Jump to content

Συνθετικό Αλάτι Ή Αλλαγές Με Θαλασσινό ?


Συνθετικό αλάτι ή αλλαγές με θαλασσινό ?  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δώστε την δική σας απάντηση και λίγα λόγια αν το κρίνετε σκόπιμο για να δούμε κατ' αρχήν

πόσοι από εμάς χρησιμοποιούμε την μια ή την άλλη επιλογή για το νερό του ενυδρείου μας.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εδω και 8 μηνες το ενυδρειο μου τρεχει με νερο θαλασσης χωρις κανενα προβλημα.

ο λογος ειναι,εκτος απο το οτι μενω κοντα σε θαλασσα και ειναι πολυ ευκολο να παρω νερο,κυριος οικονομικος μιας και οι καιροι ειναι δυσκολοι.εκτος αυτου μιας και το νερο ειναι αφθονο εχω καταφερει με μεγαλες εβδομαδιαιες αλλαγες να εχω 0 φοσφωρικα και νιτρικα μεχρι 2 αποφευγοντας εξτρα εξοπλισμο(δηλ χρημα) για να μπορεσω να εχω τετοιες τιμες.

ολα πανε καλα,τα ψαρια υγιεστατα οπως και τα κοραλλια, οποτε μοιαζει μια καλη επιλογη για καποιον που εχει προσβαση σε θαλασσα(σχετικα καθαρη)

Link to comment
Share on other sites

εδωσα στο τελευταιο ψηφο καθως αραια και που και ειδικα τωρα το καλοκαιρι το εφαρμοζω με επιτυχια μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

"Με θαλασσινο γιατί θεωρώ ότι είναι φυσική επιλογή, όμως προσέχω πολύ από που συλλέγω"

Νομίζω ότι το θαλασσινό το απολαμβάνουν τα ζωντανά περισσότερο από κάθε τι άλλο

οπότε η συλλογή του από μέρη με καθαρά νερά είναι μια καλή και οικονομική επιλογή.

Πάντα συντρέχει όμως ο κίνδυνος μιας μόλυνσης ή μετάδοσης κάποιου μικροργανισμού

που μπορεί να επιφέρει επιπλοκές στη λειτουργία του. Εν γνώση μου η επιλογή μου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι να ζυγίσεις τι θέλεις να πετύχεις.Αν έχεις 2-3 χιλιάρικα σε ζωντανά το ρισκάρεις? και τόσα έχεις δώσει σε οργανισμούς και εξοπλισμό τα 2-3 ευρώ αλάτι θα σου κάνουν τη ζημιά?Αν πάλι έχεις ένα σύστημα και απλά θέλεις να το διατηρείς σε ένα καλό επίπεδο και να απολαμβάνεις την καθαρότητα και την διαύγεια του καθαρού νερού απο μια καθαρή θάλασσα(δεν το συζητώ κάν για βαλτοθάλασσα με λήμματα εκεί δεν αξίζει να πάρει κανείς νερό)το θαλασσινό νερό αν το χρησιμοποιήσεις σωστά κάνει θαύματα και έχει πάντα σταθερές τιμές σε αντίθεση με κάποια ακριβά αλάτια αρκεί απλά να μην περάσεις κάποια όρια που όλα τα ενυδρεία έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου κανω παντα με συνθετικο αλατι (tropic marine bio active) γιατι δεν ρισκαρω αυτο που εχω φτιαξει μεσα σε 2,5 χρονια , να χαθει σε λιγες μερες.....

Φυσικα ολα τα συστηματα (reef) δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις ........

Y.Γ. προσωπικα δεν καταλαβα ποτέ γιατι καποιοι βαζουν σε κινδυνο το συστημα τους ..........

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου κανω παντα με συνθετικο αλατι (tropic marine bio active) γιατι δεν ρισκαρω αυτο που εχω φτιαξει μεσα σε 2,5 χρονια , να χαθει σε λιγες μερες.....

Φυσικα ολα τα συστηματα (reef) δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις ........

Y.Γ. προσωπικα δεν καταλαβα ποτέ γιατι καποιοι βαζουν σε κινδυνο το συστημα τους ..........

+10000

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο κάποιος ο οποίος έχει φτιάξει ενυδρείο με καταπλητικό αποτέλεσματα να κάνει μια τέτοια αλλαγή στην ρουτίνα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως ακούσαμε και για ενυδρεία που τούμπαρανε από συνθετικά σκευάσματα αρα από πουθενά δεν είσαι καλυμένος!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακούσαμε και για ενυδρεία που τούμπαρανε από συνθετικά σκευάσματα αρα από πουθενά δεν είσαι καλυμένος!

+1.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ νερό από θάλασσα και ούτε πρόκειται να το κάνω ποτέ.

