Jump to content

Moon Computer System


Road Tail

Recommended Posts

0000203_moon_computer_system_400.png

Ρίξτε μια ματιά οι γνώστε και όσοι συζητήσαμε κατά καιρούς το θέμα της DIY κατασκευής για σύστημα κύκλου φεγγαριού

και το συζητάμε, αφού με την πρώτη ματιά φαίνεται καλή και σχετικά προσιτή σε χρήματα κατασκευή.

Και το link της σελίδας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι Κωνσταντίνε απλά με τα μεταφορικά και τα τελωνεία (δεδομένο απο Αμερική)ξεφεύγει πολύ η τιμή...Για κάτι έτοιμο καλύτερα profilux...και απο Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

To θέλω ΤΩΡΑ !!!! (αν όχι αυτό κάτι παρόμοιο)

Από που μπορούμε να το πάρουμε χωρίς να μας βγουν κούκος/αηδόνι τα μεταφορικά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι Κωνσταντίνε απλά με τα μεταφορικά και τα τελωνεία (δεδομένο απο Αμερική)ξεφεύγει πολύ η τιμή...Για κάτι έτοιμο καλύτερα profilux...και απο Γερμανία.

Μισά τα λές γείτονα και ξέρεις ότι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ότι όταν ξύνεις πληγές πρέπει να δίνεις και το .... αντιβιωτικό !!

Δώσε το λινκ σε παρακαλώ Εδώ και Τώρα !!

Link to comment
Share on other sites

με τα πάντα και τα όλα και το καλύτερο με διαφορά... μόνο καφέ δεν ψήνει... και εγγύηση της πρωτοπόρου εταιρίας στο χώρο.

http://www.aquaristi...h3=GHL+ProfiLux

+ οτι υπάρχει τεράστια βάση δεδομένων να προσομειώνεις πχ τον καιρό ενός συγκεκριμένου μέρους με διαφορά 1 μέρα...ή όποια άλλη χρονολογία θέλεις...φοβερό εργαλείο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ,

αυτό το σύστημα της Profilux νομίζω ότι είναι σαν ιδέα αυτό ακριβώς που ψάχνω. Συνδιάζει ανατολή-δύση, κύκλο φεγγαριού και random συνθήκες κτλ

Η ερώτησή μου είναι η εξής :

Μπορώ να συνδέσω πάνω του λάμπες πυρακτώσεως, λάμπες φθορίου, LED και αν ναι με τι κοντρόλερ ??

Οι εταιρίες λένε τα μισά αφού προτείνουν το δικό τους φωτιστικό και μάλιστα μερικές φορές μόνο τα προιόντα τους είναι συμβατά μεταξύ τους ....

Αν μου πεις έγκυρα ότι θα παίξει με τα LED μου και με τον χ controller πχ maxwell ή meanwell D ή meanwell P ή τον X ή τον Ψ ή τον Z θα τον παραγγείλω άμεσα !!\

edit και ps Αυτό το Moon Computer System είναι λογικά ένα arduino σαν αυτό που συζητάμε και

το έχει βάλει σε όμορφο κουτί (κατά την γνώμη μου) και το πουλάει χ χρήματα !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια παίζει και αυτό που φαίνεται αρκετά καλή λύση για moonlight controller

%21B64CGnwEWk%7E$%28KGrHqYOKi4EyZ%28fWP%21ZBMyi7vw3g%21%7E%7E-1_14.JPG

Κοίτα να δεις... μια χαρά φαίνεται και αυτό... τι δουλειά του να κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

΄Ολα καλά είναι Κωνσταντίνε αλλά είναι και το θέμα χώρου...γιατί πχ να πάρεις ένα μηχάνημα για φεγγαρόφωτο και άλλο μηχάνημα για τα λέντ σου ενώ μπορείς με ένα να κάνεις και τα 2? 95 δολάρια δεν είναι και τόσο φτηνό....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Άλεξ και το ξέρεις αφού από την αλληλογραφία που ανταλλάξαμε τις τελευταίες μέρες σχετικώς

αναφέρω ότι ψάχνω ένα σύστημα που να κάνει και ανατολή-δύση και κύκλο φεγγαριού.

Βέβαια υπάρχουν συνφορουμίτες (πχ Αίολος) που αναζητούν λύσεις για κύκλο φεγγαριού αφού ήδη έχουν ανατολή-δύση ή

άλλοι πάλι που δεν τους ενδιαφέρει ανατολή-δύση (πχ Βαλεντίνος) παρά μόνο κύκλος φεγγαριού.

Λύσεις για όλους και ιδέες μέσα από προιόντα που στάθηκαν μπροστά μου στην καθημερινή μου αναζήτηση .......

