Jump to content

Ερωτήσεις Σχετικά Με Την Προετοιμασία Του Ενυδρείου Και Των Αξεσουάρ Πριν Την Αγορά Της Χελώνας...


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ και έχω διαβάσει πολλά αλλά έχω μπερδευτεί λίγο και έχω και κάποιες απορίες.Λοιπόν θέλω να αγοράσω μια νεροχελώνα αλλά πριν από αυτό θέλω να δω αν μπορώ να προσαρμόσω αρχικά τουλαχιστον ενα ενυδρείο που ειχα αγορασει παλιοτερα για ψαρια.Λοιπον το ενυδρειο μου ειναι αυτό http://www.aa-aquari...products_id=113 .

Θελω να ξερω αν το φιλτρο που εχει κανει για νεροχελωνα,αν μπορω να αλλαξω την λαμπα που εχει με μια uvb(ομως η λαμπα ειναι στο κεντρο του ενυδρειου,θα πρεπει να φτιαξω ενα βουναλακι για την χελωνα στο κεντρο ή μπορω και στα πλαγια και απο τι μπορω να το φτιαξω ; Θα χρειαστω και αλλη λαμπα εκτος της uvb ; Η σταθμη του νερου ποσα cm να ειναι ; Απο αξεσουαρ τωρα μεσα στο ενυδρειο τι μπορω να βαλω ;Ειχα κατι λιγα πετραδακια που αγορασα απο πετσοπ παλια αλλα διαβασα οτι δεν κανουν γιατι μπορει να τα καταπιουν και βρομιζουν το νερο.Ψευτικα φυτα μπορω να βαλω ανετα; Απο βιταμινες,αντιχλωρια,ασβεστια και τροφες δεν ξερω τι μου γινεται.Ποσο θα κοστισουν αυτα, και τι τροφη ειναι καλο να δινω στην χελωνα;Θα χρειαστω και ενα θερμομετρο απο οτι διαβασα.Θερμοστατη ειναι απαρετιτο να αγορα;Τι λετε να παρω μια χελωνα και μετα απο λιγο καιρο να παρω και αλλη μια να χει παρεα;Και τελος ποσο θα κοστισουν αυτα που ανεφερα παραπανω,γιατι δεν εχω να διαθεσω πολλα αυτην την στιγμη.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα,και συγνωμη αν σας κουρασα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :welcome:

Διαβασε αυτα τα αρθρα,θα σε βοηθησουν πολυ. :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453&st=0&gopid=601894&

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα :cheers:

Λοιπον τα διαβασα αυτα και λυθηκαν μερικες αποριες.Τωρα με απασχολη αν το φιλτρο κανει για χελωνα και αν πιραζει το νησακι να μπει στο κεντρο του ενυδρειου με αποσταση 10cm απο την λαμπα uv-b;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες !!! :welcome: Θα σου ελεγα κατα τη γνωμη μου και απο οσα εχω μαθει κι εγω εδω πως δεν πειραζει καθολου το μερος του νησιου ή της ραμπας...αρκει να μπορει να μετακινειται ουτως ωστε να ανεβοκατεβαζεις τη σταθμη του νερου οποτε θελησεις και αναλογα με την ηλικια της χελωνας...Εαν ειναι αρκετα ψηλη(η ραμπα/νησακι)...δεν ειναι απαραιτητο να μετακινηται...Για την λαμπα και για το φιλτρο δεν ξερω και πολλα να σου πω γιατι κι εγω ειμαι αρχαρια και συντομα θα αποκτησω ενυδρειο...οποτε για τα απαραιτητα καλυτερα να συμβουλευτεις πιο εμπειρους...κατα τα αλλα αφου εχεις διαβασει τα αρθρα δεν νομιζω να χρειαζεσαι κατι αλλο...α....και επειδη δεν ξερω εαν διαβασες κατι σχετικο με το ενυδρειου τησ χελωνας....νομιζω πως αυτο που εχεις δεν ειναι το καταλληλο...οι χελωνιτσες χρειαζονται πανω απο ολα μακρος...αλλα ξαναλεω...εαν κανω καπου λαθος...παρακαλω διορθωστε με...Και παλι καλως ηρθες και ευχομαι να μαθεις πολλα απο τα μελη του φορουμ... :)

Έγινε επεξεργασία - Vasilina
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κατ αρχάς,το ενυδρειάκι είναι πολύ μικρό για μελλοντική κατοικία. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις προσωρινά για αρχή,αλλά μετά θα χρειαστείς αντικατάσταση.

Το φιλτράκι αυτό θα σε απογοητεύσω μιας και δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει με χαμηλωμένη την στάθμη του νερού (από κάποιο σημείο και κάτω θα παίρνει ο σωλήνας νερό από της ενώσεις και δεν θα τραβάει). Επίσης θα πρέπει ο συγκεκριμένος κυκλοφορητής να είναι πλήρως βυθησμένος για να μην καεί,συν του ότι αν κατάφερνε να ανεβάσει νερό στο φίλτρο που είναι στο καπάκι,η έξοδος του θα σου έκανε ηχιτικό πρόβλημα με το πιτσίλισμα όλη την ώρα.Οπότε θα χρειαστείς κάποιο εσωτερικό βυθιζόμενο

Η λάμπα δεν έχει πρόβλημα να είναι σε απόσταση 10cm από την επιφάνεια.

