Jump to content

Αγορά Aqua Terrarium!


Recommended Posts

Έχω μια τέτοια στην ντουλάπα αλλά έχω πάρει μερικά κιλά και με στενεύει!

Βρήκα λύση όμως, παρήγγειλα ένα τέτοιο να μου στείλουν να σωθώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ebenos το ξεχασες το θεματακι? :P

Η αλήθεια είναι ότι έχω παραμελήσει να ενημερώσω το θέμα αλλά έχω μπλέξει με πολλά και δεν βρίσκω χρόνο να κάνω την παρουσίαση του terrarium!

Πάντως το project έχει ολοκληρωθεί με απόλυτη επιτυχία και η τρεις χελώνες απολαμβάνουν το καινούργιο τους σπιτικό από τα τέλη του περασμένου Σεπτέμβρη!

Θα επανορθώσω όμως λιαν συντομως! :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα ασχολείται με τα αλάτια

:lol:

Η αλήθεια είναι ότι έχω παραμελήσει να ενημερώσω το θέμα αλλά έχω μπλέξει με πολλά και δεν βρίσκω χρόνο να κάνω την παρουσίαση του terrarium!

Πάντως το project έχει ολοκληρωθεί με απόλυτη επιτυχία και η τρεις χελώνες απολαμβάνουν το καινούργιο τους σπιτικό από τα τέλη του περασμένου Σεπτέμβρη!

Θα επανορθώσω όμως λιαν συντομως! :)

σημασια εχει οτι το προτζεκτ ολοκληρωθηκε με επιτυχια!

περιμενουμε μια αναλυτικη παρουσιαση οποτε εχεις χρονο! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

σημασια εχει οτι το προτζεκτ ολοκληρωθηκε με επιτυχια!

περιμενουμε μια αναλυτικη παρουσιαση οποτε εχεις χρονο! :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τελευταίο καιρό ακούω πολλά παράπονα ξέθαψα μερικές φωτογραφίες από το στήσιμο του Σεπτεμβρίου είχα αμελήσει να ανεβάσω! :)


Όπως είπα το project έχει ολοκληρωθεί και η τρεις αξιολάτρευτες χελώνες πλέων κολυμπανε σε πελάγη ευτυχίας!

Το σύστημα υποστηρίζετε από 2 εξωτερικά φίλτρα eheim 2215 γεμάτα με siporax, έναν εξωτερικό θερμοστάτη 300watt και δυο κυκλοφορητές 600l/h!


Μπορεί το σύστημα φιλτρανσης να μην δείχνει τόσο αποδοτικό για το φορτίο αλλά με ελεγχόμενο τάϊσμα και εβδομαδιαίες αλλαγές της τάξεως του 50% λειτουργεί ξεκούραστα και υποστηρίζει αξιοπρεπές το ενυδρείο!


Αφού ολοκληρώθηκε η κατασκευή της πλάτης και περάστηκε με το ειδικό μη τοξικό τσιμέντο durostik D1 τοποθηθηκε στο ενυδρείο…

P8100264_zpsb2f45252.jpg


Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στο σπίτι της Κατερίνας και μετά από αρκετά γεμίσματα και αδειάσματα ετοιμάζετε να υποδειχτεί τους νέους του κατοίκους….

P9130276_zpsc2d23af3.jpg

P9130277_zps3965eea2.jpg

P9130278_zps0deadb64.jpg

P9130280_zpsedbf4d6c.jpg

Αφού τα χελωνάκια μεινανε για αρκετές ώρες στο ήλιο να στεγνώσουν ακολουθήθηκε θεραπεία με betantin μιας που το καβούκι τους έχει προσβληθεί από μύκητες….

P9130282_zps982ddefe.jpg

P9130283_zpse563a834.jpg

Και μερικές φωτογραφίες από την πρώτη τους βουτιά…. Το νερό είναι θολό από την προσθήκη του bionitrivec….

P9140287_zpsfd857aec.jpg

P9140288_zps6548575a.jpg

P9140289_zpsf1dc4a57.jpg

P9140290_zps1ca101d3.jpg









Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε παιδιά!

Υπόλοιπες φωτογραφίες όταν θα πάω να του κάνω μια συντήρηση μιας που υπάρχουν πολλές ακόμα στην μηχανή της Κατερίνας!



Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι! ολα οκ πλεον με τους μυκητες? τωρα μενει να πιασει αλγη η πλατη και να δειξει ακομα πιο φυσικη!

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι! ολα οκ πλεον με τους μυκητες? τωρα μενει να πιασει αλγη η πλατη και να δειξει ακομα πιο φυσικη!

Ναι Αλέκο όλα καλά με τους μύκητες!

Αφού τα χελωνάκια στέγνωσαν για αρκετές ώρες στον ήλιο, τις έτριψα με μια σκληρή βούρτσα ώστε να αφαιρεθούν οι νεκροί ιστοί από το καβούκι τους και τις περιποιήθηκα με betantine! Λίγες βιταμίνες στο φαγητό τους, συμπλήρωμα ασβεστίου, και τα ζώα δείχνουν πολύ καλύτερα!

Όπως είπα οι φωτογραφίες είναι από τον περασμένο Σεπτέμβρη και η πλάτη ήδη τώρα που μιλάμε έχει πιάσει αρκετή άλγη! Το οπτικό αποτέλεσμα πολύ όμορφο και φυσικό!

Link to comment
Share on other sites

Μερακλής!

Σχετικά λίγος δεν είναι ο χώρος για 3 χελώνες σε αυτό το μέγεθος;

Αν συγκρίνεις το προηγούμενο σπίτι τους με το τωρινό θα διαπιστώσεις και μόνος σου πως τώρα πια ζουνε στον ωκεανό!

