Jump to content

Δισκοενυδρείο 240 Λίτρα


bicolorn

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Δίσκοι

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120/40/50

Συνολικά Λίτρα: 240

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: 2 anumbias

Ψάρια: 2 solid turquoise 6-7 cm και 2 solid fire red 6-7 cm

Άλλα είδη:1 ζευγάρι acarichthys hechelli , 1 σκαλαρι και 1 pleco

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: χαρτόνι μαύρο-γκρι

Πέτρες: 3 κομμάτια ηφαιστιακή

Ξύλα: Ναι

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: λευκή άμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού: 6 απόγευμα με 12 βράδυ

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 θερμοστάτη 300 watt

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: discus food beef heart granulat Tony Tan και κατεψυγμένα (artemia, κόκκινο σκουλίκι και μία ανάμεικτη της ocean nutrition)

Παράμετροι

pH:6,5

Γενική σκληρότητα (GH): 5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):28 (χειμώνα)-32 (καλοκαίρι)

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:1 φορά στις 2 εβδομάδες 25 %

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βρύση

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-50041-0-70926800-1343333480_thumb.jpg

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο στήσιμο , αν θέλεις δώσε το ζευγάρι acarichthys hechelli , το σκαλάρι και τον pleco. και πρόσθεσε άλλους 2 δίσκους ( ώστε να έχεις κοπάδι) και έναν ancistrus που δε μεγαλώνει πολύ.αλλά γενικά να το χαίρεσαι , το έχεις στήσει πραγματικά πολύ όμορφα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1 ζευγάρι acarichthys hechelli

φανταστικα ζωντανα !!!

αλλα ειναι ζητημα χρονου να πλακωσουν στις σφαλιαρες τους δισκους σου και να τους στρεσαρουν οσο δεν περνει ( με ασχημες επιπτωσεις ) εαν ειχες μεγαλυτερο ( αρκετα μεγαλυτερο ) ενυδρειο θα σου ελεγα να το αφησεις αλλα στη παρουσα φαση εχε το νου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου αλλα εχω καποιες ενστασεις.Νομιζω οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα για τα ψαρια που εχεις..εχεις 1 σκαλαρι το οποιο ειναι κοπαδοψαρο και το εχεις και με δισκους,δεν λεω οτι δεν παει ο συνδιασμος τους,το εχουν κανει και αλλοι αλλα θες πολυ παραπανω λιτρα.

Θεωρω οτι οι αλλαγες σου ειναι πολυ μικρες με τοσα ψαρια που εχεις μεσα.25% ανα 2 εβδομαδες δεν ειναι τιποτα..

Φιλτρανση?Δεν μας λες τι εχεις.

Μετρησεις νο2 και νο3?Σιγουρα τα νο3 θα ειναι υψηλα με τις αλλαγες που κανεις.

PH 6,5 στην Αθηνα χωρις κατεργασια δεν γινετε..μηπως μετρας λαθος?Με τι τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους προηγουμενους οτι σε αυτα τα λιτρα καλυτερα να βγαλεις τα γεωφαγακια και να μεγαλωσεις κατα 2 το κοπαδι με τους δισκους.

Ο πλεκο τι ειδος ειναι? Αν ειναι καποιο ancistrus ή pecoltia δεν τρεχει τιποτα. Αν μιλαμε για τον κοινο, τοτε και αυτος εξω.........

Καλο θα ηταν να βαλεις και κανα κοπαδακι corys sterbai ή leucomelas για το βυθο......

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκάτοικοι των δίσκων θα φύγουν και θα μπεί άλλο 1 ζευγάρι δίσκων.

Το ph το μετράω με υγρό τεστ της wave.

Όσο για το χαμηλό ph έχω τύρφη στο φίλτρο (305 fluval) και ρίχνω και ένα υγρό της wave το rain ph.

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκάτοικοι των δίσκων θα φύγουν και θα μπεί άλλο 1 ζευγάρι δίσκων.

Το ph το μετράω με υγρό τεστ της wave.

Όσο για το χαμηλό ph έχω τύρφη στο φίλτρο (305 fluval) και ρίχνω και ένα υγρό της wave το rain ph.

εαν λες ζευγαρι ( αρσενικο - θηλυκο ) παλι να μη ντο κανεις , γιατι παλι θα πεσει ξυλο μεσα στο ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

.

Το ph το μετράω με υγρό τεστ της wave.

Όσο για το χαμηλό ph έχω τύρφη στο φίλτρο (305 fluval) και ρίχνω και ένα υγρό της wave το rain ph.

Τωρα μιλας σωστα,τωρα μαλιστα,ετσι εξηγητε το ph 6.5,βεβαια το ζουμακι που ριχνεις δεν το ξερω αλλα φανταζομαι οτι ειναι καποιο μπαφερ,εγω ειμαι αντιθετος σε τετοιες λυσεις μιας και υπαρχουν οι φυσικοι τροποι οπως της τυρφης η της α/ο

Εγω το μονο που θα σου πω ειναι οι συχνοτερες αλλαγες νερου,τα αλλα θα στα που οι δισκαδες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα corys (2 albino και 3 sterbai αλλά δεν μου τα άφηνε σε ησυχία το 1 δισκάκι (ο αρχηγός και καλά).

Όσο για το pleco θα σε γελάσω. Τον έχω πάνω από 1 χρόνο αλλά δεν έψαξα τι είδος είναι. Το χρώμα του είναι ανοιχτό καφέ, προς το μπεζ.

Link to comment
Share on other sites

Τύρφη υπάρχει , γι'αυτό και το νεράκι έχει (κιτρινήση), δε με χαλάει όμως. εφόσον τα ψαράκια είναι καλά!!!!!!!!

Όσο για το ζουμάκι δεν μπαίνει συχνά....

