Jump to content

Brown Jelly & Acan....


Recommended Posts

Εχθές διαπίστωσα τo μικρό μου frag Acan να βγάζει μια βλέννα.Την είχα δίπλα σε μια ρικορδέα και πρέπει να την τσίμπησε(1-2cm)..Την άλλαξα θέση απλά και σήμερα πρίν 1-2 ώρες η μισή είχε καλυφθεί με Brown Jelly...το αναγνώρισα γιατί ήταν παλιός γνώριμος και την έβγαλα για μπάνιο.Αφαίρεσα την γλίτσα με ένα πινέλο και έκοψα το νεκρό σημείο που άσπρισε σε λίγες ώρες.Μπήκε σε ιωδιούχο διάλυμα για μισό λεπτό την ξέπλυνα με ωσμωτικό και περιμένω... Αύριο θα κάνω και μια αλλαγή νερού.Αν μεταφέρθηκε και στα άλλα LPS .... υπομονή και θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ η ρικο τσιμπησε την ακαν ???

Ναι ήταν πολύ κοντά και το σημείο που άρχισε να λιώνει ήταν δίπλα της.Εσύ που έχεις ασχοληθεί με το είδος σε πολύ καλό επίπεδο το έχεις ξαναδεί?

Γενικά πρέπει να είναι τοξικές όταν έρχονται σε επαφή με άλλα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα γίνει και ένα ντιπάρισμα με χλωραμφενικόλη που είναι αντιβιοτικό πρώτης γραμμής για τέτοιες μολύνσεις.Σε καμία βδομάδα θα ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ρικο ασχολουμαι αρκετα χρονια και αυτο το συμβαν πρωτη φορα το ακουω.

Αντιθετως εγω πιστευα (το εγω συναντησει στο ενυδρειο μου) οτι η ακαν χτυπησε την ρικο, οπως κανει και σε favies,sps ακομα και σε soft corals

μηπως εχεις εισαγει καποιο αλλο κοραλι τωρα τελευταια στο ενυδρειο και οτι η ρικο ειναι διπλα της ειναι τυχαιο?

Φαντασου οτι στα μελλοντικα σχεδια μου ειναι να γεμισω με ρικο ολα τα σημεια κατω απο τις ακρο (στις βασεις καθε ακρο) ωστε μονο με τις ακτινικες να λαμπιριζει ο βραχος.

Δεν τις αποκαλουν τυχαια "μικρα διαμαντια".

Link to comment
Share on other sites

Η ακανθαστρέα είναι μικρή και την έχω περίπου 2 μήνες στο ενυδρείο.Και εγω είχα την εντύπωση οτι δεν θα γίνει πόλεμος.Το κοράλλι ήταν τσιμπημένο στην πλευρά που φουσκώνει η ρικορδέα που είναι ήμι-επιθετικό είδος(http://www.aquariumdomain.com/viewCoralSpecies.php?coral_id=38)και έχει γίνει 4 φορές μεγαλύτερη απο τότε που την πείρα.Άλλα μανιτάρια που φιλοξενώ έχω δεί οτι τις τρώνε απο ζοάνθους...και μπορώ να ελέγξω έτσι τον πληθυσμό τους. Ίσως το κοράλλι δέχτηκε επίθεση και πληγώθηκε και είναι η μόνη λογική εξήγηση γιατί το νερό μου είναι πολύ καθαρό,τις ταΐζω συνέχεια χωρίς να ρίχνω την ποιότητα του νερού και δεν είχα άλλο κρούσμα.Με τα μπανάκια σε ιώδιο και το αντιβιοτικό σταμάτησα την μόλυνση απο την πρώτη μέρα.Αλλά πληγώθηκε...καθώς απο τα 5 στόματα έχασα τα 2 και στρεσαρίστηκε αρκετά.Τουλάχιστον δεν την έχασα :bigemo_harabe_net-64: .Επίσης καλό κάνει και η βιταμίνη C που μπήκε στην ρουτίνα.

IMAG0309.jpg

IMAG0312.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βγαλεις φωτο την ρικο?

Yuma η florida ειναι η ρικο?

Απο τις φωτο μου φαινεται για micromussa και οχι για ακαν αν την συγκρινω με τα ζοανθους που εχεις πιο πισω ....