P9130272_zps124cf52f.jpg

Τα ζωντανά ζούσαν σε αυτή την λεκάνη 18 ολόκληρα χρόνια η μια πάνω στην άλλη!

Αφού να φανταστείς δεν σου κρύβω πως είχα άγχος μήπως και δεν τα καταφερουν να εγκλιματιστούν στο ενυδρείο!

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για τα λίτρα του ενυδρείου και αν ήταν δικο μου σίγουρα θα ήταν τουλάχιστον το διπλάσιο αλλά δεδομένου του χώρου και των χρημάτων που είχε να διαθέσει το Κατερινάκι θεωρώ ότι κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε!

Το σίγουρα είναι ότι μετά από αυτή μου την εμπειρία με τις νεροχελώνες έχω ήδη αποφασίσει πιο θα είναι το επόμενο μου ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλέκο όλα καλά με τους μύκητες!

Αφού τα χελωνάκια στέγνωσαν για αρκετές ώρες στον ήλιο, τις έτριψα με μια σκληρή βούρτσα ώστε να αφαιρεθούν οι νεκροί ιστοί από το καβούκι τους και τις περιποιήθηκα με betantine! Λίγες βιταμίνες στο φαγητό τους, συμπλήρωμα ασβεστίου, και τα ζώα δείχνουν πολύ καλύτερα!

Όπως είπα οι φωτογραφίες είναι από τον περασμένο Σεπτέμβρη και η πλάτη ήδη τώρα που μιλάμε έχει πιάσει αρκετή άλγη! Το οπτικό αποτέλεσμα πολύ όμορφο και φυσικό!

Τωρα αυτο που μενει να το απολαυσεις..!φτου φτου σκορδα και παλι!!! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο που μενει να το απολαυσεις..!φτου φτου σκορδα και παλι!!! :bigemo_harabe_net-77:

Ευχαριστώ ρε φιλαράκι…. Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

18 χρόνια στον κουβα ε; εγκληματικό!!!!

Σίγουρα καλύτερα αλλά αφού το κανες που το κανες έπρεπε να γίνει πιο σωστό!

Οτι καλύτερο και με το καλό να σε καλοσωρίσουμε στο κλαμπ!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο φίλε Νίκο, έκανες πολύ καλή δουλειά! ...για να μην πω εξαιρετική :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και παλι!!!

φωτος απο basking spot δεν ειδα!

το ενυδρειο εχει λαμπες με uvb?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και παλι!!!

φωτος απο basking spot δεν ειδα!

το ενυδρειο εχει λαμπες με uvb?

Δυστυχώς εκεί δεν μας βοήθησε η juwel λόγο των ιδιόμορφων διαστάσεων που έχουν οι λάμπες της! Όσο και να έψαξα δεν βρήκα πουθενά λάμπες Τ5 στα 104,7 που είναι οι λάμπες της εταιρίας, έτσι μέχρι στιγμής υπάρχουν οι 4 λάμπες του φωτιστικού αλλά έχω ήδη πάρει μπαλαστ και ακροδεκτες ώστε να τοποθετήσω επιπλέων στα flaps του φωτιστικού 2 arcandia Τ5 39watt 6% uvb!

Το μόνο που μας μένει τώρα είναι να βρω λίγο χρόνο, οπότε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

θέλουμε να τη δούμε λεπτομερώς την κατασκευή αυτή, με φωτογραφίες και περιγραφή ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνεις το προηγούμενο σπίτι τους με το τωρινό θα διαπιστώσεις και μόνος σου πως τώρα πια ζουνε στον ωκεανό!

P9130272_zps124cf52f.jpg

Τα ζωντανά ζούσαν σε αυτή την λεκάνη 18 ολόκληρα χρόνια η μια πάνω στην άλλη!

Αφού να φανταστείς δεν σου κρύβω πως είχα άγχος μήπως και δεν τα καταφερουν να εγκλιματιστούν στο ενυδρείο!

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για τα λίτρα του ενυδρείου και αν ήταν δικο μου σίγουρα θα ήταν τουλάχιστον το διπλάσιο αλλά δεδομένου του χώρου και των χρημάτων που είχε να διαθέσει το Κατερινάκι θεωρώ ότι κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε!

Το σίγουρα είναι ότι μετά από αυτή μου την εμπειρία με τις νεροχελώνες έχω ήδη αποφασίσει πιο θα είναι το επόμενο μου ενυδρείο!

Αντε αντε!!

Σε περιμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εκεί δεν μας βοήθησε η juwel λόγο των ιδιόμορφων διαστάσεων που έχουν οι λάμπες της! Όσο και να έψαξα δεν βρήκα πουθενά λάμπες Τ5 στα 104,7 που είναι οι λάμπες της εταιρίας, έτσι μέχρι στιγμής υπάρχουν οι 4 λάμπες του φωτιστικού αλλά έχω ήδη πάρει μπαλαστ και ακροδεκτες ώστε να τοποθετήσω επιπλέων στα flaps του φωτιστικού 2 arcandia Τ5 39watt 6% uvb!

Το μόνο που μας μένει τώρα είναι να βρω λίγο χρόνο, οπότε υπομονή!

ψαξτο καλα με τις λαμπες!

αν και οι χελωνες ειναι ενηλικες καλο ειναι η φιλη σου να τους δινει ασβεστιο και βιταμινες.δεν θα ναι και πολυ καλα στη υγεια τους μετα απο αυτη την χρονια περιπετεια..

Link to comment
Share on other sites

ψαξτο καλα με τις λαμπες!

αν και οι χελωνες ειναι ενηλικες καλο ειναι η φιλη σου να τους δινει ασβεστιο και βιταμινες.δεν θα ναι και πολυ καλα στη υγεια τους μετα απο αυτη την χρονια περιπετεια..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77257&p=761130 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...