Jump to content

Παρουσιαση Rio 180 Reef


Greg_Reef

Recommended Posts

Έχω αναβάλει ήδη δυο φορές το στήσιμο ενός reef γιατί είμαι της άποψης ότι για να έχεις ένα σωστό θαλασσινό ενυδρείο χωρίς να σου κάνει την ζωή δύσκολη πρέπει και να έχεις και πολλά λίτρα αλλά απαιτεί και πολύ σοβαρό και ακριβό εξοπλισμό!

Μπορεί να κάνω λάθος και να είναι τα στάνταρ τα δικά μου υψηλα αλλά αυτη είναι η γνώμη μου!

Δεκτή και σεβαστή η άποψή σου ebenos,

τι σχέση έχει όμως στο θέμα του ανθρώπου που παρουσιάζει το ενυδρείο του ?

Οι απαντήσεις στο θέμα έχουν να κάνουν με παρατηρήσεις, σχόλια, συγχαρητήρια και τέλος πάντων ότι έχει να κάνει

με την όλη προσπάθεια και υλοποίηση αυτού που την παρουσιάζει.

Καλό λοιπόν θα ήταν να μένουμε επ' αυτού και να μην βγαίνουμε εκτός θέματος ανοίγοντας συζήτηση εντός μιας παρουσίασης.

Με όλη την καλή διάθεση και σεβόμενος τον 1 1/2 χρόνο ασχολίας του φίλου που μας παρουσίασε το ενυδρείο του !!

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή και σεβαστή η άποψή σου ebenos,

τι σχέση έχει όμως στο θέμα του ανθρώπου που παρουσιάζει το ενυδρείο του ?

Οι απαντήσεις στο θέμα έχουν να κάνουν με παρατηρήσεις, σχόλια, συγχαρητήρια και τέλος πάντων ότι έχει να κάνει

με την όλη προσπάθεια και υλοποίηση αυτού που την παρουσιάζει.

Καλό λοιπόν θα ήταν να μένουμε επ' αυτού και να μην βγαίνουμε εκτός θέματος ανοίγοντας συζήτηση εντός μιας παρουσίασης.

Με όλη την καλή διάθεση και σεβόμενος τον 1 1/2 χρόνο ασχολίας του φίλου που μας παρουσίασε το ενυδρείο του !!

Κ

Στο ποστ 14 αναφέρομαι σε ότι έχει να κάνει σχέση με την παρουσίαση του ενυδρείου, και όπως αναφέρεις μεταφέρω στο φίλο τα συχαρίκια μου για την προσπάθεια του!

Στα ποστ 22-23 τα παιδιά κάνουν μια συζήτηση γύρω από το κόστος ενός reef ενυδρείου και απλά είπα και την δικια μου γνώμη!

Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς ενοχλήθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Road Tail και ebenos σας ευχαριστω πολυ! Οντως ειναι εκτος θεματος αυτο που ξεκινησαμε αλλα δεν υπαρχει προβλημα,αν και μεσα απο μια παρουσιαση ο αλλος σκεφτεται για κατι δικο του και ειδικοτερα αν του αρεσει και αυτο που εχει δει στην παρουσιαση! :D Αφου ενδιαφερθηκε ο φιλος να μαθει περιπου τιμες για το reef ας του πουμε απο εδω. :D Οσο αφορα τη γνωμη του ebenos συμφωνω απολυτα για τα λιτρα και για τον εξοπλισμο.. εμενα προσωπικα το στησιμο και οι αγορες εχουν ξεπερασει κατα πολυ το 1.000 και ακομα δεν εχω κανει σχεδον τιποτα.

Νομιζω οτι ειναι απ τα πιο ακριβα στο hobby στησιματα το reef αλλα παραλληλα το πιο μαγευτικο απο ολα! ;) Αξιζει μεχρι και το τελευταιο cent!

