Jump to content

Φωτισμος Σε 60 Λιτρα Ενυδρειο


johnnyman

Recommended Posts

δεν εχουν θεμα με τις γαριδες οχι απο οτι ειδα τοσο καιρο!!!ασε που οι γαριδες συνεχεια κρυμμενες στα φυτα ειναι!! :) εχω δει γαριδα να κυνηγαει guppy να φανταστεις!!χαχαχαχαχαχαχαχα!! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν θεμα με τις γαριδες οχι απο οτι ειδα τοσο καιρο!!!ασε που οι γαριδες συνεχεια κρυμμενες στα φυτα ειναι!! :) εχω δει γαριδα να κυνηγαει guppy να φανταστεις!!χαχαχαχαχαχαχαχα!! :D

Αυτο ειναι το προβλημα!

Δεν ειναι φυσιολογικο το οτιοι γαριδες ειναι συνεχεια κρυμμενες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα!

Δεν ειναι φυσιολογικο το οτιοι γαριδες ειναι συνεχεια κρυμμενες!

δεν το διατυπωσα καλα!!απλα μερικες φορες ειναι κρυμμενες στα φυτα!!τις βλεπω πανε κ μπροστα κ εχει τυχει να κολυμπανε κ με τα ψαρια μαζι.απο οτι εχς διαβασει δεν πιστευω να εχω προβλημα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κρατα λοιπον τα ζωοτοκια και τις γαριδες και στην πορεια βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

ποιος την ακουει την γυναικα αμα βγαλω τους αρλεκινους!!!αχαχχαχαχαχαχαχα!!ασε που ειναι κ γρηγορα τα ατιμα..εδω να φανταστεις ειχα κ 2 red eye που ηθελα να βγαλω κ δεν μπορουσα με τπτ.τελικα ενα βραδυ κατα τις 3 που ηταν σβηστα τα φωτα με λιγη προσπαθεια τα επιασα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις το βραδυ που θα εχουν σβησει τα φωτα να παρεις ενα μπλε μικρο λαμπακι και να φεξεις στο κεντρο του ενυδρειου!

Τα ψαρια σου θα μαζευτουν εκει και ετσι θα ειναι λιγο πιο ευκολα να τα πιασεις!

Και κατι που ξεχασα να σου πω αν και ειδα οτι στο εχουν πει!

Προσοχη!! Exel και γαριδες ειναι κακος συνδιασμος!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις το βραδυ που θα εχουν σβησει τα φωτα να παρεις ενα μπλε μικρο λαμπακι και να φεξεις στο κεντρο του ενυδρειου!

Τα ψαρια σου θα μαζευτουν εκει και ετσι θα ειναι λιγο πιο ευκολα να τα πιασεις!

Και κατι που ξεχασα να σου πω αν και ειδα οτι στο εχουν πει!

Προσοχη!! Exel και γαριδες ειναι κακος συνδιασμος!

ναι το ξερω για το excel κ τις γαριδες.excel ριχνε μισο καπακι την εβδομαδα!!καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

O κατασκευαστην δινει σε εβδομαδιαια αλλαγη 5ml ανα 40 λιτρα!

Θα σου προτεινα να βαζεις 3 ml εβδομαδιαια!

Αλλα και παλι παρολο που η δοση ειναι πολυ μικρη δεν ξερω 100% αν θα επιρεαστουν οι γαριδες σου!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω ακομα μια λεντοταινια cool white 14.4watt.τι αλλο θα χρειαστω περα απο την λεντοταινια??ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω ακομα μια λεντοταινια cool white 14.4watt.τι αλλο θα χρειαστω περα απο την λεντοταινια??ευχαριστω!!

Ναι μονο καλο μπορει να σου κανει η λεντοταινια!

Αφου δωσεις τα ψαρια που πρεπει να δωσεις και φτιαξεις και την λεντοταινια σου δεν χρειαζεσαι κατι αλλο!

Απλα αστο να παρει τα πανω του!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο καλο μπορει να σου κανει η λεντοταινια!

Αφου δωσεις τα ψαρια που πρεπει να δωσεις και φτιαξεις και την λεντοταινια σου δεν χρειαζεσαι κατι αλλο!

Απλα αστο να παρει τα πανω του!

φιλε μου ξερεις τι αλλο χρειαζεται περα απο την λεντοταινια?τροφοδοτικο μονο η κ κατι αλλο?ποσο κοστιζει περιπου?σε ζαλησα παλι !!! :D

Link to comment
Share on other sites

αμα παρω μια τετοια θα μπορω να την βαλω στο καπακι μου??για να χωρεσει πρεπει να ειναι περιπου 45 εκατοστα.

http://www.petcumulu...roduct&pid=2279

http://www.petcumulu...roduct&pid=2281

η και αυτο ακομα που ειναι 2 μαζι!!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2284

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχω ιδεα απο αυτα!

Περιμενε για να σε βοηθησει καποιος αρμοδιος!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τελικα μπροστα μια ταινια led 14.4W 60 smd 5050 περιπου 50 εκατοστα!!η διαφορα που κανει στο μπροστινο μερος ειναι τεραστια!!πρωτα εβαλα μια στρωση απο αλουμινοταινια κ μετα κολλησα επανω την ταινια led με το ηδη υπαρχων αυτοκολητο διπλης οψεως κ λιγο σιλικονη.προς το παρων το αφηνω καποιος ωρες να κολλησει καλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα όμορφο το ενυδρείο σου αλλά θα έκανα αν μου επιτρέπεις μια δύο επισημάνσεις δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι αλλά πιστεύω ότι τα ψαράκια είναι πολλά ( γενικός κανόνας 2l νερού ανά 1cm κανονικά ανεπτυγμένου ψαριού) και επίσης έχεις βάλει ψάρια με διαφορετικές απαιτήσεις.... Γενικά θα έλεγα ότι το έχεις κάνει μπαμπάτσικο το ενυδρείο... :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σημερα αγορασα το Glomat 2 μια floraglo 15watt μια aquaglo 15 watt κ εναν ανακλαστηρα pilux.μπορω να πω η διαφορα ειναι τεραστια!!!πισω εβαλα την floraglo κ μπροστα εβαλα την aquaglo.το φως διαχεεται παντου κ με εντονο φωτισμο.

post-49675-0-77636900-1346922479_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα!!χθες εκανα αναβαθμιση στον φωτισμο μου.πηρα ενα κουμπωτο φωτιστικο το οποιο περνει 2 τ5 24 watt η μια!μεσα ειχε 2 λαμπες 10000κ.τις εβγαλα κ εφαγα τον τοπο να βρω sylvania gro lux αλλα δεν βρηκα τπτ.ετσι πηρα 2 λαμπες philips τ5.η μια ειναι 4000k την οποια την εβαλα πισω και αλλη μια philips στα 6500k.πιστευεται οτι θα ειμαι οκ?

http://www.lampspecs.co.uk/Light-Bulbs-Tubes/840-Cool-White_13/T5-24-Watt-840-Philips

http://www.ecat.lighting.philips.ca/l/en/professional-lamps/fluorescent-lamps/t5/t5-high-output/927928086555_na//

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...