Jump to content

Προβλημα Με Πλεκο


storki1

Recommended Posts

μπορει να καταλαβει κανεις τι επαθε και πρηστηκε ετσι?

ολοι οι παραμετροι ειναι κομπλε απλα μεσα σε περιπου μια εβδομαδα εγινε αυτο.

post-48151-0-55731300-1346195150_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο, συγκάτοικοι, μετρήσεις , ρουτίνα....

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο, συγκάτοικοι, μετρήσεις , ρουτίνα....

ειναι 140 λιτρα κοινωνικο και ελαφρως φυτεμενο με χαμηλων απαιτησεων φυτα

συγκατοικοι 2 γατοψαρα 2 σκαλαρια 2 γκουραμι μερικα γκαπυς 2 μπαλουν 2 ξιφοφορους και εναν καρχαρια

μετρησεις

ph 7

kh 10

gh 8

no3 0

no2 15

αλλαγες νερου καθε εβδομαδα ανελλυπως

20-40% αναλογα τις μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αυξημένα ΝΟ2.. πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Το έστρωσες με κάποιον τρόπο;

Δοκίμασε να δώσεις αγγούρι στον μονομάχο, αλλά μην το αφήσεις πάνω από 30λεπτο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αυξημένα ΝΟ2.. πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Το έστρωσες με κάποιον τρόπο;

Μεχρι 20 ΝΟ2 καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το πλεκο σου εχει παραφουσκωσει .το εχεις καιρο;βρασε λιγο αρακα και λιωσε τον

και ριξε τον μεσα.

αν το εχεις καιρο μηπως τελευταια εβαλες καινουρια ψαρακια στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 20 ΝΟ2 καλα ειναι.

Τα ΝΟ3 (και αυτό σχετικό είναι πως προσδιορίζει κάνεις το "καλα ειναι") όχι τα ΝΟ2, λες να μην ξέρω για να το λέω; :huh:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 20 ΝΟ2 καλα ειναι.

Μάλλον θα μπερδεύτηκες και εννοείς NO3!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα ψάρια "παραείναι" κοινωνικό,ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα συμβατότητας

Ο πλέκο,τα αγγελόψαρα και τα γατόψαρα θέλουν άλλο νερό από τα υπόλοιπα και καρχαρίας

ελπίζω να μην είναι λευκός :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μπερδεύτηκες και εννοείς NO3!

Με συγχωρειται γραψτε λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αυξημένα ΝΟ2.. πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Το έστρωσες με κάποιον τρόπο;

Δοκίμασε να δώσεις αγγούρι στον μονομάχο, αλλά μην το αφήσεις πάνω από 30λεπτο μέσα.

ναι το ενυδρειο τρεχει εδω και1 χρονο περιπου απλα εγω παντα μπερδευω τα no2 με τα no3 οι μετρησεις μου ειναι no2-0 no3 15

δεν εχω μονομαχο μεσα. ειναι που ειναι ψαροσουπα σχεδον αλλα μην το ξεφτιλησουμε κι`ολας

φιλε το πλεκο σου εχει παραφουσκωσει .το εχεις καιρο;βρασε λιγο αρακα και λιωσε τον

και ριξε τον μεσα.

αν το εχεις καιρο μηπως τελευταια εβαλες καινουρια ψαρακια στο ενυδρειο σου;

οχι δεν εχω βαλει κανενα καινουργιο ψαρακι μεσα αλλα αυτο με τον αρακα μαλλον θα το δοκιμασω. το κανω και στα χρυσοψαρα για να καθαριζει το εντερακι τους

Με αυτά τα ψάρια "παραείναι" κοινωνικό,ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα συμβατότητας

Ο πλέκο,τα αγγελόψαρα και τα γατόψαρα θέλουν άλλο νερό από τα υπόλοιπα και καρχαρίας

ελπίζω να μην είναι λευκός :)

οχι δεν ειναι λευκος αλλα ετσι και αλλιως ολοι οι καρχαριες γινονται παρα πολυ μεγαλοι δυστυχως.

αυτο ειναι αλλο θεμα βεβαια αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι τωρα τον εχω και απ`την αρχη σχεδον.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μεχρι χθες το πρωι το ψαρι μου ειχε ξεπρηστει τελοιως και ξαφνικα σημερα το πρωι που αναψαν τα φωτα ειχε εγκαταλειψει τις προσπαθειες του και ηταν ψωφιο στον βυθο.

αλλα παρατηρησα χθες το βραδυ πως το στομα του ειχε στραβωσει λιγο (πως λενε για τους ανθρωπους οταν περνανε ενα εγκεφαλικο)

εφαγε κανονικα κανεις δεν τον ενοχλησε τιποτα, σημαδια επανω του δεν ειχε κανενα ουτε απο αρρωστια αλλα ουτε και απο δαγκωματα, ολες μου οι μετρησεις ειναι κομπλε απλα με λιγο ανεβασμενα τα νιτρικα λογω του οτι ειναι η μερα που κανω την εβδομαδιαια αλλαγη σημερα

τι μπορει να εχει συμβει τωρα ετσι ξεφνικα?