Νομιζω οτι στη κατηγορια reef πρεπει να μπει ενα νεο θεμα με μια καθοδηγηση τιμων και προιοντων αναλογα τα λιτρα βεβαια για καποιους που το σκεφτονται και θελουν να ξεκινησουν ενα καινουριο στησιμο! Βαγγελη ακους???? :D

Link to comment
Share on other sites

Road Tail και ebenos σας ευχαριστω πολυ! Οντως ειναι εκτος θεματος αυτο που ξεκινησαμε αλλα δεν υπαρχει προβλημα,αν και μεσα απο μια παρουσιαση ο αλλος σκεφτεται για κατι δικο του και ειδικοτερα αν του αρεσει και αυτο που εχει δει στην παρουσιαση! :D Αφου ενδιαφερθηκε ο φιλος να μαθει περιπου τιμες για το reef ας του πουμε απο εδω. :D Οσο αφορα τη γνωμη του ebenos συμφωνω απολυτα για τα λιτρα και για τον εξοπλισμο.. εμενα προσωπικα το στησιμο και οι αγορες εχουν ξεπερασει κατα πολυ το 1.000 και ακομα δεν εχω κανει σχεδον τιποτα.

Νομιζω οτι ειναι απ τα πιο ακριβα στο hobby στησιματα το reef αλλα παραλληλα το πιο μαγευτικο απο ολα! ;) Αξιζει μεχρι και το τελευταιο cent!

Νομιζω οτι στη κατηγορια reef πρεπει να μπει ενα νεο θεμα με μια καθοδηγηση τιμων και προιοντων αναλογα τα λιτρα βεβαια για καποιους που το σκεφτονται και θελουν να ξεκινησουν ενα καινουριο στησιμο! Βαγγελη ακους???? :D

Γρηγόρη άσε τον φίλο μας να μας απαντήσει μήπως κατάλαβε λάθος την συμμετοχή μου στην συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

ειχαν φτιαξει τα παιδια ενα θεμα με μικρα reef που καθοδιγουσαν τον νεο χομπιστα με λιγα ευρο... παντος οπως υπολογιζα.η λιμνη μου δεν κοστησε ουτε τα μισα λεφτα απο το reef σου! αλλα οκ ..οπως ειπα και στην αρχη ,αλλη μαγεια το reef!

Link to comment
Share on other sites

ειχαν φτιαξει τα παιδια ενα θεμα με μικρα reef που καθοδιγουσαν τον νεο χομπιστα με λιγα ευρο... παντος οπως υπολογιζα.η λιμνη μου δεν κοστησε ουτε τα μισα λεφτα απο το reef σου! αλλα οκ ..οπως ειπα και στην αρχη ,αλλη μαγεια το reef!

Εχεις δικιο περι χρηματων! αλλα θεωρω τη λιμνη κατι πιο ζωντανο... πιο φυσικο! Ολα ειναι ωραια αρκει να εχεις 3 πραγματα....χρονο,χωρο και χρημα!! :D Το τελευταιο μας τα χαλαει λιγο τωρα τελευταια! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το στήσιμο του βράχου!! Απλό λυτό με πολύ χώρο για κολύμπι!!

Γενικά υπομονή να έχεις και θα δεις εκεί μέσα έναν άλλο κόσμο!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα νιτρικά σου τι έκανες?

Τα εχω ριξει στα 25mg/l και πιστευω να πεσουν ακομα... αν και απο ποτε ποτε το ξεκινησα παντα 25 ειχα! :D

Έγινε επεξεργασία - Greg_Reef
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το στήσιμο του βράχου!! Απλό λυτό με πολύ χώρο για κολύμπι!!

Γενικά υπομονή να έχεις και θα δεις εκεί μέσα έναν άλλο κόσμο!!

Ευχαριστω! Αυτο περιμενω πως και πως να γεμισει απο κοραλια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ριξει στα 25mg/l και πιστευω να πεσουν ακομα... αν και απο ποτε ποτε το ξεκινησα παντα 25 ειχα! :D

25 Νιτρικά είναι αρκετά υψηλά. Κατα την άποψη μου πρέπει να βρέις απο που προέρχονται (συχνό/πολύ τάισμα, υπολειτουργεί το skimmer κτλ.) και μετά να βρείς και τρόπο να τα ρίξεις. Ίσως πχ να κάνεις μέχρι να πέσουν πιο συχνές αλλαγές νερού. Άλγες έχεις?

