Jump to content

Απορια Για Co2


Recommended Posts

καλησπερα, εχω την εξης απορια οσον αφορα για το co2,

εγω εξαρχης δεν καθησα να υπολογισω φυσαλιδες με ο ματι πηρα phcontroller υπολογισα με βαση το kh ποσο ph πρεπει να βαλω.....

η απορια μου ειναι η εξης.... βλεπω κατα καιρους που ρωτανε διαφοροι ποσες φυσαλιδες πρεπει να το ρυθμισω.... και απαντανε καποια αλλα μελη 10,20 30 το λεπτο... και ουτο καθε εξης.... η απορια μου δημιουργειται πως γινεται να ρυθμισει καποιος σταθερες τις φυσαλλιδες πχ. 90 το λεπτο.... απο τη στιγμη που το kh απο ενυδρειο σε ενυδρειο αλλαζει.... δηλαδη η σχεση ph με kh δεν ισχυει????? και το ρωταω μηπως εγω κανω λαθος που εχω ρυθμισει το ph ωστε να εχω co 30ppm βασει του τυπου....

ελπιζω να διατυπωσα σωστα την απορια μου....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το καλητερο ειναι αυτο που κανεις,να πηγαινεις βαση των μτρησεων σου και να βλεπεις ποσο ακριβος co2 να διοχετευεις.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε πχ 40 φυσσαλιδες κλπ,ολα αυτα δεν ειναι κανονας.ειναι εμπειρικη βοηθεια για να ξεκινησει ο αρχαριος στον κοσμο του διοξειδιου.στην πορεια και αφου βεβαια το ψαξει οπως εσυ μιχαλη καλη η ωρα θα ξερει τι να κανει κλπ.......

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις Μιχάλη αυτού του τύπου οι απαντήσεις που λες δίνονται όταν κάποιος αντιμετωπίζει συγκεκριμένο πρόβλημα και δίνοντας και σχετικές πληροφορίες του προβλήματος οι απαντήσεις που ακολουθούν είναι όπως είπε και ο klaz εμπειρικές για κάθε αντίστοιχη περιπτοση!

Μόνο ο controller μπορεί να απαντήσει με απολυτή σιγουριά και σαφές και ο τύπος που ακολουθηται!

Link to comment
Share on other sites

ο οποιος "τυπος" ισχυει οταν το ph επηρεαζεται μονο απο το CO2. Σε διαφορετικη περιπτωση εχουμε αποκλισεις.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....

ο οποιος "τυπος" ισχυει οταν το ph επηρεαζεται μονο απο το CO2. Σε διαφορετικη περιπτωση εχουμε αποκλισεις.

μιλας για buffer??????????

Link to comment
Share on other sites

ναι,μιλαει για οτιδηποτε εκτος απο το αεριο διοξειδιου που δινουμε.....

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!

να κανω μια ερωτηση ο τυπος ειναι επιστημονικα αποδεδιγμενος???? με την εννοια οτι αν εγω εχω ορισει πχ ph 6,45 με κεχα 3 θα εχω co2 30ppm.... αν ανεβει το κεχα στο 4 θα εχω παραπανω co2????

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι,αλλα υπαρχουν αποκλισεις αναλογως την καταναλωση,τη φυτομαζα,τον φωτισμο κλπ σε καθε ενυδρειο.δεν σημαινει δηλαδη πως θα ειναι εντελως σταθερη η οποια αυξηση.

εντελως φιλικα μιχαλη εχω την αισθηση πως αντιμετωπιζεις το κομματι φυτεμενο σαν πυρηνικη φυσικη.πανε πιο χαλαρα φιλε.απολαυσε το και μη δυιλιζεις τον κωνοπα οταν δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

ναι η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω το ολο θεμα.... και το κακο ειναι οτι πειραματιζομαι συνεχεια...... και δεν κανει....χαλαει την απολαυση .... απλα ρωταω για εγκυκλοπεδικους λογους και μονο....

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι τα πας περιφημα,και δεν ειναι κακο να την ψαχνεις συνεχεια.προς θεου.ολοι μας καθημερινα μαθαινουμε και κατι.δεν σταματαει αυτο.

αλλα βρε μιχαλαρα,τι να το κανεις αν δεν χαλαρωνεις..?χομπι κανουμε.αραξε απεναντι απο τον κηπο σου και γουσταρε ρε φιλε.

εκει εξω συμβαινουν τοσα ασχημα,που δεν χρειαζομαστε εξτρα αγχος και στο χομπι.

αιντε,καλο βραδι φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου αρέσει που ο Μιχάλης την ψάχνει τόσο πολύ!

Αυτού του είδους οι προβληματισμοί και οι πειραματισμοί είναι που σε κάνουν να πηγαίνεις το χόμπι πιο μπροστά γεμίζοντας καθημερινά με νέες πληροφορίες.

Βέβαια, αποδεδειγμένα η υπερβολική διερεύνηση μπορεί να φέρει το σύστημα μας τούμπα αλλά πιστεύω ότι οι προβληματισμοί του Μιχάλη είναι εύστοχοι σε σημείο να αποφεύγουν τέτοιες καταστάσεις.

Μιχάλη δώσε μας ένα φωτογραφικό update του ενυδρείου σου να δούμε την εξέλιξη του. Αλήθεια με την cuba πως τα πας?

Link to comment
Share on other sites

αφου το ψαχνεις, αν εχεις το CO2 για τα φυτα τοτε γιατι δεν επιλεγεις σταθερη ποσοτητα CO2 αλλα μεταβαλλομενη?

Επισης χρειαζεσαι τοσο πολυ CO2?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η χημεία και γιαυτο μ΄αρεσει παρα πολυ σαν χομπι γιαυτο και το ψάχνω... Θα μου επιτρέψετε να μιλήσω για το ενυδρειο μου σε κανένα μήνα διότι έλλειπε 20 μερες εκτος και όπως καταλαβαίνετε και ξέρετε μόνο οταν λειπετε απο το Σπιτι συμβαίνουν ολα... Ετσι κι εμενα 20 ημέρες περίπου σταμάτησαν τα ανεμηστηρακια.... Ομως με το equilibrium είχα διαπιστώσει τεραστια αλλαγη προς το καλυτερο... Αλλα σε λιγες ημέρες θα σας το αναλύσω μαζι και με της μεταβολές που έχουν γινει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...