Link to comment
Share on other sites

κοντευω να σκασω οταν το πηρα σχεδον το εψαχνα μεσα στην σακουλα και το εχασα τωρα που ηταν 14 ποντους και χωρις να βρω αιτια? αν ειναι δυνατον.

αλλαγη νερου εκανα.

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

το ψαρισου πεθανε απο στομαχικη μολυνση σε αυτες της περιπτωσις ειναι 50 50

αυτο συνηθως το βλεπουμε σε νεογεννητα και πιο σπανια σε ενηλικα πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

το ψαρισου πεθανε απο στομαχικη μολυνση σε αυτες της περιπτωσις ειναι 50 50

αυτο συνηθως το βλεπουμε σε νεογεννητα και πιο σπανια σε ενηλικα πλεκο.

ευχαριστω πολυ για την διαγνωση και την πληροφορια.

αλλα οταν πεθανε ειχε ξεπρηστει τελειως

πιστευεις οτι ειχε θεραπεια και υπηρχε πιθανοτητα να σωθει?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες τις περιπτωσεις θελει αεραντλια,καραντινα σε αλλο ενυδρειο,να μην ταισεις μια μερα,και στην τελικη αντιβιωση....

Link to comment
Share on other sites

αν του εβαζα και αλατι λες να γινοταν τιποτα?

ηταν κατι που δεν το περιμενα γιατι απο εκει που ειχε γινει σαν μπαλονι ξαφνικα ξεπρηστικε εκανε μερικες βολτες τσιμπησε λιγο αλγη απο τα τζαμια εφαγε λιγο απο την ταμπλετα που ριχνω και για τις γατες αλλα και γι`αυτον σβησαν τα φωτα και μετα το πρωι μετα απο λιγες ωρες απλα εμεινε κατω και εκει απεβιωσε. να φανταστεις εχει κατσει με τετοιο στυλ εκει κοντα στην κρυψωνα του που νομιζα οτι απλα καθοτανε.

το μονο σημαδι ηταν οτι ειχε πρηστει και σκεφτηκα πως θα τσιμπησε τιποτα απο τις γεννες των γκαπυς, ειδικα οταν ξεπρηστικε ημουν σχεδον σιγουρος πως ειχε γινει κατι τετοιο.

αλλα τελικα την πατησα και το μοιραιο εγινε απο αυτο που μου λεει ο φιλος djtonyel απ,οτι φαινεται. γιατι κι`εγω δεν βρισκω αλλη αιτια.

Link to comment
Share on other sites

αυτος τωρα παει μην το σκευτεσαι κοιτα τα υπολοιπα κανε αλαγες...εβαλες τιποτα τωρα τελαιυτεα στο ενυδρειο πχ.πετρεσ ξυλα?μηπως προσβληθικε απο κατι,αν οχι τοτε απλα παρακολουθισε τα ολα κανε κ μια μερα διετα με αρακα

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που ειπες πριν τα εκανα.

και βεβαια για ενυδρειακο αλατι μιλαω.

απλα καπου ειχα διαβασει οτι το αλατι δεν κανει και πολυ καλο σε αυτο το ειδος ψαριου (δηλαδη χωρις λεπια)

ισχυει αυτο η αμα ειναι για αρρωστια δεν πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που ειπες πριν τα εκανα.

και βεβαια για ενυδρειακο αλατι μιλαω.

απλα καπου ειχα διαβασει οτι το αλατι δεν κανει και πολυ καλο σε αυτο το ειδος ψαριου (δηλαδη χωρις λεπια)

ισχυει αυτο η αμα ειναι για αρρωστια δεν πειραζει?

Για τα πλεκο το ερώτημα είναι αμφιλεγόμενο!

Ισχύει ότι δεν κάνει καλό σε ψάρια χωρίς λέπια πχ corydoras αλλά κάποιοι το έχουν χρησιμοποιήσει σε ελεγχόμενες ποσότητες σε πλεκο χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορεις να βαλεις αλατι στα πλεκο και σχεδον κανενα φαρμακο

τα L-168 μου το πεθαινανε ετσι . μονο μια ενα καταφερε να γιατρευτει εχασα ολοκλιρο γκρουπ ετσι

ησουν ατυχως φιλε.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορεις να βαλεις αλατι στα πλεκο και σχεδον κανενα φαρμακο

τα L-168 μου το πεθαινανε ετσι . μονο μια ενα καταφερε να γιατρευτει εχασα ολοκλιρο γκρουπ ετσι

ησουν ατυχως φιλε.

καταλαβα σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...