Τώρα για το ¨βουναλάκι" που λες καλύτερα απόφυγέ το μιας και θα σου κόψει πολύτιμα λίτρα χώρου (από ότι είδα είναι 30λιτρα,και αν βάλεις την σταθμη στο μισο θα είναι 15 και με το βουναλακι στην μέση ακόμα λιγότερα). Επίσης θα κρατάει και ακαθαρσίες που θα λερώνουν το νερό. Προτίμησε κάποια πλωτή εξέδρα με βεντούζες που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Αυτά που σου προτείνω για αρχή είναι η οικονομική λύση για να ξεκινήσεις για αρχή,αλλά σαφώς η αγορά ενός ενυδρείου που να καλύπτει πλήρως της μελλοντικές ανάγκες,μπορεί να σου φανεί ποιό ακριβή τώρα,αλλά θα αποβεί πιο οικονομικό από το να αλλάζεις από το μικρότερο στο μεγαλύτερο σταδιακά

Καλώς ήρθες και πάλι στην παρέα μας,καλό διάβασμα και υπομονή είναι το παν για την σωστή πορεία και ότι απορία έχεις είμαστε εδώ για να τη συζητήσουμε.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας και για το καλωσόρισμα!

Το ενυδρειο γνωριζω οτι δεν ειναι τελειο αλλα το χω για αρχη και εκανα μια πατεντα με την αντλια του νερου.Ενωσα εναν σωληνα με μια γωνια που ειχε απο πανω και το περασα μεσα στο νερο,βεβαια επειδη θα κανε θορυβο οταν εβγαζε το νερο εχω βαλει ενα κομματι λαστιχο και μπανει μεσα στο νερο :P .Αργοτερα θα φτιαξω ενα ενυδρειο μεγαλο μονος μου και θα παρω αλλο φιλτρο.Την Παρασκευη θα μου φερει ο τυπος απο το pet shop ενα νησακι με βεντουζες,τωρα του χω φτιαξει με κατι πετρες.Οσο για την λαμπα δεν εχω παρει ακομα αλλα θα παρω συντομα. Οταν παρω και τα υπολοιπα πραγματα θα ανεβασω φωτο ! :bigemo_harabe_net-100:

Έγινε επεξεργασία - gianniskap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν εχω παρει τα πραγματα που θελω γιατι δεν τα εχουν στο μαγαζι ακομα,αλλα δειτε πως ειναι τωρα ... dsc0350nq.jpgdsc0337as.jpgdsc0333nw.jpg

Θα γινουν καποιες αλλαγες πχ οι πετρες θα βγουν και θα μπει turtle dock, και το λαστιχο απο πισω θα αλλαχτει με ενα ασπρο ή διαφανο..καθως θα μπει και ασβεστιο σε μορφη χελωνας και μια λαμπα(Βασικα ξερω καποιους που δεν εχουν λαμπα και εχουν χελωνα 5 χρονια..οποτε ειναι αναγκη να παρω μια ερπετων δεν γινεται τουλαχιστον μια απλη?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρει τα πραγματα που θελω γιατι δεν τα εχουν στο μαγαζι ακομα,αλλα δειτε πως ειναι τωρα ... dsc0350nq.jpgdsc0337as.jpgdsc0333nw.jpg

Θα γινουν καποιες αλλαγες πχ οι πετρες θα βγουν και θα μπει turtle dock, και το λαστιχο απο πισω θα αλλαχτει με ενα ασπρο ή διαφανο..καθως θα μπει και ασβεστιο σε μορφη χελωνας και μια λαμπα(Βασικα ξερω καποιους που δεν εχουν λαμπα και εχουν χελωνα 5 χρονια..οποτε ειναι αναγκη να παρω μια ερπετων δεν γινεται τουλαχιστον μια απλη?)

Η λαμπα ειναι αναγκαια φιλε μου και ο λογος:

φως- μια λάμπα uv για αντικατασταση φως ηλιού όπου να εκπέμπει ακτινες uv-a uv-b

η λάμπα όχι μεγαλυτερη αποσταση απο 20εκ κατα προσεγγιση και αναμενη σε τροπικα κληματα περιπου 12 ωρες(όλα αυτα επιβάλωνται για την αναπτυξη τους ,συνθετουν βιταμινη d3 ,και στεγνωνουν για αποφυγη μυκητιάσεων του δέρματος)(όταν μεγαλώνουν το καβούκι αφηνει στο νερο μικρές μεβράνες σε κομμάτια)

Τον λεει ο φιλος Billias στο αρθρο του!

Το ενυδρειο καλο αλλα μικρο!

Σε βαθος χρονου πρεπει να αντικατασταθει με μεγαλητερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...