Jump to content

Ποιο Είναι Το Ιδανικό Ύψος?


manos23

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ιδανικό ύψος του φωτιστικόυ με το ενυδρείο? Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις μήκος 1.60 πλάτος 50 ύψος 70. Και το φωτίζω με 3 μεταλα 150βατ η κάθε μία και 2 τ5 54βατ η κάθε μία. Θέλω να μάθω τι απόσταση πρέπει να έχουν από το νερό και να υπάρχει ανάπτυξη στα σκληρά κόραλια αλλά να μην υπάρχουν πολλές αλγες και να μην τα κάψω.

Link to comment
Share on other sites

Μανο δεν νομιζω οτι η αποσταση του φωτιστικου απο το νερο φταιει για τις αλγες.... μαλλον κατι αλλο φταιει.

τι φωτισμο εχεις σε Τ5 και ΜΗ? (κελβιν)

Link to comment
Share on other sites

Από τ5 έχω 2blue plus 54watt και από MH 3* 150watt στα 10000kelvin. Φίλε μου Σταύρο τώρα τελευταία κάπως έπιασα αλγες και η αλήθεια είναι ότι το φωτιστικό το έφερα ποιο κοντά με την στήλη νερού.

Link to comment
Share on other sites

Από τ5 έχω 2blue plus 54watt και από MH 3* 150watt στα 10000kelvin.Για ποιο λογο θες τετοια κελβιν στις ΜΗ?? Φίλε μου Σταύρο τώρα τελευταία κάπως έπιασα αλγες και η αλήθεια είναι ότι το φωτιστικό το έφερα ποιο κοντά με την στήλη νερού. Απο τα κελβιν και μονο .... πιανεις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα της αλλάξω τώρα έχω παράγγειλοι στα 14000 kelvin. Είχα βάλει στα 10000 kelvin για ποιο γρήγορη ανάπτυξη στα κόραλια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα της αλλάξω τώρα έχω παράγγειλοι στα 14000 kelvin. Είχα βάλει στα 10000 kelvin για ποιο γρήγορη ανάπτυξη στα κόραλια.Για ποιο λογο βιαζοσαστε να μεγαλωσουν τα κοραλια σας??? Αφηστε να αναπτυχθουν οπως πρεπει και οχι οπως θελουμε (Μανο ρωτα τον Bigbilly να σου πει τι εκανε και τι επαθε με τα sps)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχω φουλ ανάπτυξη απλά άρχισαν να εμφανίζονται αλγες όχι τρομερά πράγματα απλά και αυτό το λίγο με εκνευρίζει ειδικά όταν κάνω 220 λίτρα αλλαγή κάθε βδομάδα και λειτουργω μπιοπελετ και έχω και chaeton αλγη στο refugion.

Link to comment
Share on other sites

καλη η φουλ αναπτυξη αλλα .... να εχουν προλαβει να δομησουν σωστα των σκελετο τους τα κοραλια.

εκτος αν θες να περναει και ψαρι-σαλιγκαρι-χερι και να σπανε για πλακα..

Link to comment
Share on other sites

καλη η φουλ αναπτυξη αλλα .... να εχουν προλαβει να δομησουν σωστα των σκελετο τους τα κοραλια.

εκτος αν θες να περναει και ψαρι-σαλιγκαρι-χερι και να σπανε για πλακα..

Πολύ καλή παρατήρηση.

Παρόλα αυτά οι άλγες εμφανίζονται με παρουσία φωσφορικών και νιτρικών αλάτων στο νερό και έχουν μια προτίμηση στο κόκκινο φάσμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες Σταύρο αλλά συνάμα διαφωνώ. Ναι υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που λες να έχεις φουλ ανάπτυξη και να περνάει χέρι-ψάρι και τα κόραλια να κάνουν κρακ γιατί δεν θα έχουν δόμησει σωστά τον σκελετό τους. Αλλά άμα έχεις σωστές μετρήσεις και το ασβέστιο σου είναι πάντα σταθερό δεν νομίζω να υπάρξει τέτοιο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Απλα......τα κοραλια θα στο δειξουν με τον καιρο.

Στο θεμα μας.... προσωπικα θα εβαζα το φωτιστικο οσο πιο κοντα μπορουσα στο νερο σε σχεση παντα με την θερμοκρασια.

Δηλαδη το καλοκαιρι θα το ειχα σχετικα ψηλα (για να μην ανεβει πολυ η θερμοκρασια) και τον χειμωνα οσο πιο χαμηλα μπορω (για να κερδιζω θερμοκρασια - ρευμα απο τον θερμοστατη, αν χρησιμοποιουσα θερμοστατη)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο βιαζοσαστε να μεγαλωσουν τα κοραλια σας??? Αφηστε να αναπτυχθουν οπως πρεπει και οχι οπως θελουμε (Μανο ρωτα τον Bigbilly να σου πει τι εκανε και τι επαθε με τα sps)

Θα έχεις γρήγορη ανάπτυξη είναι αλήθεια αν παίξεις με χαμηλά κελβιν. Τα κοράλλια (για σκληρά μιλάμε) όμως δεν θα σου πέρνουν όγκο, δηλαδή εκει που θα βάλεις ένα κοράλλι με παχος όσο είναι ο αντίχειρας σου θα αναπτυχτεί και θα σχηματίζει παρακλάδια σε πάχος όπως ένα μολύβι. Τα κοράλλια μεγαλώνουν αλλά όπως έγραψε ο Σταύρος δεν προλαβαίνουν να "στερεωσουν" σωστα. Αποτέλεσμα να ξυπνάς κάθε μέρα και να βλέπεις ότι τα ψάρια έχουν σπάσει κι άλλο κοράλλι. Το προηγούμενο Σάββατο έβαλα να σιφουνάρω και ακούμπησα λίγο μια Ακροπόρα, έφυγε ένα κομμάτι 2εκ απο το τίποτα. Έχει ξεκινήσει ξανα να μεγαλώνει αλλά είναι φαύλος κύκλος, μεγαλώνουν γρήγορα αλλά σπάνε και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...