Link to comment
Share on other sites

Acan είναι αρκετά ψυχεδελική την ρίκο μπορείς να την δείς μπροστά απο το κλάμ και δίπλα στο θύμα της.Η φωτό είναι 2 μέρες πριν το μοιραίο τσίμπημα.Τα ζοάνθους μου είναι λίγο κτήνη..και την εγκατέστησα εκεί που έχει και πιο πολύ ροή το ενυδρείο μου.

IMAG0298.jpg

δεν τις ξεχωρίζω yuma και florida ακόμα.Δίδαξε μας Σταύρο :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω και frorida,τη μωβ αριστερα στο βραχακι,και yuma που ειναι η μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Συγουρα η πορτοκαλι ειναι yuma.

Πως ξεχωριζονται...... η yuma εχει tips και στο στομα της ενω η florida δεν εχει tips.

2 ειδη της ιδιας κατηγοριας με τεραστιες διαφορες

Yuma.... Θελει εντονο φωτισμο και μετρια κυκλοφορια, δεν περνουν διαχωρισμο και θα περιμενεις να κανουν splitαρισμα.

Florida.... Θελει μετρια εως ελαχιστη κυκλοφορια, θελουν μετριο εως λιγο φωτισμο και μπορεις να τις κοψεις (την καθε 1 ρικο) μεχρι και σε 4 κομματια αρκει να εχουν 1 ελαχιστο κομματι απο το στομα τους (για να μπορεσουν να αναπτυχθουν).

Link to comment
Share on other sites

...που το ξέθαψες, το είχα ξεχάσει..... χμμ μήπως άρχισα να γερνάω?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

...που το ξέθαψες, το είχα ξεχάσει..... χμμ μήπως άρχισα να γερνάω?

Για να διαβαζονται τα γραψαμε,κι αφου υπαρχει................:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.Επιτέλους κατάλαβα τις διαφορές.Παλιά θυμάμαι αυτά τα ζωντανά μόνο σε εγκυκλοπαίδειες και σε φωτογραφίες σε ξένα σάιτ τα έβλεπες μόνο.Τώρα επιτέλους τα χαιρόμαστε και εμείς.

Είναι λίγο άκυρο που τις κόλλησα στο ίδιο βραχάκι?

Είναι στην πλευρά που έχει λιγότερη κυκλοφορία γιατί απο την άλλη γίνεται χαμός...απο φωτισμό δεν τίθεται κανένα ζήτημα αφού το προσαρμόζω στην ένταση και στο φάσμα που επιθυμώ.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω οτι η θεραπεία με Lugols (ιωδιούχο διάλυμα) και χλωραμφενικόλη είναι επιτυχής.Μία βδομάδα μετά και έχει αρχίσει η έκπτυξη και η ανάπτυξη αναπλήρωση ιστού.Δυστυχώς δεν μπορώ να το φωτογραφήσω λόγω έλλειψης αξιόλογης κάμερας(χρειάζεται λεπτομέρεια που δεν αποτυπώνεται στον απλό compact φακό).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μετά απο 1 μήνα περίπου έβγαλα μια φωτό απο την πληγωμένη μου Acan...1 φωτό 1000 λέξεις...Η θεραπεία με Χλωραμφενικόλη δουλεύει.Καινούργια στόματα πάνε να καλύψουν την ζημιά που έγινε...Γενικά παίζει πολύ τάισμα...στο ενυδρείο αλλά όχι target feeding.

Clipboard01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο γιατρέ που παρουσιάζεις λύσεις για τραυματισμένα κοράλια που όλο και

κάποιος από εμάς δεν θα γνώριζε πως να αντιμετωπίσει τέτοιου είδους καταστάσεις ! :bigemo_harabe_net-64:

'Ασε που βελτιώθηκες ιδιαίτερα στις φωτογραφίες .... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε στην πορεία στο χόμπι πρέπει να μοιραζόμαστε εμπειρίες,ειδικά όταν έχουν καλή κατάληξη.Αυτό νομίζω οτι πρέπει να κάνει κάθε χομπίστας αν θέλει να λέγεται χομπίστας και όχι κάτι άλλο.Δυστυχώς στην κοινότητα μας υπάρχουν απο όλα τα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...