Jump to content

Οι Δίσκοι Μου


magman

Recommended Posts

Δύο χρόνια μετά την πρώτη επαφή μου με το χόμπι και αφού έχω κατανοήσει πόση ευθύνη είναι να έχεις τον απόλυτο έλεγχο των συνθηκών διαβίωσης ενώς ζώου, έχοντας περάσει ώρες προσπαθόντας να πετύχω το καλύτερο για εκείνα και το πιο ευχάριστο για μένα, σας παρουσιάζω το δισκοενυδρείο μου. Πολλοί ίσως έχουν ενστάσεις για την ιχθυοφόρτιση η για το χέρι μέσα στο ενυδρείο (2:30) όλλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες.

Μικτός όγκος νερού:200lt

Φίλτρανση: Fluval 405, Eheim 2222

Φωτισμός:2Χ30 watt 9 ώρες, Led Tape λευκή 12 ώρες

Ψύξη: STC-1000 σε 4 ανεμιστήρες PC

Βυθός: Χοντρή άμμος

Ντεκόρ: Red moorwood

Οργανισμοί: 5 δίσκοι, 7 corydoras, 11 cardinals, 1 apple snail

Φυτά: Echinodorus, Anubia, Vallisneria Gigadea, Vallisneria Nana, Ντοματιά, Stargrass κ.α.

Μετρήσεις:

NH3/NH4:0

NO2:0

NO3: 30-40

Ph: 6.8

kH: 3

Τροφές: D-50 Plus, D-Allio Plus, Discus Flakes, Spirulina Flakes, D-Allio Tabin, μοσχοκαρδιά (4 διαφορετικές)

Ρουτίνες: Αλλαγή νερού κάθε 1 έως 3 μέρες 30% 50/50 όσμωση/βρύση

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, ακόμη δενέχει ολοκληρωθεί το σκηνικό, θέλω ακόμη να βάλω κίγα φυτά :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, ακόμη δενέχει ολοκληρωθεί το σκηνικό, θέλω ακόμη να βάλω κίγα φυτά :D

Ε, και κανα ξυλαρακι Red Moor ακομα................

Link to comment
Share on other sites

ευγε Ανέστη,

καλα τα βιντεο αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα πρωτημησουμε την live προβολή :D

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα παιδιά ευχαριστώ. Λοιπών ρίζες έβαλα αλλα... οταν λέμε έπαθαν οι δίσκοι εγκεφαλικό... το ενοούμε!!! Πάντα τα ταίζω το κρέας με το χέρι μου, δεν τσακώνονωνται κιόλας, οπώτε ότι αλλαγή και να κάνω με τα χέρια μου μες το ενυδρείο τα ενοχλέι απο ελάχιστα έως καθόλου. Αρπάω λοιπών μία ρίζα που μου έκατσε ταιριαστή και την βάζω έξω απο το τζάμι στην αριστερή μεριά για να δώ πώς πηγαίνει, μην ταρακουνάω χωρίς λόγο το ενυδρείο. Ρε παιδιά όταν λέμε το ένα δεν πρόλαβα καν να δώ ποιό είναι, απο την μία μεριά του ενυδρείου πήγε και κοπάνησε στο απέναντυ τζάμι, ένα άλλο παραλίγο να σπάσει λάμπα (βγήκε απο το νερό) και χάθηκαν τρεμάμενα!!!! Το έχω δεί αυτό σε ένα ατύχημα που είχα και είχε κατέβει πολύ η στάθμη αλλά αυτή την φορά ΟΥΤΕ ΚΑΝ εβαλα χέρι. Είδα το συβάν και κοιτούσα με το ξήλο έξω απο το ενυδρείο σαν... Τέλος πάντων, αφού σήμερα το πρωί τους εκανα ω ω ω τι καλά ψαράκια, έβαλα το ξήλο με μπετονιές κλπ και οι μάγκες κοίταζαν απο την άλλη μεριά σαν χαζοί. Φωτογραφίες το βράδυ γιατί τώρα κάνω αλλαγή :)

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...