Jump to content

Επιλογή αντλίας


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου προτείνεται τι αντλίες είναι καλύτερα να διαλέξω για να ανεβάζουν νερό από το σαμπ στο ενυδρείο.

Νομίζω οτι για λόγους ασφάλειας είναι προτιμότερη η εσωτερική -στο σαμπ- αντλία. Αληθεύει? ή είναι καλύτερη η εξωτερική? Τι μάρκες προτίνεται?

Εχω μετρήσει οτι η αντλία θα ανεβάζει περίπου 4,000 λτ την ώρα. Σε ένα κατάστημα μου πρότειναν να πάρω 2 εσωτερικές των 2,200 λτ/ώρα η μια, επειδή λένε πως συνήθως η αντλία ανεβάζει λιγότερο απ' ότι γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα να πάς σε EHEIM ή Aqua Medic.Μακράν οι ποιό αξιόπιστες!

Στο πόσο ανεβάζουν θα πρέπει να κοιτάξεις το πόσο ανεβάζει η κάθε αντλία σύμφωνα με το μανομετρικό ύψος.Συνήθως αυτό περιγράφετε στην συσκευασία ή στις οδηγίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον Δημητρη. Δωσε μου το υψος που θες να σου προτεινω ακριβως. Αλλα υποθετω πως θα ειναι 1,80 μετρα περιπου.

Θα σου πω εντυπωσεις απο τις αντλιες που εχω δουλεψει ετσι.

ΕΗΕΙΜ 1262 3400λιτρα/ωρα.....σε 2 περιπου μετρα εχει 1200 λιτρα την ωρα πραγματικα και μετρημενα...

Aquamedic Ocean Runner OR series 6500 λιτρα/ωρα....σε 2 μετρα περιπου εχει περιπου 2400 με 2600 την ωρα.

Το μανομετρικο παντα μετραει σε μια αντλια οποτε πριν κανεις την ερευνα σου ψαξτο καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Η ΕΗΕΙΜ 1262 (3400λιτρα/ωρα) αναλαμβανει την επιστοφη απο το sump μου

σε 1,7 μετρα εχει περιπου 1800 λιτρα την ωρα πραγματικα.

Βλεπεις οτι για 30cm αποσταση απο οτι στου Μαριου ανεβενει κατακορυφα η αποδοση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για:

1. Deltec HLP 4040i 4200 l/h - 3.5 m

2. Eheim 1264 4500 l/h (2 αντλίες)

3. Aqua Medic UMP-21 2500 l/h (2 αντλίες)

4. Aquarium Systems New Jet 3000 1200-3000 l/h (2 αντλίες)

Θέλω να ανεβάζω 4000 λ/ω στο ύψος περίπου 2,10 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...