Jump to content

Προβλημα Με Κοράλλια


Recommended Posts

εχω βαλει εδω και μερες ενα βράχο με κοραλλι δεν Θυμάμαι το ονομα οπως και κατι ζωανθους και κατα καιρο εχω βαλει και σκληρά αλλα δεν αντέχουν.το ενυδρείο τρέχει εδω και τέσσερεις μηνες.οι μετρήσεις που εχω ειναι:ph:8,3,no2:0,no3:10,nh3/4:0,kh:8,6,alk3,08,po:0,25,ca:320,mg:1410,αλατοτητα:1023.

απο συμπληρώματα ρίχνω:θειικο μαγνήσιοδιτρανθρακικο νάτριο και χλωριουχο ασβέστιο μια κουταλιά την ημερα.και της mikrobelift το all in one.και τροφη ocean nutrition το food coral να και καποιες φωτο

post-39860-0-97655100-1344282355_thumb.jpg

post-39860-0-41934600-1344282385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει εδω και μερες ενα βράχο με κοραλλι δεν Θυμάμαι το ονομα οπως και κατι ζωανθους και κατα καιρο εχω βαλει και σκληρά αλλα δεν αντέχουν.το ενυδρείο τρέχει εδω και τέσσερεις μηνες.οι μετρήσεις που εχω ειναι:ph:8,3,no2:0,no3:10,nh3/4:0,kh:8,6,alk3,08,po:0,25,ca:320,mg:1410,αλατοτητα:1023.

απο συμπληρώματα ρίχνω:θειικο μαγνήσιοδιτρανθρακικο νάτριο και χλωριουχο ασβέστιο μια κουταλιά την ημερα.και της mikrobelift το all in one.και τροφη ocean nutrition το food coral να και καποιες φωτο

Ανδρεα κοιτα να κανεις καθε βδομαδα αλλαγη νερου και δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω με τα ζωντανα που εχεις μεσα στο ενυδρειο σου...

με τα παραπανω που ριχνεις ...... μαλλον δηλητηριαζεις το νερο σου.... (το κοραλι που εχεις στην φωτο ειναι acanthastrea)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει εδω και μερες ενα βράχο με κοραλλι δεν Θυμάμαι το ονομα οπως και κατι ζωανθους και κατα καιρο εχω βαλει και σκληρά αλλα δεν αντέχουν.το ενυδρείο τρέχει εδω και τέσσερεις μηνες.οι μετρήσεις που εχω ειναι:ph:8,3,no2:0,no3:10,nh3/4:0,kh:8,6,alk3,08,po:0,25,ca:320,mg:1410,αλατοτητα:1023.

απο συμπληρώματα ρίχνω:θειικο μαγνήσιοδιτρανθρακικο νάτριο και χλωριουχο ασβέστιο μια κουταλιά την ημερα.και της mikrobelift το all in one.και τροφη ocean nutrition το food coral να και καποιες φωτο

Κατ'αρχην βιαζεσαι.

Το ασβεστιο πηγαινε το κοντα στο 400,την αλατοτητα ανεβασε την στο 1025-1026.

Την αναλογια των συμπληρωματων πως την εβγαλες;Θειικο μαγνησιο μονο ποιος σου ειπε να ριχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην βιαζεσαι.

Το ασβεστιο πηγαινε το κοντα στο 400,την αλατοτητα ανεβασε την στο 1025-1026.

Την αναλογια των συμπληρωματων πως την εβγαλες;Θειικο μαγνησιο μονο ποιος σου ειπε να ριχνεις;

Χαχαχα μάθατε ευτυχώς...

Λαγούδος κοίτα...

Τα χημικά αυτά που πείρες είναι μίξη balling light και λίγο full Balling.Καλύτερα βάλτα σε μπουκάλια του 1 λίτρου με νερό όσμωσης.

θα ρίχνεις απο αυτά τα χημικά μόνο

Διττανθρακική σόδα 100γραμ. (καλύτερα ψημένη για 2 ώρες στους 200 βαθμούς στον φούρνο το κάνει πιο δυνατό= λιγότερη δόση και οικονομία)στο λίτρο για ΚΗ

Χλωριούχο ασβέστιο 360γραμ στο λίτρο για ασβέστιο

Χλωριούχο μαγνήσιο175 γραμ+ Θειικό Μαγνήσιο 50 γραμ στο λίτρο για μαγνήσιο

συνταγή Randy Holmes για διατήρηση υφάλου.Ολα αυτά τα διαλύματα ανεβάζουν την αλατότητα και καλό είναι να πέφτουν με μεγάλα διαστήματα και ποτέ μαζί.

