Jump to content

Πως Συνδεεται Αυτο


storki1

Recommended Posts

ας βοηθησει εαν ξερει καποιος με το πως συνδεεται αυτο γιατι μαλλον κατι κανω λαθος και δεν δουλευει τιποτα.

post-48151-0-13104800-1346195523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησες το σχεδιο που εχει δεξια και δεν σου αναψαν?? Να ξερεις οτι θελει και τις 2 λαμπες πανω για αναψει! Καλο ειναι να χρησιμοποιήσεις καλωδιο με γειωση μιας και αποτι βλεπω δεν εχεις τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικαιο εαν ακολουθησει το σχεδιο θα του δουλεψει εχω το ιδιο. Μην ξεχνας γειωση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το πολυ καταλαβαινω το σχεδιακι(δεν ειμαι και ηλεκτρολογος)απλα πιανουν τα χερια μου λιγο

υπαρχει περιπτωση να μου το διευκρινισεται λιγο?

γιατι μαλλον κατι κανω λαθος εγω η ειναι ελλατωματικα τα μπαλαστ

οι λαμπες σε αλλα απλα μπαλαστ αναβουν

θα βαλω γειωση απλα δεν εβαλα τωρα μεχρι να βρω την ακρη με την συνδεσμολογια.

Έγινε επεξεργασία - storki1
Link to comment
Share on other sites

Θα το εξηγήσω οσο απλά γίνεται και ελπίζω να μην σε μπερδέψω! Βαλε κάτω τις λάμπες να ταιριάζουν οσο πιο πολύ μπορείς με το σχέδιο! H κάθε ακρη τις λαμπάς είναι και ενας πόλος σαν + και - . Σκοπός σου είναι να ακολουθήσεις την κατάλληλη διαδρομή για να βγει το ρεύμα από εκει που πρέπει!

Λοιπόν

post-11134-0-36216600-1346292030_thumb.jpg

(Κόκκινη γραμμή )Το Νο1 πάει στην μια εξωτερική άκρη της λάμπας , ακριβώς απέναντι ο άλλος εξωτερικός πόλος πρέπει να συνδεθεί με τον πάνω εξωτερικό πόλο τις άλλης λαμπάς και ο κατω εξωτερικός πόλος της να παει στο Νο7 !

Αυτό είναι και το δύσκολο κομμάτι!!!!!

Στην ουσία πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους 4 εξωτερικούς πόλους απο τις 2 λάμπες για να τις ενώσεις μεταξύ τους!

Μετά είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

(Πράσινη γραμμή)Το Νο2 πάει στον ένα πόλο και η άλλη άκρη της λάμπας (πόλος) στο Νο3.

Το ίδιο κάνεις και με την άλλη!

(Μπλε γραμμή)Το Νο5 με τον πάνω πόλο και η άλλη άκρη της λάμπας (πόλος) στο Νο6

Λεπτομέρειες

Το Νο3 και Νο5 πάνε στην πάνω μεριά δηλαδή είναι μακριά καλώδια .

Το Νο1 , Νο2 , Νο6 και Νο7 είναι κοντά καλώδια γιατί συνδέουν τις κάτω μεριές με το μπαλαστ.

Υ.Γ.

Για την ώρα που έκανα το σχέδιο.......ειναι τέλειο...!!χαχα

Ελπίζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το εξηγήσω οσο απλά γίνεται και ελπίζω να μην σε μπερδέψω! Βαλε κάτω τις λάμπες να ταιριάζουν οσο πιο πολύ μπορείς με το σχέδιο! H κάθε ακρη τις λαμπάς είναι και ενας πόλος σαν + και - . Σκοπός σου είναι να ακολουθήσεις την κατάλληλη διαδρομή για να βγει το ρεύμα από εκει που πρέπει!

Λοιπόν

post-11134-0-36216600-1346292030_thumb.jpg

(Κόκκινη γραμμή )Το Νο1 πάει στην μια εξωτερική άκρη της λάμπας , ακριβώς απέναντι ο άλλος εξωτερικός πόλος πρέπει να συνδεθεί με τον πάνω εξωτερικό πόλο τις άλλης λαμπάς και ο κατω εξωτερικός πόλος της να παει στο Νο7 !

Αυτό είναι και το δύσκολο κομμάτι!!!!!

Στην ουσία πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους 4 εξωτερικούς πόλους απο τις 2 λάμπες για να τις ενώσεις μεταξύ τους!

Μετά είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

(Πράσινη γραμμή)Το Νο2 πάει στον ένα πόλο και η άλλη άκρη της λάμπας (πόλος) στο Νο3.

Το ίδιο κάνεις και με την άλλη!

(Μπλε γραμμή)Το Νο5 με τον πάνω πόλο και η άλλη άκρη της λάμπας (πόλος) στο Νο6

Λεπτομέρειες

Το Νο3 και Νο5 πάνε στην πάνω μεριά δηλαδή είναι μακριά καλώδια .