Δεν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω ένα ενυδρείο που τρέχει 7 χρόνια και είναι φουλ σε κοράλλια.

Επιπλέον το νερό από πολλές περιοχές πρέπει να αραιωθεί για να έρθει στη σωστή αλατότητα. Άρα πρέπει να βάλουμε πρόσθετα για να φέρουμε κάποιες τιμές στα επιθυμητά επίπεδα. Αρα χρήμα και αν βάλουμε και το κόστος της βενζίνης πάμε πανω από το κόστος του συνθετικού αλατιού.

(και δεν υπολογίζω τον χρόνο που χρειάζεται για κουβάλημα και μετρήσεις)

Πάντως ακούσαμε και για ενυδρεία που τούμπαρανε από συνθετικά σκευάσματα αρα από πουθενά δεν είσαι καλυμένος!

Ποτέ δεν τούμπαρε ενυδρείο από συνθετικά σκευάσματα παρά μόνο όταν γινόταν λανθασμένη χρήση αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ νερό από θάλασσα και ούτε πρόκειται να το κάνω ποτέ.

Δεν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω ένα ενυδρείο που τρέχει 7 χρόνια και είναι φουλ σε κοράλλια.

Επιπλέον το νερό από πολλές περιοχές πρέπει να αραιωθεί για να έρθει στη σωστή αλατότητα. Άρα πρέπει να βάλουμε πρόσθετα για να φέρουμε κάποιες τιμές στα επιθυμητά επίπεδα. Αρα χρήμα και αν βάλουμε και το κόστος της βενζίνης πάμε πανω από το κόστος του συνθετικού αλατιού.

(και δεν υπολογίζω τον χρόνο που χρειάζεται για κουβάλημα και μετρήσεις)

Ποτέ δεν τούμπαρε ενυδρείο από συνθετικά σκευάσματα παρά μόνο όταν γινόταν λανθασμένη χρήση αυτών.

Κάνεις λάθος

Υπάρχουν ιστορίες και από παρτίδες αλατιού και από σκευάσματα όπως βακτήρια

Οσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, αν είναι να κάνεις 1 ώρα να πας στην θάλασσα ναι δεν σε συμφέρει!Φυσικά ο ποιος σημαντικός παράγοντας για να επιλέξει να κάνει κάποιος μια αλαγή από την θάλασσα είναι το τουμπάνια σμα που έχουν παρατηρήσει πολλά παιδιά που το κάνουν εδώ και καιρό ακόμα και σε high end ενυδρεία!

Ξέρω άνθρωπο που διατηρέι θαλασσινο εδώ και πολά χρόνια μόνο με νερό από την μαρίνα Ζέας!Δεν το προτείνω σε κανέν και για κανένα λόγο απλά δεν έχω διαβάσει και πολλές ιστορίες ανθρώπων που κάνανε αλλαγές από θάλασσα και πάθανε ζημιά από αυτό.

Το θέμα είναι καθαρά στην επιλογή του καθενός μας και μόνο ο ίδιος ο χομπίστας μπορεί να αποφασίσει αν θα το κάνει ή όχι!Ολα τα υπόλοιπα είναι λόγια να περνάει η ώρα IMHO

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος

Υπάρχουν ιστορίες και από παρτίδες αλατιού και από σκευάσματα όπως βακτήρια

Δεν κάνω κανένα λάθος.

Επειδή και εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες αυτού του τύπου τόσα χρόνια που ασχολούμαι ήταν πάντα κακή χρήση των σκευασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει κ εγω να κανω αλλαγες απο τη θαλασσα,οχι τοσο για το κοστος αλλα περισσοτερο για το πειραμα.

το κοστος-για εμενα τουλαχιστον που δεν μενω κοντα σε καποια καθαρη θαλασσα κ το νερο που μαζεψα ηταν πιο περα απο

την αναβυσσο-ηταν μεγαλυτερο απο το κοστος του αλατιου που χρησιμοποιω!

ισως το διπλασιο!

να μη βαλω κ τον ΚΟΠΟ να μαζεψω το νερο,να το βαλω στο αμαξι,να το βγαλω κ να το ανεβασω στον 2ο οροφο!

να αναφερω πως ειμαι στα 600 λιτρα οποτε η αλλαγη για να αξιζει πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100.

εγω μαζευα 2 μπετονια των 50 λιτρων κ 2 των 30!

μπορει να εγινα σαν τον βαν νταμ αλλα η μεση εγινε βαν μπαμ!

κ τις 3 φορες χρειαστηκε να αραιωσω το νερου για να φτασω στα 1.026 αφου το αρχικο ηταν στα 1.030 με 1.032!

λογικα επεσε κ η τιμη του ασβεστιου στο 320 με 340 κ τις 3 φορες.

οποτε κ εριξα 1 ολοκληρο μπουκαλακι reef complete το οποιο οριακα το αφτανε στα 400.

