορά την τροφή, ξέρετε μήπως για το blue tang υπάρχει ειδική τροφή για την ανάδειξη του χρώματος?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το kH είναι σταθερό και δεν έχω κάποια αλλαγή σε κάποια πα΄ραμετρο του νερού. Αν και το Japonicus δεν κυνηγάει κανένα ψάρι, προσθεσα κάποιες παραπάνω κρυψώνες.

νομιζεις φιλε μου οτι δεν το κυνηγαει... μεχρι και κλειστα φωτα να εχεις παει και το διωχνει απο την φωλιτσα του που κοιματε... δοκιμασε την νυχτα με κοκκινο φακο να δεις τι γινεται!!

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαξεις ενα plexiglass κουτι και να βαλεις μεσα τον japonicus σαν τιμωρια πιστεψε με εχει αποτελεσμα

Όσον αφορά την τροφή, ξέρετε μήπως για το blue tang υπάρχει ειδική τροφή για την ανάδειξη του χρώματος?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

σπιρουλινα μαζι με flakes ανα 2 μερες να παρει τα πανω του

καποια ειδικη τροφη αποσο γνωριζω δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Λες ε???? :bigemo_harabe_net-86:

Θα το δω με τον κοκκινο φακο και θα ενεργήσω αναλογως!!!!!

Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λες ε???? :bigemo_harabe_net-86:

Θα το δω με τον κοκκινο φακο και θα ενεργήσω αναλογως!!!!!

Σ' ευχαριστώ!

κανα νεο απο την περιπολια??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έπειτα από δυο βράδια καραούλι με κόκκινο φως, όλα δείχνουν ήσυχα. Όμως το ick έχει αυξηθεί παρά το φάρμακο και τις οδηγίες του Θανάση και έτσι αν και αύριο τα πράγματα δεν αλλάξουν ή αλλάξουν προς το χειρότερο, θα γεμίσω ένα μικρότερο ενυδρείο και θα μπει χαλκός.......

Ελπίζω να μην πάθει τίποτα ο ψαράκης μου.... :(

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι τρώει;Αν ναι μην το γοβάσσι και τόσο,τάισε και σκορδόζουμο αν έχεις.

Άσε το χαλκό για το τέλος

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Τρώει και τρώει καλά... Έχω ξεκινήσει σκορδόζουμο εδώ και τρεις μέρες. Σαν να φαίνεται να επανέρχεται το χρώμα σιγά σιγά...

Το ψάρι τρώει;Αν ναι μην το γοβάσσι και τόσο,τάισε και σκορδόζουμο αν έχεις.

Άσε το χαλκό για το τέλος

Link to comment
Share on other sites

Φοβασαι ήθελα να γράψω

Απλά το ψάρι στρεσαρήστικε πολύ και αν δεν το κυνηγάει κάποιο άλλο θα επανέλθει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρατήρησα ότι το blue tang μου όταν στρεσάρετε βγαζη άσπρες τελείες άλλα όταν χρεισιμοποιησα Microbe-Lift TheraP παρατήρησα ότι εξαφανίστηκαν, άλλα για προληπτικούς λογούς χρησιμοποίησα σκορδοζουμο, όλα καλά μέχρι στιγμής..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...