Ευχαριστώ πάντος για τις συμβουλές σας και περιμένω και τους εμπειρότερους για διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα ψαρια και οχι μονο αγαπουν τις ταννινες και τα χουμικα οξεα που βγαζει η τυρφη,οπωτε αν δεν σε χαλαει το νερο τσαγακι οπτικα αυτα δεν θα εχουν απολυτος κανενα προβλημα μ αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το σκαλάρι ξέρω πως είναι κοπαδόψαρο αλλά επιδή το είχε ο ανηψιός σε ένα 60λιτρο και είχε θεριέψει το λυπήθηκα και το έβαλα στο δικό μου μέχρι να δώ τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το σκαλαρακι δωσε τον σε καποιον που εχει κι αλλα!

Οσο για τις αλλαγες θα συμφωνησω και εγω για μια την εβδομαδα το 30% κατα προτιμηση (Για μενα απαραιτητα) με προετοιμασμενο νερο σε βαρελι.........

Μεγαλωνοντας το κοπαδι οι δισκοι θα χαλαρωσουν οποτε κανενα προβλημα με τα cory.....

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα ψαρια και οχι μονο αγαπουν τις ταννινες και τα χουμικα οξεα που βγαζει η τυρφη,οπωτε αν δεν σε χαλαει το νερο τσαγακι οπτικα αυτα δεν θα εχουν απολυτος κανενα προβλημα μ αυτο! :)

Το βλέπω ότι τους αρέσει και φαίνονται καλά.!!!! Και αυτό είναι το ζητούμενο .....

Να μπορούμε να δημιουργούμε και να τους δίνουμε ένα περιβάλλον πάνω από όλα υγιεί και ευχάριστω γι'αυτά και να μην κοιτάμε μόνο τι αρέσει σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Το σκαλαρακι δωσε τον σε καποιον που εχει κι αλλα!

Οσο για τις αλλαγες θα συμφωνησω και εγω για μια την εβδομαδα το 30% κατα προτιμηση (Για μενα απαραιτητα) με προετοιμασμενο νερο σε βαρελι.........

Μεγαλωνοντας το κοπαδι οι δισκοι θα χαλαρωσουν οποτε κανενα προβλημα με τα cory.....

Η αλήθεια είναι ότι οι αλλαγές γίνονταν (από τη μέρα που μπήκαν οι δίσκοι) κάθε βδομάδα, την ποσότητα που είχα αναφέρει, αλλά για λόγους υγείας τους αμέλησα, τους πήγα λίγο πίσω και άλλαξα το πρόγραμμα τους.

Θα γίνονται ξανά ανά βδομάδα και σε μεγαλύτερη ποσότητα νερού. Το 30% που μου αναφέρεις.

Σ'ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι αλλαγές γίνονταν (από τη μέρα που μπήκαν οι δίσκοι) κάθε βδομάδα, την ποσότητα που είχα αναφέρει, αλλά για λόγους υγείας τους αμέλησα, τους πήγα λίγο πίσω και άλλαξα το πρόγραμμα τους.

Θα γίνονται ξανά ανά βδομάδα και σε μεγαλύτερη ποσότητα νερού. Το 30% που μου αναφέρεις.

Σ'ευχαριστώ!!!!!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ομορφο στησιμο,,,αν εβαζες κανα φυτο επιφανειας θα εδειχνε ακομα πιο πολυ,,,,,,,,,,keep modifying!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ mod!!!!! Έχω σκοπό να του κάνω κάποιες μικροαλλαγές κα να προσθέσω και τα φυτά που αναφέρεις.

Θέλω να φύγουν όμως τα ψαράκια που αναφέρω παραπάνω για να αδειάσει λίγο και να δώ τι θα κάνω.....

Σ'ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια και για την ιδέα με το φυτό. Μόλις καταφέρω και κάνω την αλλαγή θα σας το παρουσιάσω για να μου πείτε τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τιποτα,επισης για φυτο ισως θα σου αρεσε και κατι σε ποθο η φυλλοδεντρο,,,,,αναπτυσονται οι ριζες απο κατω και ειναι απιστευτο το αποτελεσμα,,,,,,

τιποτα,επισης για φυτο ισως θα σου αρεσε και κατι σε ποθο η φυλλοδεντρο,,,,,αναπτυσονται οι ριζες απο κατω και ειναι απιστευτο το αποτελεσμα,,,,,,επισης για δες το ενδεχομενο τις δυο μικροτερες ριζες,,,να τις κανεις ενα συμπλεγμα μεταξυ τους και η μεγαλυτερη να μεταφερθει λιγο πιο ακρη,,,με ηρεμια και προσοχη,,,τα δισκακια θελουν ηρεμια,,,,,,,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι τα ψαρακια σου φιλε, και καλη συνεχεια στην ολη εξελιξη του ενυδρειου σου!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου. Μου αρέσει το aquascape σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ !!!! Έχουν γίνει κάποιες μικρό αλλαγές με τις θέσεις των ξύλων και προστέθηκε άλλο ένα μικρό κομμάτι ξύλου και συνεχίζουμε τις βελτιώσεις......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ !!!! Έχουν γίνει κάποιες μικρό αλλαγές με τις θέσεις των ξύλων και προστέθηκε άλλο ένα μικρό κομμάτι ξύλου και συνεχίζουμε τις βελτιώσεις......

Ωραια,δωσε καμμια νεα φωτο τοτε.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,δωσε καμμια νεα φωτο τοτε.... :D

Καλημέρα στη παρέα ! Θα μπούν νέες φωτό αλλά λίγο αργότερα γιατί δεν έχω το χρόνο. Τρέχουμε με τη δουλειά......

Λογικά σε 2 βδομαδούλες θα σας δώσω εικόνα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...