Jump to content

Κρίση,δουλειές Και Σκεπτικό Των Ανθρώπων.


Recommended Posts

Παιδια το ασπρο-μαυρο δεν προσφερει τιποτα σε κανεναν υπαρχει και το γκρι!!! Προσωπικα δεν μπαινω στο φορουμ για να κοντραριστω αλλα για να χαλαρωσω και να πω καμια κουβεντα ή να μαθω εννοειται. Και επειδη βασικα ρικ συμφωνουμε στο θεμα της προελευσης των προιοντων απλα με το ποστ μου προτεινω (και μονο) πως αν κοιταξουμε και λιγο περα απο τις ευκολες λυσεις των πολυεθνικων κατι θα βρουμε ...Γι αυτο και το παραδειγμα μ ε το πρακτικερ. Και εχω κι αλλα τετοια :bigemo_harabe_net-64: παραδειγματα.

Καλημερα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ασπρο-μαυρο δεν προσφερει τιποτα σε κανεναν υπαρχει και το γκρι!!! Προσωπικα δεν μπαινω στο φορουμ για να κοντραριστω αλλα για να χαλαρωσω και να πω καμια κουβεντα ή να μαθω εννοειται. Και επειδη βασικα ρικ συμφωνουμε στο θεμα της προελευσης των προιοντων απλα με το ποστ μου προτεινω (και μονο) πως αν κοιταξουμε και λιγο περα απο τις ευκολες λυσεις των πολυεθνικων κατι θα βρουμε ...Γι αυτο και το παραδειγμα μ ε το πρακτικερ. Και εχω κι αλλα τετοια :bigemo_harabe_net-64: παραδειγματα.

Καλημερα .

Ουτε και εγω φιλε μου εχω καμια ορεξη να την λεμε ο ενας στον αλλο και σιγουρα δεν ψωνιζω μονο απο σουπερ και πολυεθνικες απλα στην πραξη δυστηχως δεν ειναι εφυκτο να ψωνιζουμε μονο απο μικρομαγαζα γιατι αλλιως για να κανω τα ψωνια μονο του σπιτιου θα πρεπει να παω σε εκατο διαφορετικα μερη και να φαω μια ολωκληρη μερα τρεχοντας δεξια και αριστερα, πραγμα που δεν το κανει κανενας στην πραγματικοτητα.

Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι να ειμαστε ρεαλιστες, γιατι το προβλημα στην ουσια ειναι οτι δεν κινητε το χρημα και οχι το αν αγοραζουμε απο μικρομαγαζα γιατι πριν την κρηση ολα δουλευαν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα παραδειγμα για τα πολυκαταστηματα μονο θα αναφερω. Εψαχνα μια σκηνη παραλιας και την βρηκα απο 34-36 ευρω σε 3 διαφορετικα μαγαζια . Ποσο την βρηκα στο πρακτικερ;;;;; 49 ευρω την ιδια ακριβως. Το παραδειγμα δειχνει κατι...

Καλά εκεί έχουν ξεφύγει τελείως, ποιότητα άλεξ πάκ και τιμές κολωνακίου.. :bigemo_harabe_net-127: Απορώ πως έχει ακόμα κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μυστήρια και ύποπτα πράγματα ,μια χώρα που καταστρέφεται με το σύνδρομο του αργού θανάτου και από την άλλη τιμές Ελβετίας ,μύστηρια πράγματα ....

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω επιστημονικά (τρομάρα μου) όταν αγοράζουμε κάτι έχει μια αξία που ο καθένας μας την αντιλαμβάνεται αλλιώς, αλλά στην πράξη οι οικονομία είναι ζωντανό πράγμα και μπορούμε να το εξηγούμε 100%.

Ότι και να προσπαθήσουμε να κάνουμε (αγοράσουμε ακριβότερα από ένα μικρό μαγαζί για στήριξη) θα μας λείψουν στην επόμενη αγορά μας (τα χρήματα-μαθηματικά) δεν σηκώνουν αισθήματα είναι μαθηματικά και λένε πάντα την αλήθεια.

Ολοκληρώνοντας θα ήθελα να πω ότι …..

Αγοράζω κάτι από το Ιντερνετ 10€ ενώ στο συνοικιακό μαγαζί το πουλά 14€ μπορώ να το αγοράσω εάν κερδίζω πέραν από το προϊόν και κάποιες προσθετές υπηρεσίες (π.χ συμβουλές, οδηγίες, αντικατάσταση-αλλαγή προϊόντος, αμεσότητα αγορας….κλπ)

Εάν όλες αυτές οι υπηρεσίες τις κοστολογούμε >4€ τότε βγαίνουμε κερδισμένοι!

Εάν δεν εισπράττουμε εξτρα οφέλη που αντιστοιχούν στην διαφορά τις τιμής τότε είμαστε χαμένοι 100%.

Αυτά λέει η επιστήμη της οικονομίας και δεν κάνει λάθος ΠΟΤΕ!

Αν λοιπόν τα καταστήματα θέλουν να ζήσουν σε αυτήν την δύσκολη αγορά θα πρέπει να προσθέσουν αξία στα εμπορεύματα τους (μέσο της extra υπηρεσίας τους)…….αυτά είχα να πω σε ένα θέμα που θίγετε συχνά…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...