η αλκαλινη εμενε ψηλα στο 13 με 14.

αυτο σε αλλους ειναι καλο σε αλλους κακο.

εγω που ειμαι στο 7-7,7 δεν μου κανει γιατι η αυξηση ειναι αποτομη στο 9 με 10.

απο την αλλη στα ψαρακια δεν ειδα καμια αρνητικη αντιδραση η αρρωστια(το σημειο που μαζεψα νερο ηταν πεντακαθαρο).

τα sps δεν εδειξαν να ενδιαφερονται αλλα τα lps οπως ειπαν κ καποια παιδια παραπανω ειχαν πολυ θετικες αντιδρασεις.

για τους παραπανω λογους δεν ξαναδοκιμασα.

θεωρω πως αλλαγες απο τη θαλασσα ειναι

-για σχετικα μικρα ενυδρεια(300 λιτρα κ κατω) οπου οι αλλαγες θα ειναι αναλογικα μικρες.

οποτε κ μικροτερο κοστος για τη διορθωση των τιμων κ λιγοτερος κοπος στο μαζεψε κ κουβαλα

-για φιλους συνχομπιστες που μενουν κοντα στη θαλασσα κ να ειναι κ καθαρη

-για οσους εχουν τη δυνατοτητα να παιρνουν πολλα λιτρα με αντλιες,φορτηγακι κ μεγαλη δεξαμενη

καποιος πχ με ενυδρειο που τρεχει χρονια κ παει βολιδα με ακριβα κοραλια κ ψαρια νομιζω πως δεν θα ρισκαρει να

μαζεψει νερο απο θαλασσα,ισως μονο να "μπολιασει" μια αλλαγη με ενα μικρο ογκο νερου.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εγινα σαν τον βαν νταμ αλλα η μεση εγινε βαν μπαμ!

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 7-8 μήνες βάζω μόνο νερο απο θάλασσα.

Τα λίτρα μου είναι περίπου 700-800 μόνο νερο και κάνω αλλαγη 2χ240 το μήνα. Βέβαια για να το κανεις αυτο μετράει και η οργάνωση και η ευκολία των καταστάσεων. Πχ το αμάξι μου παρκαρι 2 μέτρα απο το ανσανσερ και η πόρτα του ανσανσερ ακουμπαει την πόρτα του σπιτιού μου.

Απο Μάιο και μετα δεν εχω βάλει σταγόνα kh mg ca αλλα δεν εχω και απαίτησεις. Απο χειμώνα θα κρατώ πιο ψηλές τιμές να δω την διάφορα.

Δεν ξέρω αν απο τα εκατονεξακοσια στοιχεία της θάλασσας μπορει να στα δώσει το αλλατι. Ξέρω όμως ότι εγω τα συμπληρώνω οοοοοοολα έστω και με αραιωση πάλι θα τα βάλω μέσα . και σε πολλα ενυδρεια δεν υπήρχαν ποτε σαν στοιχεία στην στήλη του νερου.

Επίσης δεν ξέρω αν ο συνδυασμός συνύπαρξης αυτών των στοιχείων συμβάλει σε κάτι.

Θυμηστε μου όμως ποιου το ενυδρειο τα κακαρωσε απο θαλασσινό νερο γιατι δεν προλαβαίνω και ολα τα ποστ.

Και μιας και αναφέρθηκε ο παράγοντας ρίσκο, θα έλεγα ότι ξεκινά απο την στιγμή που ένας οργανισμός καλείται να ζήσει σε συνθήκες προσομοίωσης. Και όλες αυτές τις καθορίσουμε εμείς.

Ο κάθε ένας απο μας αυτο που κανει για το ενυδρειο του το κανει μόνο για καλο γιατι αυτο πιστεύει.

Εμείς σαν συνχομπισες θα πρέπει να ανταλαζουμε πληροφορίες και όχι ντε και καλα αυτο που κάνουμε εμείς είναι το σωστό. Ο κάθε αναγνώστης θα βγάλει τα συμπέρασματα του.

Υ.Γ. Για 2 τόνους νερο στα 1026 ποσα λεφτά θα ήθελα για αλλατι.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή παίζει πολύ η θάλασσα που σηκώνεις νεράκι.Και μένα είναι λίγο φτωχό το νερό αλλά παίζει πολύ χημεία...καθημερινά...πιστεύω με ένα calcium reactor εσύ θα σωθείς και θα δέσει και το ενυδρείο καλύτερα.Ιώδιο,στρόνδιο και κάλιο που μετρήσαμε με τον Αίολο οι τιμές της θάλασσας ήταν εντυπωσιακές...μα η περιοχή είναι γεμάτη θαλάσσια ζωή...Κρύβει πολλά η θάλασσά που δεν μπαίνουν σε καμία συσκευασία και δεν χωράνε τυποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 7-8 μήνες βάζω μόνο νερο απο θάλασσα.