Ποτέ μα ποτέ αν χρησιμοποιείς και ιχνοστοιχεία στα ζουμιά μην βάζεις τίποτα στο μπουκάλι της σόδας γιατί το εξουδετερώνει(εδώ έκανε λάθος η Fauna) ιχνοστοιχεία μόνο στο ασβέστιο(βαρέα μέταλλα κτλ και στο μαγνήσιο ιώδιο).

Η ακαν θέλει τάισμα φίλε μου...

αλλαγές νερού μέχρι και 60-70 % για να επαναφέρεις τις ισσοροπίες με ένα καλό αλάτι και να γλυτώσεις απο την περίσσεια θείου που έχεις ρίξει μέχρι τώρα στο σύστημα σου.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

αλλαγες εχω ξεκινήσει εδω και δυο βδομάδες και κανω εβδομαδιαίες.με παλικαρι που ασχολείται επαγγελματια και φιλος.alex οταν εννοιες σε μπουκαλι ολα μαζι σε ενα.αν μπορεις να μου το εξηγήσεις γιατι ολιγον τι δεν το πολυκαταλαβα.απο αυτα τα τρία ριχνω καθε μερα ενα κουταλακι ανακατεύοντας το με νερο.

Link to comment
Share on other sites

το acanthrastrea ειναι σε καλη κατάσταση η οχι γιατι νομιζω πως οχι,απο τροφη τι τους δινω και ποια?

Link to comment
Share on other sites

Λαγούδος κάθε ένα ξεχωριστά.δεν πάνε μαζί αυτά τα υλικά.

Θέλεις οπωσδήποτε τη φόρμουλα που σου έγραψα.Οχι αυτά που βάζεις και όχι όπως τα βάζεις.

Καλύτερα να δούλευες κάτι έτοιμο.

Αλλαγή εχθές 60-70%.

Η ακαν στοχευμένο τάισμα ή εξω σε ενα μπόλ μέχρι να φάει γιατί έχει τα χάλια της και ίσως την σώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ταισμα με τι όμως?οποτε το καθενα σε ενα μπουκαλακι του λιτρου με τα γραμμαρια που μου έγραψες,και καθε μερα ποση ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

και αυτο με τα ιχνοστοιχεία δεν κατάλαβα,εγω ριχνω μονο το microbe-lift το all in one

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου οι άκαν τρώνε τα πάντα.Εσύ δοκίμασε κατεψύχ μίσης αρτέμια κτλ και μετά ίσως πέλετς μήπως και συγκινηθεί αρχίσει να τρώει και την σώσεις.

Ποτέ δεν ρίχνουμε πρόσθετα χωρίς λόγο και χωρίς μετρήσεις.Υπολογίζεις με τον παρακάτω υπολογιστή τα υλικά και τα λίτρα και σου λέει πόσο.

Με αυτά τα υλικά όταν παίζεις πρέπει να είσαι πολύ ακριβής και ποτέ στο περίπου...ούτε στα υλικά αλλά ούτε και στην ποσότητα.

http://reef.diesyst.com/flashcalc/flashcalc.html

Ιχνοστοιχεία αναφέρομαι στη μέθοδο balling με ισορροπημένα ζουμιά καθημερινή δοσολογία και περισταλτικές αντλίες.Μην δίνεις σημασία.

Γενικά τα ιχνοστοιχεία τα ρίχνουμε σε συστήματα με πολύ χαμηλά νιτρικά(>1),χημική φίλτρανση και μεγάλες καταναλώσεις.Ενα καλό αλάτι και οι αλλαγές νερού δίνουν αρκετά ιχνοστοιχεία στο νερό και δεν χρειάζονται πρόσθετα.Κυριολεκτικά το νερό του ενυδρείου είναι μια σούπα και θα βρείς πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να διαβάσεις ώστε να μπορείς να χαρείς το ενυδρείο σου κάποια στιγμή όπως θέλεις ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77219

Link to comment
Share on other sites

αρα μονο αλλαγες με καλο αλατη δηλαδη?το ca πρεπει να ανεβει.απο οτι καταλαβα αυτα τα τρια που εχω δεν ειναι συμπληρώματα η καταλαβα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα 3 που ρίχνεις κάθε μέρα με το κουταλάκι είναι χημικά και τα ρίχνεις λάθος ως προς τον τρόπο αλλά και τη δοσολογία.Εχεις δηλητηριάσει το ενυδρείο σου και ο μόνος τρόπος να το φέρεις στα ίσια του είναι με μεγάλες αλλαγές νερού...

