Jump to content

Κάποιες Απορίες.


alatismenos

Recommended Posts

Γεια και χαρα στο όμορφο φόρουμ!

Το όνομα μου είναι γιώργος.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις καθώς δεν τις έχω βρει πουθενά στο φόρουμ.

1)Πότε είναι καλό να μπαίνει σε ένα Fish only στο φίλτρο άνθρακας και αντιφόσφωρο? Θέλει απο την αρχή της λειτουργίας του ή μετα απο καιρό? Και αν μετά απο καιρό, μετά απο πόσο?

2) Επίσης είναι απαραίτητο να ρίχνουμε βακτήρια στο ενυδρείο, και για πόσο καιρό? Έχω σκεφτεί να πάρω αυτό:http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2902

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Σε καινούργιο ενυδρείο που ετοιμάζεσαι να αρχίσεις με βακτήρια θέλεις αυτά να αποικήσουν τον βράχο και τον αραγωνίτη.Αν βάλεις αντιφώσφορο και άνθρακα θα αποικήσουν και τα υλικά. Αλλάζοντας τα υλικά θα έχεις διακυμάνσεις στην ικανότητα του ενυδρείου σου να σηκώσει το βιολογικό φορτίο.Καλό είναι να αρχίσεις χωρίς αυτά και στη συνέχεια να τα προσθέσεις σιγά-σιγά στο σύστημα όταν εμφανιστούν οι γνωστές άλγες (διατομική,τριχοειδής κτλ..) και έχεις ολοκληρώσει τον κύκλο σου.

Τα βακτήρια είναι καλό να πέφτουν στην αρχή και μετά σε κάθε αλλαγή νερού σύμφωνα φυσικά με τις οδηγίες του κατασκευαστή.Φυσικά θα διαβάσεις και άλλες απόψεις για βακτηριακές εντατικές μεθόδους αλλά κρατήσου μακρυά απο αυτά για τώρα.

Το special blend είναι πολύ καλό προιόν και το χρησιμοποιούν αρκετοί χομπίστες.Σε πρόσφατο poll μάλιστα είχε βγεί πρώτο στις προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Σε καινούργιο ενυδρείο που ετοιμάζεσαι να αρχίσεις με βακτήρια θέλεις αυτά να αποικήσουν τον βράχο και τον αραγωνίτη.Αν βάλεις αντιφώσφορο και άνθρακα θα αποικήσουν και τα υλικά. Αλλάζοντας τα υλικά θα έχεις διακυμάνσεις στην ικανότητα του ενυδρείου σου να σηκώσει το βιολογικό φορτίο.Καλό είναι να αρχίσεις χωρίς αυτά και στη συνέχεια να τα προσθέσεις σιγά-σιγά στο σύστημα όταν εμφανιστούν οι γνωστές άλγες (διατομική,τριχοειδής κτλ..) και έχεις ολοκληρώσει τον κύκλο σου.

Τα βακτήρια είναι καλό να πέφτουν στην αρχή και μετά σε κάθε αλλαγή νερού σύμφωνα φυσικά με τις οδηγίες του κατασκευαστή.Φυσικά θα διαβάσεις και άλλες απόψεις για βακτηριακές εντατικές μεθόδους αλλά κρατήσου μακρυά απο αυτά για τώρα.

Το special blend είναι πολύ καλό προιόν και το χρησιμοποιούν αρκετοί χομπίστες.Σε πρόσφατο poll μάλιστα είχε βγεί πρώτο στις προτιμήσεις.

Ευχαριστώ για το θερμό καλοσώρισμα και για την απάντηση!

Δηλαδή για πόσο καιρό πρέπει να χρησιμοποιούνται βακτήρια καθημερινά απο την στιγμή που θα στηθεί το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, απ'ότι είδα λέει σε καινούρια ενυδρεία για 3 βδομάδες να ρίχνουμε 1 κουταλάκι του γλυκού(5ml) για 76 λίτρα. Αλλά δεν λέει κάθε πότε. Εννοεί κάθε μέρα?

Και μετά απο τις 3 βδομάδες που θα περάσουν λέει ότι το ενυδρείο ππαλαιώνει και δεν χρειάζεται ίδιες δόσεις οπότε λέει 5ml Για 38 λίτρα νερού κάθε μήνα ή μετά απο αλλαγές νερού.

* Συγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες φίλε μου στην παρέα μας! Στην αρχή είναι απαραίτητο να ρίχνεις βακτήρια μόλις περάσει ο καιρός και θα έχει στρώσει το ενυδρείο σου τότε αν θες βάζε σε κάθε αλλαγή και αυτό για εμένα δεν είναι απαραίτητο π.χ εγώ που κάνω αλλαγή κάθε εβδομάδα έχω σταματήσει να ρίχνω βακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες φίλε μου στην παρέα μας! Στην αρχή είναι απαραίτητο να ρίχνεις βακτήρια μόλις περάσει ο καιρός και θα έχει στρώσει το ενυδρείο σου τότε αν θες βάζε σε κάθε αλλαγή και αυτό για εμένα δεν είναι απαραίτητο π.χ εγώ που κάνω αλλαγή κάθε εβδομάδα έχω σταματήσει να ρίχνω βακτήρια!

Eυχαριστώ πολύ!

Τώρα κατάλαβα!

Αλλά για ποιό λόγο κάνεις κάθε βδομάδα αλλαγή? Εγώ κανονικά ξέρω πως θέλει κάθε μήνα πάνω κάτω(με σκίμερ).

Και να κάνω και άλλη μια ερώτιση: Η προετοιμασία του νερού αλλαγής πόσο πρέπει να κρατάει? Δηλαδή πόσο πρέπει να κάτσει το νερό με το αντιχλώριο? Και μετά απο πόση ώρα να τοποθετηθεί το αλλάτι στο βαρέλι? Επίσης πόση ώρα πρέπει να τρέχει το νερό με το αλάτι για να μπει στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάθε εβδομάδα για να έχω σταθερές τιμές περισσότερο. Εγώ μία μέρα τα αφήνω μέσα στο βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βαλω νεκρό αραγωνίτη και 40% νεκρό βράχο και 60% ζωντανό? Αν το κάνω αυτό πρέπει να ρίχνω βακτήρια κάθε μέρα? Και μετά απο πόσο καιρό θα κάνει να βάλω τον πρώτο κάτοικο?

Αν κουράζω κάποιον ειναι καλό να μου το πείτε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς με βράχο αραγωνίτη.Υπάρχουν πολλές απόψεις και μπορείς να διαβάσεις διάφορα ημερολόγια ενυδρείων στην ενότητα παρουσίασης των μελών του ΑΖ.Οτι και να κάνεις δεν μπορείς να αποφύγεις μερικά πράγματα όπως το στρώσιμο και τις ανεπιθύμητες άλγες που θα δεις να αναπτύσσονται τον πρώτο καιρό. Όσο περισσότερο προετοιμάσεις το ενυδρείο σου υπάρχει το θέμα ωριμότητας που αν κάνεις τα βασικά μόνο δεν αρκούν.Ενα ενυδρείο ωριμάζει μετά απο αρκετό καιρό.Το βασικότερο απο όλα είναι ο καλός εξοπλισμός και η προετοιμασία του ενυδρείου με πολύ καθαρό νερό.Αντί να βλέπεις για ψαράκια θα σε συμβούλευα να αγοράσεις ένα καλό σύστημα αντίστροφης όσμωσης ένα καλό αλατόμετρο και ένα αξιόπιστο protein skimmer καθώς και μερικά τεστάκια για να ελέγχεις το νερό σου(να ξέρεις έτσι πότε ακριβώς θα βάλεις ψαράκια γιατί σε κάθε ενυδρείο αυτά είναι διαφορετικά και παίζουν ρόλο άπειρα πράγματα).

Και φυσικά θα κάνεις υπομονή και αρκετό ψάξιμο πρίν απο κάθε αγορά(γιαυτό άλλωστε υπάρχει και το ΑΖ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nα ρωτησω κατι ρε παιδια για να μην ανοιγω νεα θεματα.

Εχω το rio 180. To λειτουργω εδω και καιρο με 2 45 βατ λαμπες τ5. Θα αρκουν για φωτσμο η θα χρεαστω και αλλες? Το ενυδρειο τελικα παει για reef με μ****α και λιγα lps. Ακομα τρεχει σαν fish only.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...