Link to comment
Share on other sites

Moon%2Bin%2Bphases.jpg

Είναι καιρός να πάρουμε σοβαρά το θέμα της προσομοίωσης του κύκλου του φεγγαριού, είτε με αγορά κάποιου έτοιμου συστήματος, είτε με ιδιοκατασκευή (τύπου Anduino) για όσους είναι γνώστες ή θέλουν να πειραματιστούν... και όσοι αρχίσουν τα πειράματα να ένα ενδιαφέρον λινκ για τον υπολογισμό των φάσεων... πιο πολύ για να "φτιαχτούμε" δηλαδή !!!

:bigemo_harabe_net-195:

http://geogr.eduport...selinis/fs9.htm

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι σε έχω..

απλά πάτα start animation

http://astro.unl.edu/naap/lps/animations/lps.swf

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

ε αν δεν με είχες και εσύ... θα σε αποκλήρωνα !!!!

(αν έβαζες σωστά και το λινκ.. τι καλά που θα ήταν!!!)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας τύπος στο nano-reef.com ο nightattheopera που έχει γράψει τον κώδικα για andruino.

Απο μηχανήματα πέρα απο τις πλακέτες την οθόνη και το τσιπάκι για την ώρα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς συνδέει και πού,αλλά θα το βρώ...Έχει φωτό στο web που άνετα το κατασκευάζει και ένας πίθηκος.

Ο κώδικας για τον κύκλο του φεγγαριού είναι πολύ απλός..μόνο 8 σημεία.

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=217305&st=0&

με την ίδια λογική δουλεύουν και ανατολή δύση και τυχαία σύννεφα όπως και επίσης η αγγαρεία που έχω βάλει στον ξάδερφο(που γνωρίζει καλά απο C++ γιατί εγώ έμεινα στην Basic) προσομοίωση καιρού Great Barrier Reef... και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε που έχουμε στο κεφάλι μας τόσα με τις παραμέτρους των στοιχείων, αυτό μας έλειπε να βάλουμε και τέτοιου είδους "ακαταλαβίστικους" κώδικες...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο λιγο ψαξιμο στο γουγλε βρηκα αυτο:

http://biology.clc.uc.edu/steincarter/moon/moon%20code.htm

με λιγες μετατροπες μπορει να μπει σε αρντουινο και με pwm να ελενξεις τον drive των moonlight led υποθετω..

θελει ομως και γραμμες για το μενου και την οθονη.. χωρις αυτα την γλυτωνεις πιο απλα.. απλα για καθε αλλαγη θελει συνδεση με το pc..

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιός ο κώδικας σε qbasic πιο σωστός είναι αυτός που αναφέρω πιο πάνω.Θέλει δουλειά βέβαια γιατί έχει μόνο 8 θέσεις και πρέπει να έχει 28...

Link to comment
Share on other sites

οτι χρειαζομαστε ενα προγραματιστη να ασχοληθει μια ωριτσα για να φτιαξει το προγραμμα για αρντουινο με 28 θεσεις ή αγoρα ετοιμου κοντρολλερ..

το προγραμμα δεν ειναι δυσκολο να γινει αλλα δεν εχω χρονο να ασχοληθω(δεν ειμαι προγραμματιστης αλλα ξερω απο χομπι)

εαν βγει ο σωστος αλγοριθμος ειναι πολυ ευκολο μετα να το γραψεις στην γλωσα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ προσανατολίζομαι να αγοράσω αυτό

0000203_moon_computer_system_400.png

http://www.fishbowl-innovations.com/p/95/mooncomputer

.....και το σκέφτομαι σοβαρά !!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λίγο πιο μακρυά και σκοπέυω να βρω έναν τρόπο να τοποθετηθεί το συγκεκριμένο φωτιστικό, του παραπάνω που αναφέρει ο Βαγγέλης,

σε μια ράγα και με ένα σύστημα να κινείται στο πάνω μέρος του ενυδρείου όπως ακριβώς και το φεγγάρι σε κύκλο. Καλά καλά μην βαράτε ...

Γίνεται με έναν στρομποσκοπικό μηχανισμό από αερομοντελισμό ...... θα το ψάξω και θα επανέλθω μετά το 15Αύγουστο ....

Link to comment
Share on other sites

χε χε... Κωνσταντίνε, θα το φας το ξύλο από την γυναίκα σου τελικά... σαν σκηνικό θεάτρου θα είναι το σαλόνι

Link to comment
Share on other sites

... και για ανατολή δύση μπορείς με κάποιον μηχανισμό να κλείνει και να ανοίγει τις κουρτίνες !!!

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανισμός όμως πρέπει να ακολουθεί τις φάσεις και τον κύκλο του φυσικού φεγγαριού... θα μπορέσει να γίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...