Jump to content

Πως Να Αρχησω


Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα. Αγορασα 2 χελονιτσες με κιτρινα μαγουλα και απο το μαγαζι μου εδωσαν μια χελονιερα πλαστικη στρογγυλη με μια γεφυρα στην μεση.Το ερωτημα μου ειναι, εαν ειναι ταιριαστη για τα χελωνακια και εαν χρειαζεται φως και ποσο,ποσο νερο να βαλω,ναεχω θερμοστατη.Μου εδωσαν αποξηραμανες γαριδουλες αλλα μου φαινονται μεγαλες για το μποει που εχουν οι χελονιτσες ειναι ενταξει? Ξερω οτι ρωτω πολλα αλλα λογο δουλειας δεν εχω το χρονο να ψαξω για πληροφορειες.Η βοηθεια σας απαρετητη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όπως σου είπε και ο Βασίλης παραπάνω,διάβασε τα άρθρα που υπάρχουν εδώ και ότι απορία έχεις εδω ειμαστε για να την συζητησουμε

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι τις πηρα εχθες και δεν ξερω καν πως να τις ταησω. Να ριξω ληγες γαριδουλες χυμα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα ειναι στρεσαρισμενα ,και δεν θα φανε,αλλα ριξε 2-3 γαριδουλες ,και βλεπεις.Μην επιβαρυνεις το νερο.Ειναι πολυ ομορφα ζωα ,αλλα εχουν και απαιτησεις.Γιαυτο διαβασε τα αρθρα ,και κοιταξε συντομα να τους φτιαξεις ενα σωστο περιβαλλον,γιατι μετα θα αρχισουν αρωστιες και προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και μπορεις,τα νερα πρεπει να ειναι καθαρα,οπως και των ψαριων μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Και μια αλλη ερωτηση. Και η 2 οι λαμπες [φως-θερμανση] πρεπει να ειναι 10 ωρες την ημερα ανοιχτες?

Link to comment
Share on other sites

Την φωτισμού θα την έχεις 10ωρο...Την θέρμανσης μπορείς να την βάλεις να ανάβει λίγο μετά την φωτός,και να σβύνει λίγο νωρίτερα,αν το σπίτι μέσα είναι αρκετά ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βαττ πρεπεινα ειναιη καθε μια; Αυτητη στηγμη το σπιτι εχει 23βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βαττ πρεπεινα ειναιη καθε μια;

Η απλη η λαμπα που θα φωτιζει το ενυδρειο θα ηταν μια χαρα με 11 watt!

H uvb μην το κοιτας καν σαν watt ειναι ειδικες λαμπες για την θερμανση του περιβαλοντος τις ραμπας τις χελωνας και οχι μονο!

Αλλα αν θες να μαθεις εγκικλοπεδικα ποσα watt ειναι παιζουν απο 11 μεχρι 15!

Θα σου προτεινα την uvb 5.0 που εχω και εγω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος που ειναι 13 watt!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω. Υπαρχουν σε απλους ηλεκτρολογους η μονο σε πετ σοπ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...