Το Νο1 , Νο2 , Νο6 και Νο7 είναι κοντά καλώδια γιατί συνδέουν τις κάτω μεριές με το μπαλαστ.

Υ.Γ.

Για την ώρα που έκανα το σχέδιο.......ειναι τέλειο...!!χαχα

Ελπίζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα!!!

ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις.

δηλαδη απ`ο,τι καταλαβα δεν βαζουμε σταρτερ?

η τα σταρτερ θα τα συνδεσω κανονικα στην μια ακρη τις λαμπας?

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτό.

http://www.leonardo-...ltung_glimm.GIF

φωτη αυτη η συνδεσμολογια ειναι για απλου τυπου μπαλαστ και οχι για ηλεκτρονικα οπως αυτο.

στα ηλεκτρονικα οπως παρατηρησα και πριν λιγο δεν χρειαζεται σταρτερ.

τουλαχιστον για τα συγκεκριμενα

τελικα οι οδηγιες του Lamprosk εδωσαν φως. ευχαριστω

και κατι ακομα τωρα

αυτο το μπαλαστ ειναι 2χ58w

εμενα οι λαμπες μου ειναι η καθε μια 15w

πως πρεπει να συνδεσω τωρα 3 λαμπες σε καθε εξοδο ωστε να δουμε παλι φως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πρόσεξα, διάβασα την ερώτηση σου για τα starter.

Αυτό που λες δε νομίζω οτι γίνεται. Πρέπει να συνδέσεις ακριβώς τις λάμπες που ορίζει. 2Χ58.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πρόσεξα, διάβασα την ερώτηση σου για τα starter.

Αυτό που λες δε νομίζω οτι γίνεται. Πρέπει να συνδέσεις ακριβώς τις λάμπες που ορίζει. 2Χ58.

το λεω επιδη εχω καμμια 20αρια λαμπες τ5 15w και ελεγα απλα να κανω και μια μικρη αναβαθμιση του φωτισμου με αυτες γιατι ειναι κριμα να μην τις χρησιμοποιησω η απλα να καιω τετοια μπαλαστ για δυο λαμπες τοσο μικρες.

Υ.Γ. σε σχεση με το προηγουμενο μου μηνυμα μηπως γνωριζει κανενας την συνδεσμολογια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να συνδεσεις τετοιες λαμπες σε αυτα τα μπαλαστ! Οπως και δεν θα βρεις μπαλαστ να μπορει να παρει πανω 3 λαμπες!

Θελεις μπαλαστ για 15w η καποιο που να μπορει να παρει πανω και 15ρες.Ειναι ορισμενα που δεχονται παραπανω απο ενα συγκεκριμενο τυπο λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να συνδεσεις τετοιες λαμπες σε αυτα τα μπαλαστ! Οπως και δεν θα βρεις μπαλαστ να μπορει να παρει πανω 3 λαμπες!

Θελεις μπαλαστ για 15w η καποιο που να μπορει να παρει πανω και 15ρες.Ειναι ορισμενα που δεχονται παραπανω απο ενα συγκεκριμενο τυπο λαμπας.

καπου ειχα διαβασει στο νετ ποιο παλλια για το οτι γινεται απλα πρεπει να κανεις καποιες συνδεσεις γεφυρας μεταξυ των λαμπων για να αναψουν.

και τωρα δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

γι`αυτο ρωτησα μηπως εχει καποιος καμμια ιδεα η καποιο σχεδιο για κατι τετοιο?

Έγινε επεξεργασία - storki1
Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκαρεις για εμενα... εξαλου τα μπαλαστ ειναι φτηνα για τοσο μικρες λαμπες!

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκαρεις για εμενα... εξαλου τα μπαλαστ ειναι φτηνα για τοσο μικρες λαμπες!

μην νομιζεις πιο πολυ για την κατασκευη και το οτι φανταζομαι πως θα ειναι λιγο πολυπλοκο για να το κανω το ηθελα.

δεν μπορει ολο και καποιος θα ξερει.

τουλαχιστον μην παει χαμενο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτο να βοηθήσει, δεν το εχω διαβάσει όλο:

http://www.diychatroom.com/f18/fluorescent-ballast-tricks-95993/

Έγινε επεξεργασία - jimbit22
Link to comment
Share on other sites

βασικα επιδη ειμαι και λιγο ασχετος απο αγγλικα και απ,οτι καταλαβαινω αυτα τα σχεδια του τα εχουν δωσει για να μπορεσει να βαλει σε ενα 2πλο μπαλαστ μια λαμπα και να αναψει και οχι σε ενα 2πλο μπαλαστ τρεις η τεσσερις λαμπες στο συνολο που ψαχνουμε εμεις.

εγω μεχρι τωρα παντως δεν εχω βρει τιποτα τωρα εαν ξερει καποιος κατι πιο συγκεκριμενο μια σελιδα ενα σχεδιο η ο,τιδηποτε αλλο ας το αναφερει μπας και κανουμε τιποτα.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...