Τα λίτρα μου είναι περίπου 700-800 μόνο νερο και κάνω αλλαγη 2χ240 το μήνα. Βέβαια για να το κανεις αυτο μετράει και η οργάνωση και η ευκολία των καταστάσεων. Πχ το αμάξι μου παρκαρι 2 μέτρα απο το ανσανσερ και η πόρτα του ανσανσερ ακουμπαει την πόρτα του σπιτιού μου.

Απο Μάιο και μετα δεν εχω βάλει σταγόνα kh mg ca αλλα δεν εχω και απαίτησεις. Απο χειμώνα θα κρατώ πιο ψηλές τιμές να δω την διάφορα.

Δεν ξέρω αν απο τα εκατονεξακοσια στοιχεία της θάλασσας μπορει να στα δώσει το αλλατι. Ξέρω όμως ότι εγω τα συμπληρώνω οοοοοοολα έστω και με αραιωση πάλι θα τα βάλω μέσα . και σε πολλα ενυδρεια δεν υπήρχαν ποτε σαν στοιχεία στην στήλη του νερου.

Επίσης δεν ξέρω αν ο συνδυασμός συνύπαρξης αυτών των στοιχείων συμβάλει σε κάτι.

Θυμηστε μου όμως ποιου το ενυδρειο τα κακαρωσε απο θαλασσινό νερο γιατι δεν προλαβαίνω και ολα τα ποστ.

Και μιας και αναφέρθηκε ο παράγοντας ρίσκο, θα έλεγα ότι ξεκινά απο την στιγμή που ένας οργανισμός καλείται να ζήσει σε συνθήκες προσομοίωσης. Και όλες αυτές τις καθορίσουμε εμείς.

Ο κάθε ένας απο μας αυτο που κανει για το ενυδρειο του το κανει μόνο για καλο γιατι αυτο πιστεύει.

Εμείς σαν συνχομπισες θα πρέπει να ανταλαζουμε πληροφορίες και όχι ντε και καλα αυτο που κάνουμε εμείς είναι το σωστό. Ο κάθε αναγνώστης θα βγάλει τα συμπέρασματα του.

Υ.Γ. Για 2 τόνους νερο στα 1026 ποσα λεφτά θα ήθελα για αλλατι.

:bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πιστεύω πως το συνθετικό είναι η καλύτερη επιλογή καθώς παρέχει τα πάντα που είναι απαραίτητα για ένα ενυδρείο reef, και επιπλέον, δέχεται τροποποιήσεις στην αλατότητα και δεν διατρέχει το σύστημα πιθανή μόλυνση!

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας.

Υπάρχει και μια τρίτη λύση που εφαρμόζεται από κάποιους χομπίστες που έχουν στην κατοχή τους πολύ μεγάλα ενυδρεία.

Αλάτι από τις αλυκές Μεσολογγίου.

Φαίνεται να έχει ικανοποιητικά αποτελέσματά.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας.

Υπάρχει και μια τρίτη λύση που εφαρμόζεται από κάποιους χομπίστες που έχουν στην κατοχή τους πολύ μεγάλα ενυδρεία.

Αλάτι από τις αλυκές Μεσολογγίου.

Φαίνεται να έχει ικανοποιητικά αποτελέσματά.

Ενδιαφέρον αρκεί να είχαμε και μερικές μετρήσεις.Να ξέραμε απο πρώτο χέρι αν αξίζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει μετρήσεις και τα αποτελέσματα είναι περίπου αντίστοιχα με αυτά του θαλασσινού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Διαλύεται εύκολα ή θέλει ένα 48ωρο τουλάχιστον?

Συγνώμη πάντως κύριε Δημήτρη πρίν απο μερικά χρόνια και μένα θα μου ακουγόταν περίεργο ίσως και τρελλό αλλά απο τότε που άρχισα (Μάρτιο-Απρίλιο)τις εβδομαδιαίες αλλαγές με νερό θάλασσας έχω την εντύπωση οτι τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα βαλσαμωμένο νερό.

Τελευταία φορά μάλιστα που χρησιμοποίησα αλάτι μου έκαψε άκρες απο ακρόπορες...λόγω αστοχίας στην αλκαλικότητα.Μιλάω για πολύ διάυγεια βότκας,όζον ή ενεργού άνθρακα και πολυμερές που είναι διαλυμένα στο απόλυτο και δεν χρειάζονται καμία επεξεργασία.Στην περιοχή ειδικά που μαζεύω φανατικά έστειλα για δειγματοληψία νεράκι στο πανεπιστήμιο και δεν βρήκαν κάτι που θα έβλαπτε τα ζωντανά μου παρά μόνο την φυσιολογική πανίδα της περιοχής πράγματα που για τα ζωντανά μου είναι ένας καλός μεζές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...