Δεν γίνεται να στο πω πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδί το παιδί μάλλον έχει μπερδευτεί.

Αυτά που ρίχνεις για κΗ, Ca και Mg θεωρούνται συμπληρώματα. Ο τρόπος που τα χρησιμοποιείς όμως είναι σχεδόν καταστροφικός. Τα χημικά αυτά γίνονται μίξη μέσα σε μια ποσότητα νερού και το μείγμα που δημιουργείται είναι το συμπλήρωμα σου. Το τι ποσότητα θα ρίχνεις απο αυτά τα συμπληρώματα το υπολογίζεις απο την κατανάλωση που έχεις στο ενυδρείο. Μέτρα κάθε 2-3 μέρες το κΗ να δεις αν πέφτει. Παράδειγμα σε 5 μέρες σου πέσει το κΗ 0.2dkH, αυτό σημαίνει ότι έχεις καθημερινή κατανάλωση περίπου 0.05dkH. Οπότε κάθε μέρα πρέπει να ρίχνεις συπλήρωμα που έχεις φτιάξει για κΗ το οποίο να στο ανεβάζει 0.05dkH.

Είναι πολύ επικίνδυνο και δεν θα "φτιάξεις" ποτέ ενυδρείο αν ρίχνεις στην τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα πες μας τι κοραλια εχεις μεσα στο ενυδρειο για να δουμε αν χρειαζεσαι συμπληρωματα περα απο τις βδομαδιαιες αλλαγες νερου (με σωστο αλατι)

Link to comment
Share on other sites

τωτρα καταλαβα τι εννοεις,μετρισα χθες και αμα ειναι θα μετρήσω σε 4 μερες,vrilo απο κοράλλια εχω ενα ζωανθους την acanthatrea μια ανεμωνη αυτα μου ζησαν,και πηρα σημερ αλατι το tropic marin to bio active.αρα συμπληρώματα αυτα τα ριχνω με τον σωστό τροπο αλλα με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν θα ρίξω τιποτα θα το παω με εβδομαδιαίες αλλαγές με το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

ξεκίνησες ταυτόχρονα με πολλά πράγματα και λίγο διάβασμα.

Το μόνο που θα κάνω είναι να σε παροτρύνω να ξεκινήσεις και να αντιστρέψεις την αναλογία όσο πιο γρήγορα μπορείς

αν θέλεις φυσικά να σώσεις το ενυδρειάκι σου και να έχεις υγειή τα ζωντανά σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι θελω να βλεπω το ενυδρείο μου και να το χαίρομαι.για αρχη θα παω οπως λεει ο vrillo μονο αλλαγές με καλο αλατι καθε βδομάδα.και καθόλου χημικα για αρχή

Link to comment
Share on other sites

μετα απο εβδομαδιαία αλλαγη που εκανα σημερα εχω τις καινούργιες μετρήσεις.ph:8,5,no2:0,no3:1nh3/4:0,02,kh:8,9,alk:3,19,po:0,03,ca:490,mg:1470,αλατοτητα:1024

Link to comment
Share on other sites

αντε να δω και ασπρη μερα,λες να ξεκινήσω διλα διλα να βαζω κανενα κοραλλακι?εχω λιγη αλγη στην αμμο,εχω βαλει πριν λιγες μερες αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Για πολυ ανθεκτικα μ****α κοραλια το συζηταμε..... Για οτιδηποτε αλλο.... Απλα ξεχνα το

Link to comment
Share on other sites

vrilo εννοεις προς το παρω η γενικα?αν θελω ακρο-μοντιπορες τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

εννοω προς το παρον , οσο για ακρο-μοντι θα πρεπει να μηδενισουν οι τιμες (Νο3 - Po4) και να κρατας σταθερες τιμες (εβδομαδιαιες αλλαγες) και να μην εχεις αλγες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...