Jump to content

Προβλημα Με Temp Controller


kabouras_33

Recommended Posts

καλημερα σας σημερα αγορασα ενα controller για το 260λ reef ενυδρειο μου για μια diy κατασκευη ψυξης-θερμανσης!!!ο controller ειναι ο lae AC1-2W εστησα τα παντα και εχω σπαταληση κυριολεκτικα ολη μερα να προσπαθησω να τον ρυθμισω αλλα δε τα καταφερνω με τιποτα το κυριω προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να καλιμπραρο τη θερμοκρασια ξεκινησε με ενδειξη στα 98 και κατεβηκε μεχρι τα 50 δε παει αλλο,ειπαμε καλοκαιρι εχουμε αλλα δε νομιζω να εχουμε 50 βαθμους :bigemo_harabe_net-74: εβαλα και το probe στη καταψυξη και το τελειως κουφο πηγε στα 54 το εβγαλα και επεσε στα 50 παλι!!!εχει δουλεψει κανενας αυτο το controller θα χρειαζομουν μια βοηθεια αλλιως θα το πεταξω αμα τρωω ενα 8ωρο τη μερα δε βγαινουν τα μεροκαματα :bigemo_harabe_net-75: . σας παραθετω και το manual

http://www.hawco.co.uk/userfiles/MediaLibrary/AC1-2W_Eng-Ita_QIns%20091222151130.pdf

οποιος μπορει να βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις τον αισθητηρα της lae? σε κοντρολλερ της ιδιας εταιριας ειχα προβλημα με τους αισθητηρες.. χαλασανε χωρις λογο..

ειναι ο πλαστικος?

Link to comment
Share on other sites

sailor247: δεν ειναι οχι εχει επιλογη για f και c και με 1 η 2 δεκαδικα εξαλλου το 50 και 54 που μου παει ειναι 10-12 κελσιου αν υποθεσουμε οτι ειναι φαρεναιτ.

jimbit22 :ναι ο πλαστικος ειναι λες να εχει παλαβωση?να παρω αλλον?ποιον?και απο που?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι κομενος και να σου πηρε νερο και να αλλαξε η αντισταση του η το μηχανημα να θελει ntc αισθητηρα και να σου εχουνε δωσει ptc..

αμα ειχε χαλασει τελειως θα εβγαζε ερρορ..

Link to comment
Share on other sites

τελικα περνει και τους 2 και ptc στα 1ΚΩ kai ntc στα 10ΚΩ μπορει να πηρε νερο ο αισθητηρας.. αν εχεις ενα πολυμετρο να τον διαβασεις.. το γυρνας στην ρυθμηση 20Κ και ακουμπας τα καλωδιακια.

αλλιως δοκιμαζεις εναν καινουριο..

θα βρεις σε μαγαζια με ψυκτικα ειδη. επανω στο καλωδιο εχει τον κωδικο του αισθητηρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...