Jump to content

Τι Ψάρια Να Επιλέξω Για Να Βάλω Ένα Κοπάδι?


manos23

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω να βάλω 6 με 7 ψάρια μικρού μεγέθους και δεν μπορώ να απόφασησω. Αυτή την στιγμή έχω μέσα ένα yellow tag, scopas,naso,triger,six line,goby,filefish,σαλιαρες, cleaner γαρίδες, pepermint γαρίδες, αχήνοι, turbos σαλίγκαρια, και ερημήτες. Έχω σκεφτεί για κανένα κοπάδι blue damsel αλλά δεν είμαι σίγουρος, εσείς τι μου πρώτηνετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να χαλάσεις την ηρεμία του ενυδρείου σου;βαλε ένα κοπαδάκι anthias

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να μην γίνονται πολύ μεγάλα. Είχα σκεφτεί και για καρδίναλ αλλά δεν θέλω να μπλέξω με κατεψηγμενο πάλι!

Link to comment
Share on other sites

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1634+113&pcatid=113

Δε θυμαμαι που τα πηρε το ματι μου καποια στιγμη...........

Link to comment
Share on other sites

Chromis...

Anthias, μεγάλη ταλαιπωρία. Θα έλεγα εως και κριμα.

Damsel, τα περισσότερα είναι άγρια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1634+3165&pcatid=3165 lemon chromis?

εχω κι αλλο ειδος να σου προτεινω αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται.....αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειναι 2 με 3 εκατοστα.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα anthias ότι είναι δύσκολα

Πάντως πολλοί που δοκίμασαν με τα chromis στο τέλος μείναν με 1 ψαρι από το κοπάδι λογω της συνήθειας που έχουν να την πέφτουν στο πιο αδύναμο.Προσπάθησε να είναι τα ψαράκια ίδιο μέγεθος

Αυτά που προτείνει ο Διας είναι όμορφα,αλλά υπάρχουν

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Antias δεν μου αρέσουν να πω την αλήθεια. Θέλω κόραδακι που να μην μεγαλώνει πολύ. Φίλε Στράτο απίστευτα τα ψάρια που μου πρώτηνες πολύ όμορφα θα δω αν μπορώ να τα βρω διαφορετικά θα πάω σε καμία άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισσεύουν λίτρα, θα πρότεινα:Apogon nematoptera ή pterapogon kauderni ή apogon leptacanthus(για κάτι μικρότερο)...Τα προτιμώ γιατί είναι φιλήσυχα, τρώνε τα πάντα και ομορφαίνουν το ενυδρείο με τις αρμονικές κινήσεις τους.Βέβαια δεν παραμένουν 4-5 εκατοστά...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να μην γίνονται πολύ μεγάλα. Είχα σκεφτεί και για καρδίναλ αλλά δεν θέλω να μπλέξω με κατεψηγμενο πάλι!

Σορυ συνονόματε δεν πρόσεξα καλά αυτό το ποστ.Εμένα πάντως όσες φορές είχα έτρωγαν τα πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν βλέπω να μην υπάρχουν πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχουν είδη που να γίνονται κοπάδι σε θαλασσινό ενυδρείο καθώς η συμπεριφορά τους αλλάζει όταν μπαίνουν σε γυάλα.Είχα τις υποψίες μου αλλά σε άρθρο που διάβασα πρόσφατα το επιβεβαίωσα.Σε πολύ μεγάλα ενυδρεία 1-2 τόνους και πάνω αυτό αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό φίλε μου Αλέξ για αυτό είμαι προβληματισμένος φίλε μου με την επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν ειχεις ΜΕΓΑΛΟ ενυδρειο θα μπορουσες να εβαζες χειρουργους και butterflyfish τα οπια οταν ειναι μικρα σχηματιζουν μικρα[schools] των 3-6 ενω οταν μεγαλωνουν γινονται πιο μοναχικα και τα βρισκει κανεις να ειναι σε ζευγαρια την περιοδο που ζευγαρωνουν.[αυτη την συμπερηφορα την βλεπουμε μονο στα ενυδρεια διοτι στον ωκεανο βρισκονται [τα περισσοτερα ειδη] σε μεγαλους αριθμους]. Για ενα ενυδρειο σαν το δικο σου θα προτεινα chromis απο τα οποια μπορεις να βαλεις πολλα και να τα χαρεις αν και ειναι λιγο αχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...