Jump to content

Βοήθεια Με Τα Χελωνάκια Μου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, είναι το πρώτο μου post στο forum καιελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε. Έχω 2 χελωνάκια trachemys scripta elegans για 2 περίπου χρόνια. Μέχρι τώρα τα είχα σε πλαστική γυάλα αλλά επειδή έχουν μεγαλώσει αρκετά αποφάσισα να τους πάρω ενυδρείο ( και λόγω των συχνών αποδράσεων απο τη γυάλα ). Απο χτές λοιπόν τα έβαλα στο νέο ενυδρείο με διαστάσεεις π:50 υ:35 β:30. Επίσηςγια να δουλεύει καλά το φίλτρο του νερού (εσωτερικό) το ύψος του νερού είναι στους 30 πόντους. Τους έβαλα επίσης μέσα και ένα πλωτό νησάκι (απο αυτά με τις βεντούζες που ανεβοκατεβαίνουν σύμφωνα με τη στάθμη του νερού) για να μπορούν να ανεβαίνουν και να ξεκουράζοντε-λιάζοντε αο τη λάμπα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ανεβαίνουν στο νησάκι και φοβάμαι οτι θα υπάρχει πρόβλημα. Μήπως έχει να κάνει οτι 2 χρόνια στην πλαστική γυάλα η πρόσβαση στην πλατφόρμα ήταν πολύ εύκολη και απλα δεν ξέρουν και θα το συνηθίσουν με τον καιρό;;

Ευχαριστώ και όποιες άλλες συμβουλές είναι πάντα ευπρόσδεκτες

(Επισυνάπτω και φωτογραφία)

post-50409-0-99044500-1344411734_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.κρινοντας απο τη φωτο νομιζω πως για το μεγεθος των ζωων η σταθμη του νερου ειναι πολυ ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα αν κατεβάσω τη στάθμη του νερού, το φίλτρο δε δουλεύει σωστα, έτσι δεν είναι;; να πάω για εξωτερικό φίλτρο;;

Έγινε επεξεργασία - akaz
Link to comment
Share on other sites

τι μεγεθος εχουν οι χελωνες σου;;;;;;

και τι λαμπα εχεις;;;

Link to comment
Share on other sites

τα χελωνακια σου επειδη ζουσαν σε συνθηκες ακαταληλες τα καταδικασες σε νανισμο για 2 ετων χελωνες 6 εκ ειναι....

την λάμπα πρεπει να την αλλάζεις συχνα και αν βαλεις και μια gia basking θα βγουν κατευθιαν

τι μαρκα λαμπα εχεις;;;;

και βαλε καμια φωτο ακομη μηπως δουμε κατι ακομη!

παντως να τις χερεσαι και να διαβαζεις ...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και παραπανω... για το καβούκι τους μίλαγα. Τέλος παντων θα τις μετρησω ακριβώς μόλις πάω σπίτι και θα γράψω μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

για το καβουκι τους σιγουρα

αλλα καπου εκει θα ναι αφου σε 50 εκ ενυδρειο χωράνε

και θα πρεπε να θελουν 1.50 μετρο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας.Το φίλτρο, προκειμένου να μπορέσεις να κατεβάσεις την στάθμη του νερού,μπορείς να το βάλεις ξαπλωμένο σε μία πλευρά.....Το ενυδρείο σου σίγουρα δεν θα σε καλύψει για πολύ καιρό...Δώσε προσοχή σε αυτά που σου είπε ο billias για το θέμα της λάμπας...Το έχουμε αναλύσει σε πολλά θέματα σε αυτή την κατηγορία

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...