Φιλικά πάντα,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως αρκετα ψηλα αλλα οτι και αν εχω δοκιμασει δε πεφτουν με τιποτα... ουτε με μειωση τροφης,ουτε με αλλαγες... ηταν απο την αρχη τοσα και παρεμειναν ετσι... οχι δεν εχω καθολου μονα διατομα εχω και αυτα εμφανιστηκαν μετα την αλλαγη βασης του ενυδρειου που εκανα και αλλαξα ολο το νερο αλλα τωρα οσο πανε και λιγοστευουν!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως αρκετα ψηλα αλλα οτι και αν εχω δοκιμασει δε πεφτουν με τιποτα... ουτε με μειωση τροφης,ουτε με αλλαγες... ηταν απο την αρχη τοσα και παρεμειναν ετσι... οχι δεν εχω καθολου μονα διατομα εχω και αυτα εμφανιστηκαν μετα την αλλαγη βασης του ενυδρειου που εκανα και αλλαξα ολο το νερο αλλα τωρα οσο πανε και λιγοστευουν!

Βακτηρια βαζεις,αν ναι με ποσα φωσφορικα στο ενυδρειο?Εισαι στο 16/1 αναλογικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαζω prodibio biodigest και stability seachem. Φωσφορικα εχω μη ανιχνευσιμα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαζω prodibio biodigest και stability seachem. Φωσφορικα εχω μη ανιχνευσιμα παντα.

Μηπως δεν βαζεις την αναλογη ποσοτητα βακτηριων?Νερο ΑΟ βαζεις?Τι NO3 εχει το δικτυο?Καπου θα βρισκετε το προβλημα δεν δικαιολογείται με χρηση βακτηριων να μην πευτουν τα νιτρικα σου

Link to comment
Share on other sites

Απο ποσοτητα ειμαι ενταξει και α/ο με μοναδα απιονισμου. Στο δυκτιο μετραω 0. Τοσο καιρο δεν εχω βρει τι φταει!

Link to comment
Share on other sites

Απο ποσοτητα ειμαι ενταξει και α/ο με μοναδα απιονισμου. Στο δυκτιο μετραω 0. Τοσο καιρο δεν εχω βρει τι φταει!

Αν τα φωσφορικα σου ειναι πραγματικα στο 0 πρεπει να τα τσιμπησεις λιγο πρως τα πανω για να λειτουργησουν τα βακτηρια.Αρχισε να ριχνεις αμινοξεα για πηγη φωσφορου

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Δε με ανυσηχει ιδιατερα το 25 στα νιτρικα γιατι εχω δει πολλα ενυδρεια να κρατανε νιτρικα ψηλα, δε μου εχει προκαλεσει και προβλημα ουτε στα κοραλια ουτε στα ψαρια οποτε το αφηνω ετσι γιατι οσο βαζεις χερι τοσο χειροτερα γινεται καμια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Δε με ανυσηχει ιδιατερα το 25 στα νιτρικα γιατι εχω δει πολλα ενυδρεια να κρατανε νιτρικα ψηλα, δε μου εχει προκαλεσει και προβλημα ουτε στα κοραλια ουτε στα ψαρια οποτε το αφηνω ετσι γιατι οσο βαζεις χερι τοσο χειροτερα γινεται καμια φορα!

Εγώ πάντως με 25 νιτρικά δεν θα ήμουνα ήσυχος. Θα έβλεπα εφιάλτες τα βράδυα :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα σκληρα κοραλια geomeri και εγω θα εβλεπα... αλλα μεχρι στιγμης με τα μαλακά και τα LPS ειμαι οκ! Αν και τωρα επειδη σκεφτομαι να βαλω και καποια σκληρα θα βαλω το purigen οπως ειπε και ο φιλος ο αλεξ για να μειωθουν αρκετα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν και με καθυστέρηση καλή αρχή και καλή συνέχεια άλλα....

Τι γίνετε η τύχη από αυτό το όμορφο ρεεφ?

Έκανες δουλειά με τις απτεσιες να τις καθαρίσεις

βάλε καμιά φώτο να δούμε εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...